reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Łucja z Lammermooru” w TVP Kultura

dodano: 2020-01-16 17:15 | aktualizacja: 2020-01-16 21:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Kultura We wtorek, 21 stycznia br. o godz. 20:30 widzowie TVP Kultura obejrzą operę Gaetano Donizettiego, w reżyserii Katie Mitchell, wystawioną w Royal Opera House w Londynie, stolicy Wielkiej Brytanii. Jak czytamy w opisie, „Łucja z Lammermooru” to poruszająca, romantyczna opera w stylu bel canto, w trzech aktach, z muzyką skomponowaną przez Gaetana Donizettiego, z librettem Salvatora Cammarano. Jest oparta na gotyckiej powieści historycznej Waltera Scotta „Narzeczona z Lammermoor”.

TVP Kultura oprawa styczeń 2018 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Łucja i Edgar to narzeczeni, pochodzący z dwóch zwaśnionych szkockich rodów. Brat Łucji, przebiegły i wyrachowany lord Henryk Ashton, jest przeciwny ich związkowi i podstępem doprowadza do ślubu siostry z wpływowym lordem Arturem Bucklawem. Edgar, przekonany o niestałości uczuć ukochanej, zrywa zaręczyny. W obłąkańczym szale Łucja morduje męża i popełnia samobójstwo. Na wieść o tragicznych wydarzeniach Edgar również odbiera sobie życie. Polityczna i rodzinna intryga oraz romantyczna i zarazem tragiczna historia są osadzone w realiach XVI-wiecznej Szkocji.

Interpretacja Katie Mitchell wzbudziła w 2016 roku duże kontrowersje wśród miłośników opery na całym świecie. Katie Mitchell zaktualizowała jej akcję, osadzając wydarzenia spektaklu w połowie XIX wieku. Reżyserka podzieliła scenę na dwie części, by widzowie mogli w tym samym czasie oglądać dwa różne fragmenty opowieści. Podkreśliła także feministyczny wydźwięk przedstawienia i w pełni skoncentrowała się na kobiecych charakterach. Przedstawiła Łucję jako silną i niezależną kobietę, która zaciekle przeciwstawia się machinacjom brata. Jak czytamy w opisie, spektakle Katie Mitchell wyróżniają się intensywnością emocji, realizmem i tworzeniem charakterystycznego świata przedstawionego.

W roli tytułowej występuje Diana Damrau, jedna z najsłynniejszych na świecie sopranistek koloraturowych, wyróżniająca się wrażliwością muzyczną, olśniewającym głosem i wyczuciem dramaturgii. W rolę Edgara wciela się Charles Castronovo, jeden z najwybitniejszych tenorów lirycznych swojego pokolenia.
 
Diana Damrau i Charles Castronovo w operze „Łucja z Lammermooru”, foto: Stephen Cummiskey/Royal Opera House
Diana Damrau i Charles Castronovo w operze „Łucja z Lammermooru”, foto: Stephen Cummiskey/Royal Opera House


„Łucja z Lammermooru” - emisja we wtorek, 21 stycznia 2020 roku o godz. 20:30 w TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału...

669 zł Więcej...
reklama