reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Policja likwiduje piracką sieć z 2 mln abonentów [wideo]

dodano: 2020-06-11 13:04 | aktualizacja: 2020-06-11 19:29
autor: HP | źródło: Europol

Policia National piractwo streaming 2020 360px.jpg Piracka usługa streamingu obsługiwała ponad 2 mln abonentów na całym świecie. Hiszpańska policja narodowa (Policía Nacional) zdemontowała dużą sieć przestępczą nielegalnie dystrybuującą 40 tys. kanałów telewizyjnych w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Piraci działali na trzech kontynentach. Zarabiali ponad 15 mln euro szacowanych nielegalnych zysków, by później prać wpływy z piractwa. Szefem był Irańczyk zamieszkały w Alicante. Nielegalna dystrybucja płatnych kanałów działała także w Polsce.

Europol
Policia National piractwo streaming 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W dochodzeniu, wspieranym przez Europol i Eurojust, uczestniczyły również organy ścigania z Belgii, Kanady, Czech, Danii, Francji, Włoch, Niemiec, Luksemburga, Holandii, Polski, Rumunii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.

3 czerwca 2020 r. policja w całej Uni Europejskiej przeprowadziła 15 przeszukań domów, aresztując 11 osób (4 w Hiszpanii, 1 w Niemczech, 3 w Szwecji, 3 w Danii) oraz przesłuchały 16 innych osób pod kątem ich ewentualnego udziału w pirackim biznesie.

Podejrzany lider pirackiej sieci streamingu jest jednym z aresztowanych. W wyniku nalotów policji skonfiskowano 4,8 mln euro, w tym nieruchomości o wartości ponad 2 mln euro, 4 samochody o wartości około 0,5 mln euro, luksusowe zegarki, gotówkę, kryptowaluty i sprzęt elektroniczny. Organy ścigania usunęły 50 adresów IP i część internetowej infrastruktury przestępczej. Zamrożono 11 kont bankowych o łącznej wartości 1,1 mln euro.
 


Dochodzenie w sprawie działalności pirackiej sieci streamingowej rozpoczęło się w 2019 r., kiedy hiszpańska Policía Nacional wykryła kilka stron internetowych nielegalnie dystrybuujących treści audiowizualne w różnych krajach w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Dystrybucję nielegalnych usług, z naruszeniem praw własności intelektualnej, utworzono za pośrednictwem IPTV i zarządzano z Hiszpanii.

Dochodzenia rozpoczęły się w wyniku skarg złożonych m.in. przez hiszpańskie władze La Liga, Alliance for Creativity and Entertainment, Nordic Content, firmę NAGRA i niemiecką Bundesligę, prawowitych posiadaczy praw do treści audiowizualnych oferowanych w nieuczciwy sposób. Doprowadziło to agentów do rzekomego szefa organizacji, obywatela Iranu, który mieszkał w Alicante, skąd działał wraz z kilkoma współpracownikami.

Piracka sieć oferowała nielegalnie ponad 40 tys. kanałów telewizyjnych, filmy, filmy dokumentalne i inne treści cyfrowe za pośrednictwem stron internetowych hostowanych w międzynarodowej sieci serwerów. Nielegalna usługa została udostępniona za pośrednictwem atrakcyjnego środowiska internetowego po cenach znacznie bardziej konkurencyjnych niż te na legalnym rynku.

Nielegalna sieć wprowadziła nawet zaawansowaną pomoc techniczną i kontrolę jakości za pośrednictwem własnej platformy internetowej obsługi klienta. Ponad 2 mln abonentów otrzymywało te nielegalne usługi, których łączna wartość zysków z piractwa wyniosła około 15 mln euro.Dochodzenie koncentrowało się na wyłączeniu serwerów i odłączeniu adresów IP oraz uzyskaniu odpowiednich informacji w celu skutecznego rozbicia grupy przestępczej.

Europol wspomagał dochodzenie, ułatwiając wymianę informacji i wspierając dochodzenie finansowo.
W dniu nalotów w Europolu utworzono wirtualny posterunek dowodzenia w celu ułatwienia koordynacji operacyjnej oraz wymiany informacji w czasie rzeczywistym i analizy operacyjnej w bazach danych Europolu.

Według Europolu jest to pierwszy przykład synergii powstałej w wyniku połączenia różnych zespołów składających się z ekspertów gospodarczych i finansowych w ramach nowego Europejskiego Centrum ds. Przestępczości Finansowej i Gospodarczej utworzonego niedawno w Europolu.

 

Źródło: europa.eu 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...
reklama