reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udane testy chińskiej rakiety Long March 5B [wideo]

dodano: 2020-05-05 18:06
autor: Janusz Sulisz | źródło: Xinhua

Long March 5B Hainan China start 2020360px.jpg 5 maja br. nowa, chińska ciężka rakieta nośna Long March 5B została wystrzelona z kosmodromu Wenchang Space Launch Center na wyspie Hainan w Chinach. Long March 5B odbyła dziewiczy (testowy) lot  wysyłając na orbitę próbną wersję chińskiego nowego, załogowego statku kosmicznego i kapsuły powrotnej do testowania w kosmosie. 

Xinhua
Long March 5B Hainan China start 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Udany lot ciężkiej rakiety Long March 5B zainaugurowała tzw. „trzeci krok” załogowego programu kosmicznego Chin, który polega na budowie nowej stacji kosmicznej.

Rakieta wystartowała z kosmodromu na wyspie Hainan w południowych Chinach 5 maja o godz. 18:00 (czasu chińskiego). Około 488 sekund później eksperymentalny statek kosmiczny (bez załogi) wraz z testową wersją kapsuły powrotnej oddzieliły się od rakiety i wszedł na planowaną orbitę.

Zmodyfikowana na podstawie Long March 5, nowa ciężka rakieta chińska ma całkowitą długość około 53,7 m (18-piętrowy budynek), ma rdzeń o średnicy 5 m i cztery 3,35 metrowe dodatkowe silniki, a także owiewki o długości 20,5 m i średnicy 5,2 m.

Rakieta korzysta z przyjaznych dla środowiska materiałów pędnych, w tym ciekłego tlenu, ciekłego wodoru i nafty. Ma masę startową około 849 ton i jest w stanie wysłać ponad 22 t ładunku, co odpowiada wadze ponad 10 samochodów, na orbitę nisko-ziemską, która jest obecnie największą nośnością orbity nisko-ziemskiej wśród chińskich rakiet.

Udany pierwszy lot zweryfikował konstrukcję chińskiej ciężkiej rakiety.
Chińczycy dokonali szeregu przełomów technologicznych, takich jak oddzielenie dużej owiewki i ładunków w przestrzeni kosmicznej oraz precyzyjna kontrola rakiety w celu bezpośredniego wejścia na orbitę z dużym napędem.

Nowy, załogowy statek kosmiczny został zaprojektowany tak, aby przystosować się do wielu zadań, w tym misji na orbicie nisko-ziemskiej i eksploracji kosmosu. Chiński statek kosmiczny składa się z kapsuły serwisowej i kapsuły powrotnej.

Misja przetestuje kluczowe technologie nowego statku kosmicznego, takie jak kontrola jego ponownego wejścia do atmosfery, osłonę termiczną i technologia ew. odzyskiwania. Dodatkowo zostaną przeprowadzone eksperymenty z zakresu nauki o kosmosie, w tym drukowanie w przestrzeni 3D.

Testowa wersja kapsuły powrotnej, która jest elastyczna i nadmuchiwana została opracowana przez Akademię Chińskiej Korporacji Nauki i Przemysłu Lotniczego.

Cały personel biorący udział w chińskiej misji przezwyciężył ogromne trudności spowodowane przez pandemię koronawirusa oraz wyzwania i presję wynikające z niedawnych awarii innych chińskich rakiet Long March 7A i Long March 3B.

Chiny uruchomiły 11 załogowych statków kosmicznych, jeden towarowy, Tiangong 1 i Tiangong 2, wysyłając 11 astronautów w kosmos, wykonując pierwsze dwa etapy załogowego programu kosmicznego. Następnym krokiem jest montaż i obsługa stałej załogowej stacji kosmicznej.

Z ciekawostek: to była 331. misja chińskich rakiet Long March. Źródło: xinhuanet.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+. W najnowszej wersji...

499 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 brązowa

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama