reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

AX 4K BOX HD61 - test odbiornika

dodano: 2020-05-04 15:50 | aktualizacja: 2020-05-05 15:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

AX 4K BOX HD61 Szczecińska firma AX Technology przysłała nam do testów najnowszy odbiornik satelitarny AX 4K BOX HD61. Wcześniej opublikowaliśmy na portalu satkurier.pl porównanie z tunerem AX 4K BOX HD51. Przed HD61 na rynku pojawił się odbiornik AX 4K BOX HD60, który okazał się jednak mniej popularny niż HD51.

AX 4K BOX HD61


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polskie karty i CAM-y

Użytkownicy, którzy mają polskie karty i moduły, mogą być spokojni, pod warunkiem, że będą mieli wgrane odpowiednie oprogramowanie z pluginami. Testowaliśmy różne kombinacje dwóch CAM-ów: Cyfrowego Polsatu i CAM „nc+”, Cyfrowego Polsatu i/lub tivùsat, Fransat czy HD+. Nie było większych problemów. Przy zastosowaniu dwóch polskich CAM-ów trzeba przydzielić zadania CAM-u dla dekodowania wybranych kanałów z odpowiedniego modułu, kiedy są dwa różne systemy dostępu warunkowego dla jednego kanału.
 
Menu główne

Karty „nc+/CYFRY+” w Seca Mediaguard, TNK czy Smart HD+ tym bardziej nie stanowią problemu, nawet gdy w slotach CI umieszczone są jakieś moduły. Nie ma specjalnych konfliktów przy dekodowaniu. Podobnie jest z kartami erotycznymi w Viaccess.

Ten odbiornik wyjątkowo dobrze radzi sobie z obsługą 3 różnych slotów (2x CI i czytnik) w różnych kombinacjach, co jest jego wyjątkową cenną zaletą.

Odbiór kanałów 4K

4K BOX HD61 trzeba było koniecznie przetestować, jak radzi sobie z odbiorem kanałów 4K UHD. Zacząłem od użycia modułu nc+ CAM, który został rozpoznany w gnieździe. Po chwili z dużą stabilnością obrazu przy transmisji sportowej można było oglądać kodowaną w Nagra MA stację CANAL+ 4K Ultra HD, ale także nowy kanał Museum 4K. Wybór wersji językowej dla Museum 4K jest bardzo prosty (przycisk Audio i polski).

Odbiór niekodowanych stacji: NASA TV UHD czy QVC/QVC2, SES UHD Demo z Astry, co jasne bez zająknięcia – obraz bardzo dobry.
Podobnie nie było problemów z oglądaniem kanału Rai 4K z tivùsat czy RTL UHD z modułu HD+.

Odbiór trudnych kanałów

Odbiornik 4K BOX HD61 może wyszukać kanały o wysokim SR 45000 Msym/s oraz SCPC o bardzo niskiej przepływności. Przy czym SR min. 1100 Msym/s potrafi wyszukać, ale obraz się zacina. Za to kanał o SR 1515 Msym/s już jest wyszukiwany z odbiorem bez zacięć.
 
Odbiór z SR 1100 Msym/s

Przełączanie kanałów jest bardzo szybkie (około 1 s). Jakość obrazu jest bardzo dobra. Czułość głowicy tunera satelitarnego jest też całkiem przyzwoita i można ją wykorzystać do odbioru trudnych stacji na krawędzi zasięgu wiązki, np. Arabsat czy BBC z 28,2°E, choć cudów też nie należy się spodziewać.

Odbiornik umożliwia także wyszukanie kanałów nadawanych w trybie wielostrumieniowym (MIS w trybie PLS root i gold). Co ciekawe, czego nie spodziewaliśmy się wcale, ten odbiornik może pracować w trybie T2-MI. Nie można włączyć funkcji „PLSN Super Scan” do automatycznego wyszukiwania parametrów MIS! Niestety wielostrumieniowy przekaz na częstotliwości 11,496 GHZ, pol. H na satelicie Hispasat (30°W) już był z problemami: kanały są wyszukiwane, lecz się zacinają.

W Multistream (MIS) są nadawane np. kanały z transmisjami sportowymi w wersji niekodowanej (FTA). Jasne jest, że te transmisje nie są przeznaczone do normalnego odbioru, jak z platform satelitarnych, ale na potrzeby operatorów kablowych lub jako dosył do nadajników DVB-T/DVB-T2.
 
