reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SAT Kurier 5/2014

dodano: 2014-05-07 13:11 | aktualizacja: 2014-05-07 14:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier 5/2014 okładka SAT Kurier 5/2014
Wiązka brytyjska satelitów ASTRA 2E/2F 28,2°E
Przyszłość DVB-S2 - nadchodzi DVB-S2X
Single Cable Distribution
Wszystko dla większego ARPU

NOWE PRODUKTY:
- Urządzenia i aplikacje SAT>IP
- Nowe odbiorniki Globo
- Nowa seria konwerterów TELE System
- Multiroom WiFi Adapter
- Odbiorniki Blade Stream IPTV i ZAAPTV HD509N
- TEOC 110 - Internet po kablu koncentrycznym

Listy kanałów:
- wykaz DVB-T
- wykaz kanałów platform

- wykaz FTA z 13°E i 19,2°E
- MPEG 75°E-45°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


SAT KURIER 5/2014 - majowe wydanie magazynu telewizji cyfrowej

Najważniejsze tematy artykułów z tego wydania:

- Wiązka brytyjska satelitów ASTRA 2E/2F 28,2°E - odbiór sygnału w Polsce i Europie
Od 6 lutego br. osoby, które do tej pory z lepszym lub gorszym skutkiem odbierały niekodowane kanały BBC i ITV z pozycji 28,2°E nadawane w ramach oferty Freesat, w większości musiały pożegnać się z dostępem do tych kanałów. Stacje przesunięto z satelity ASTRA 1N na świeżo wyniesioną ASTRĘ 2E. Nowy satelita ma o wiele „lepiej” skrojoną punktową wiązkę brytyjską – o węższym zasięgu. Przełączanie zajęło około tydzień i było podzielone na dwie partie – najpierw BBC i Channel 4, a na końcu, 11 lutego – transpondery zajmowane przez ITV. Redakcja Magazynu SAT Kurier odczekała nieco, aby sytuacja na pozycji 28,2°E się ustabilizowała i zdecydowaliśmy przyjrzeć się bliżej aktualnemu stanowi w drugiej połowie kwietnia. Do tego czasu ASTRA 2E już zadomowiła się na nowym miejscu i można było założyć, że dokonano wszelkiej konfiguracji po stronie operatora, więc odbiór już nie ulegnie dalszym zmianom.

- Single Cable Distribution
W bieżącym wydaniu magazynu wracamy do technologii, którą opisywaliśmy… niemal 7 lat temu (jak ten czas leci!) Mowa o SCD (Single Cable Distribution), znanej także pod nazwami handlowymi Unicable (Inverto) i SCR. Pierwszy raz wspominaliśmy o tym rozwiązaniu w wydaniu wrześniowym magazynu SAT Kurier w 2007 roku. Mamy 2014 rok. Testując odbiorniki cyfrowe coraz częściej spotykamy stosowne opcje w menu pozwalające na aktywowanie obsługi konwerterów (lub multiswitchów) z SCD. Sprawiło to, że zaczęliśmy się zastanawiać, jak wygląda obsługa SCD w praktyce teraz - 7 lat po tym, jak Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC – Comité Européen de Normalisation Electrotechnique) przyjął SCD jako standard CENELEC EN50494.

- Przyszłość DVB-S2 - nadchodzi DVB-S2X
Marzec 2014 roku był niezwykle ważnym miesiącem dla osób interesujących się technologią satelitarnego przekazu cyfrowego DVB. 4 marca konsorcjum DVB (Digital Video Broadcasting) opublikowało finalną wersję dokumentu opisującego rozszerzenie stosowanego dotychczas w przekazie TV SAT standardu DVB-S2, określane jako DVB-S2X. Czy czeka nas wymiana odbiorników? Czego spodziewać się po DVB-S2X, kto odczuje zmiany oraz czy to koniec DVB-S2?

- Nowe kanały Fokus TV i VOX Music TV
28 kwietnia 2014 roku w Polsce nadawanie rozpoczęły dwa nowe kanały telewizyjne. Start Fokus TV był zapowiadany już od dawna - kanał miał trafić do MUX 1 naziemnej telewizji cyfrowej i tak się stało, ale pojawił się także na satelicie i w sieciach kablowych. O drugiej nowości - VOX Music TV - pierwsze wzmianki pojawiły się dopiero w lutym br. Kanał ten również jest nadawany w ofertach wielu operatorów.

- Wszystko dla większego ARPU
Naziemna telewizja cyfrowa, aplikacje Smart TV, darmowe biblioteki wideo na życzenie w Internecie - to wszystko uderza w biznes platform cyfrowych. Nastały czasy, w których trudno będzie im poszerzyć bazę abonencką. Aby umacniać pozycję na rynku, muszą zwiększać ARPU, czyli średni przychód od jednego abonenta. Według ostatnich danych, w przypadku Cyfrowego Polsatu wynosi on 49,8 zł miesięcznie (IV kwartał 2013 roku, dane dla Pakietu Familijnego). Lepszym rezultatem może pochwalić się nc+. Miesięczne ARPU z usług abonamentowych drugiej co do wielkości platformy cyfrowej osiągnęło 65,7 zł miesięcznie w 2013 roku. Aby poprawić ten wynik, platformy muszą wchodzić w całkiem nowe usługi. Przychody mogą też poprawić dzięki wyjściu poza emisję satelitarną. Stąd możemy spodziewać się zaciekłego boju o miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

- 50 lat firmy Famaval
Założona 19 marca 1964 r. firma Famaval - Criaçőes Metálicas Adauta S.A. obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Siedziba firmy Famaval znajduje się w miejscowości Vale de Cambra (niedaleko Porto) w Portugalii.

- ZAP - nowości z satelity

Warto zajrzeć do najnowszego wydania magazynu SAT Kurier 5/2014.

Następne wydanie SAT Kurier 6/2014 na początku czerwca 2014 r.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Magazyn SAT Kurier w 2014 roku będzie wydawany w cyklu miesięcznym z 10 wydaniami - tylko 89 zł w subskrypcji rocznej za cały rok 2014 (Polska) lub 55 euro w Europie. Wydania 1-2 i 7-8 zostaną połączone.

Zachęcamy do zamawiania prenumeraty SAT Kuriera w 2014 roku wraz z książką tematyczną pt. "ANTENY SATELITARNE"* - cena promocyjna 115 zł

Opłać abonament SAT Kuriera w 2014 - 10 wydań + książka - tylko 115 zł

lub zamów "VADEMECUM NTC. WSZYSTKO O DVB-T" + książka tematyczna "ANTENY SATELITARNE" w promocyjnej cenie 39 zł

Zapraszamy przy okazji do korzystania z serwisów internetowych:

-- www.digi-tv.pl - wszystko o wszystkim, co cyfrowe, a szczególnie o HDTV i cyfryzacji Polski;

-- www.solarkurier.pl - magazyn poświęcony zielonym technologiom a w szczególności technologiom solarnym

W związku z powstaniem nowej firmy wydawniczej poszukujemy autorów materiałów, książek, prac magisterskich o tematyce telewizji cyfrowej. Prosimy pisać na adres redakcja [at] satkurier.pl.

Reklama w Internecie i w drukowanym SAT Kurierze za darmo - wystarczy podjąć się dystrybucji SAT Kuriera (minimum 10 egz. każdego wydania).

Dziękujemy za zaufanie i pomoc wszystkim czytelnikom i dystrybutorom - to bardzo pomaga podczas pracy nad magazynem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Numery


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...