reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

5 trendów w fotowoltaice na świecie w 2019

dodano: 2019-01-06 12:49
autor: Jerzy Kruczek | źródło: PV Magazine/PV InfoLink

solar_pv_2_360px.jpg Biorąc pod uwagę 2018 rok, nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na nadchodzący rok. Co wydarzy się w fotowoltaice na świecie? Wiele przewidywań może być trafnych, ale trudno to stwierdzić. 5 trendów w fotowoltaice i magazynowaniu energii w 2019 roku. 

Fotowoltaika_solar_polska_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wybraliśmy 5 najważniejszych trendów w fotowoltaice na świcie (większość nie dotyczy Polski):


1. Coraz większa sprzedaż taniejących paneli fotowoltaicznych.

Przewiduje się, że sprzedaż paneli fotowoltaicznych wyniesie około 112 GW w 2019 r., głównie ze względu na wzrost projektów farm PV na 2020 r. w samych Chinach oraz spodziewane wzrosty na rynkach w Indiach i USA. Dodatkowo aż 16 krajów na całym świecie osiągnie wzrost o ponad 1 GW mocy zainstalowanej w przyszłym roku. W Europie będą to Niemcy, Hiszpania, Francja, Holandia i Ukraina. Niestety analitycy rynku PV jakoś dziwnie nie mówią nic o Polsce chyba, że mowa o „panelach na węgiel”? Przykre nieprawdaż? A smog jak był tak nadal jest w Polsce.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że Chiny będą stanowiły około połowy globalnego rynku, a instalacje osiągną około 43 GW. IHS Markit jest jeszcze bardziej optymistyczny, przewidując, że zostanie zainstalowane rekordowe 123 GW - o 80% więcej niż w tym roku. Duże wzrosty instalacji fotowoltaicznych spodziewane są w Argentynie, Egipcie, RPA, Hiszpanii i Wietnamie, które mają stanowić 7% rynku w 2019 r. 


2. Europejski renesans fotowoltaiki.

Instalacji fotowoltaicznych w Europie ma znowu gwałtownie przybywać. Stanie się tak głównie dzięki rozwojowi projektów parytetowych w południowych krajach europejskich. Stowarzyszenie SolarPower Europe spodziewa się, że rynek PV  w UE wzrośnie o 58% w porównaniu do 5,91 GW zainstalowanej mocy w 2017 r. Niestety o Polsce też cisza jeśli chodzi o analizy rozwoju rynków PV, bo nie ma żadnych rozsądnych i dużych projektów dotyczących fotowoltaiki czy magazynowania energii, bo zostaliśmy na etapie energetyki węglowej.

Może zagospodarować polskie hałdy górnicze i wysypiska śmieci farmami fotowoltaicznymi i to przy pomocy górników? Że też nikt w Polsce nie wpadnie na taki dobrze nagłośniony projekt farm PV, na który pewnie pieniądze dałaby UE.


3. Magazyny energii na masową skalę.

Od początku 2018 r. na całym świecie zbudowano magazyny energii 420 MW w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną (wg IHS Markit). Oczekuje się, że w latach 2018 - 2025 powstanie od 20 do 26 GWh magazynów energii, które zostaną zlokalizowane wspólnie z instalacją PV na potrzeby użyteczności publicznej. Największe magazyny powstaną w USA, Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Francji. Spodziewany jest większy wzrost w segmencie magazynowania energii o dłuższym czasie trwania, zwłaszcza systemów o czasie trwania 2-4 godzin (i więcej).

W Polsce może coś tam nam zagraniczne koncerny zbudują tak na pokaz i na próbę, ale o większym zainteresowaniu ze strony rządu raczej nie ma co mówić.


4. Zwrot ku panelom mono PERC.

Prognozy z całej branży PV potwierdzają, że rok 2019 będzie rokiem produktów mono PERC  (tzw. Passivated Emitter Rear Contact). Takie panele staną się głównym produktem, a większość jej mocy produkcyjnych została rozszerzona o tę technologię. Ogólnie rzecz biorąc, będzie to stanowić 46% udziału w rynku w przyszłym roku. Panele mono PERC osiągną moc 310 W i o 35 W więcej niż moduły polikrystaliczne. W 2019 roku więcej globalnych producentów zwróci się ku tej technologii.

Ogniwa PERC staną się wkrótce podstawowym standardem fotowoltaicznym na światowym rynku. Ogniwa PERC posiadają w spodniej części, pomiędzy dołem złącza P-N a górną częścią elektrody, dodatkową warstwę dielektryka, który ogranicza przyciąganie elektronów do aluminiowej elektrody dolnej. Spodnia pasywacja powoduje odbicie promieni słonecznych z powrotem wewnątrz ogniwa. Panele w technologii PERC lepiej wykorzystują promieniowanie podczerwone o dużej długości fali, co pozwala im na bardziej wydajną pracę. PERC szczególnie dobrze pracują rano, wieczorem lub przy zachmurzonym niebie. Wykorzystanie tego typu ogniw pozwala producentom na produkcję modułów o większej mocy, nawet powyżej 300 W.


5. Zwiększone zainteresowanie pływającymi farmami fotowoltaicznymi.

Liczba pływających farm słonecznych na świecie stale rośnie i ta tendencja jest teraz nie do zatrzymania. W 2017 r. na całym świecie zainstalowano 390 MW nowych pływających farm fotowoltaicznych, głównie w Chinach. W 2018 r. pływające instalacje fotowoltaiczne to już moc ponad 1 GW i nadal stoją za tym Chiny. Po 2018 r. takie kraje jak Indie, Korea Południowa, Tajwan i kilka małych rynków zainteresują się pływającymi instalacjami PV. W szczególności Indie to tu spodziewany jest duży projekt w postaci pływających instalacji do 10 GW. W ciągu następnych 5 lat na świecie można się spodziewać mocy 13 GW z nowych pływających  farm fotowoltaicznych.

W Polsce nawet nikt nie zwrócił uwagi na takie możliwości, choć znalazłyby się miejsca, gdzie aż by się prosiło o farmy na wodzie.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 090 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...
reklama