Multistream - odbiór z 5°W
Multistream - odbiór z 30°W

Odbiornik HD61 ma głowicę, która pozwala wyszukać transmisję w nowym standardzie DVB-S2X, który jest obecnie wykorzystywany głównie dla dosyłów. Transponder w DVB-S2X na satelicie Eutelsat 33E na pozycji 33°E jest wyszukiwany i odbierany.
 
Odbiór DVB-S2X
Wyszukiwanie DVB-S2X

Odbiornik był wyjątkowo stabilny podczas testów, mimo prób nie udało się go zawiesić. Odbiornik może korzystać z opcji Blindscan.
Pasek informacyjny zawiera informacje według tego, jakie oprogramowanie tam wczytamy. Podobnie jest z EPG – zwykle jest bardzo rozbudowane.
 
EPG

4K BOX HD61 ma maksymalne zużycie energii 24 W (w standby 1 W) nagrzewa się minimalnie, gdyż ma dużo otworów wentylacyjnych (też w skośnym ułożeniu jak niebieska dioda LED na panelu przednim) ze wszystkich stron obudowy.

Nagrywanie i współpraca z urządzeniami zewnętrznymi w sieci

Dysk twardy w 4K BOX HD61 można zainstalować do specjalnej szuflady z tyłu odbiornika. Wysuwany slot na wewnętrzny dysk 2,5 cala do 15 mm. Jest tam opcja instalacji dysku HDD o pojemności do 4 TB, więc jeśli ktoś lubi nagrywać w 4K UHD, to polecamy.

Odbiornik ma dwa porty USB 2.0. Do nagrywania można użyć dysku podłączając go np. do tylnego portu USB 2.0. Jego sformatowanie może być wykonane bezpośrednio przez odbiornik. Można nagrać jeden kodowany program i oglądać inny kodowany lub nagrać go (ograniczenie tylko do jednego transpondera).

Nagrywanie w tym odbiorniku zrealizowano w wersji nieszyfrowanej. Liczba nagrywanych kanałów zależy od wersji odbiornika. Nagrywa z 2 różnych transponderów przy wersji TWIN. W wersji COMBO nagrywa programy z jednego tp. z głowicy DVB-S2X i programy z jednego
MUX-a z naziemnej głowicy. Oczywiście dotyczy to nagrywania kanałów FTA i dekodowanych z karty, ale już z modułu można nagrywać tylko jeden kanał kodowany.

Wnioski końcowe

4K BOX HD61 to w sumie doskonały odbiornik 4K dla bardziej wymagających (lub nieco bogatszych) klientów, bo trzeba wydać około 850 zł (wersja TWIN i COMBO kosztują tyle samo). To prawie drugie tyle co poprzednia wersja tunera 4K od AX, ale i możliwości dużo większe.

Może do wynalazków typu Vu+ Ultimo 4K (ogromne możliwości instalacyjne) czy Dreamboxa ONE UHD (superszybkość) mu daleko, ale przy tych możliwościach i za tę cenę naprawdę warto go kupić. Szczególnie polecamy go tym, którzy planują kupić lub mają więcej niż 2 CAM-y i karty. Tu można czuć się komfortowo z legalnym odbiorem wszystkich kanałów (również 4K) z dwóch polskich platform.

Jeśli dodać możliwość nagrywania na dysku 4 TB, to dzięki temu odbiornikowi można magazynować nagrania, np. filmy i transmisje sportowe, także w 4K.

Bardzo ważne jest to, że na 4K BOX HD61 zawsze może skorzystać z oprogramowania typu OpenATV, a tu stale coś jest poprawiane.
 

PLUSY:
 • stabilne urządzenie do odbioru UHD z H.265/HEVC
 • dwie wersje do wyboru: TWIN i COMBO
 • najnowszy standard DVB-S2X
 • obsługa Multistream (MIS) i T2-MI
 • dwa gniazda CI
 • uniwersalny czytnik kart
 • zaprojektowany dla bardziej wymagających klientów
 • idealny dla pogodzenia 2-3 platform (CAM + karta)
 • dopracowany odbiornik z ładnym design obudowy
 • szuflada na dysk 2,5” do 4 TB

MINUSY:
 • brak wyświetlacza LCD
 • procesor HiSilicon, a nie Broadcom
 • nie ma wbudowanego modułu Wi-Fi
 • brak gniazda USB 3.0


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...
reklama