reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kodek HEVC zostanie zastąpiony przez VVC?

dodano: 2019-05-13 00:39 | aktualizacja: 2020-01-31 22:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: NSR/SES/8kassociation

harmonic-VVC-HEVC-porownanie-2019-360px.jpg Ostatnio pojawią się bardzo interesujące prognozy co do rynku telewizji cyfrowej. Dotyczy to nie tylko telewizji 4K czy 8K, ale także najnowszych kodeków i wpływu sportowych wydarzeń na ten rynek. IO 2020 w Tokio jako motor rynku 8K i nowy wydajniejszy kodek VVC jako następca HEVC to jest to co będzie miało wpływ na rynek telewizji cyfrowej. Co dalej? Kiedy H.266 (VCC)?

satkurier.pl
VVC-Versalite-Video-Compresion-2019-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kodek HEVC zostanie zastąpiony przez VVC

Operator satelitarny SES często chwali się różnymi raportami na temat trendów rozwoju telewizji cyfrowej. Podczas prezentacji SES, goście dowiedzieli się wiele z raportu o nazwie Northern Sky Research (NSR). W szczególności wynika z niego, jaki kodek kompresji wideo VVC zastąpi HEVC i dlaczego tak się stanie?

Northern Sky Research (NSR) przewiduje, że do końca tego roku będzie na świecie około 196 kanałów 4K . Obecnie nadawanych jest tylko 131 kanałów 4K. W Polsce dostępnych jest poniżej 10 kanałów 4K i to większość FTA promo z różnych satelitów. Praktycznie jedynych regularnym polskim kanałem jest Canal+ 4K Ultra HD. TVP HD i Eleven Sports 1 4K nie nadają. Cyfrowy Polsat na razie bawi się w jakość Super HD, bo nie czuje potrzeby inwestycji w 4K - chyba jest zbyt wcześnie, bo to jednak kosztuje - szczególnie chodzi o pojemność na satelicie i dobrze zabezpieczone dekodery 4K.

Prognozy NSR sugerują, że w przyszłym roku całkowita liczba kanałów 4K wzrośnie do 259, a w 2021 roku do 334. Zgodnie z prognozami NSR, do 2026 roku na świecie będzie transmitowanych około 934 kanałów 4K.

Thomas Wrede - wiceprezes SES ds. nowych technologii i standardów, powiedział, że chociaż 8K może być atrakcyjne dla niektórych nadawców, a w szczególności w Japonii, to istnieją pewne bardzo realne problemy. Okazuje się, że nawet przy kodowaniu HEVC nadal istnieje problem przetwarzania danych przy 80-100 Mb/s, i chociaż na rynku są ekrany 8K, to nie ma oficjalnego globalnego standardu dla telewizji 8K.

SES w maju przeprowadził eksperymentalne transmisje 8K ze swojego satelity na 23,5°E z wykorzystaniem transmisji danych HEVC i 80 Mb/s.

Thomas Wrede wezwał branżę nadawczą do wykorzystania bardziej wydajnego kodeka. Twierdzi, że VVC (Versatile Video Coding) będzie formalnym „następcą” HEVC, co pozwoli na nadawanie dwóch kanałów 8K z przepływnością 35-40 Mbit/s, nadając w ten sposób dwa kanały na jednym ​​transponderze.

Można oczekiwać, że rozwój VVC przyniesie znaczną poprawę kompresji w porównaniu z HEVC do czasu jego ukończenia w przyszłym roku.
 


MPEG dąży do 50% poprawy przepustowości HEVC z VVC do 2020 roku. Umożliwi to dostarczenie treści zakodowanych na żywo UHD-2 (8K) poniżej 50 Mb/s do około 2020-2022. Oczywiście, to są tylko schematy kompresji, życie nie jest takie proste.

Obecnie trwają prace nad nowym standardem i oczekuje się, że ostateczny standard VVC zostanie opublikowany do lipca 2020 roku. W proponowanym standardzie „H.266 / MPEG / VVC”, w którego opracowaniu biorą udział 33 organizacje i firmy, planuje się osiągnąć kolejną 50-procentową kompresję w porównaniu z H.265 (HEVC). Na razie mówi się o 40% lepszej kompresji niż HEVC, ale technologia idzie do przodu.

Pozostaje nam dodać, że wprowadzenie nowego kodeka kompresji umożliwi transmisję około 20 kanałów telewizyjnych w standardzie HDTV na jednym kanale częstotliwości. A operatorzy satelitarni teoretycznie będą mieli dobrą okazję do zaoszczędzenia na wynajętej pojemności transpondera.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Corab COR-900 grafit

Najnowszy model polskiej anteny stalowej 90cm z zawieszeniem sztywnym w...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

599 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...
reklama