reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Raport z IFA2003 w Berlinie cz.2

dodano: 2003-09-16 09:01 | aktualizacja: 2003-09-16 09:29
autor: Janusz Sulisz | źródło:

IFA Berlin.jpg Kontynuując raport z wystawy IFA2003 przyglądniemy się w części drugiej produktom firm Technisat, Hyundai, Samsunga, Pace, Smart. Niemiecki Technisat, który miał duże stoisko z wszechobecną czerwoną papryką jako ozdobą stoiska. Pokazano kilka odbiorników satelitarnych Technisata, w tym Digit D, Digit CIP, które są już znane na rynku europejskim.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bardziej interesujące, zwłaszcza dla rynku niemieckiego były odbiorniki dla naziemnej telewizji cyfrowej, w tym Technisat InterDigital-T to zgrabny odbiornik z dwoma złączami Scart, USB, modemem 56kbit/s przez które można ściągnąć nowe oprogramowanie oraz wyjściem cyfrowym audio. Grafika ekranowa w wersjach niemieckiej i angielskiej.

Dużo prostszy jest malutki odbiornik Technisat DigitPal 1 z 1000 kanałów, jednym złączem Scart, modulatorem oraz zasilaniem 12V. Technisat oferuje te odbiorniki z panelem w kolorze czarnym i srebrzystym. Technisat DigiCorder T1 to odbiornik dla DVB-T wyposażony w dysk 40GB, wyjście cyfrowe audio i alfanumeryczny wyświetlacz. Technisat DigitPal S, to mały (wymiary to tylko 158 x 47 x 115mm) odbiornik do cyfrowego odbioru FTA z satelity. Ma tylko jedno złącze Scart, modulator, ale za to zasilanie 220V i 12V.

Brytyjska firma Pace przedstawiła w Berlinie mały, satelitarny odbiornik cyfrowy DS210 z jedną kieszenią na nowe karty niemieckiej platformy Premiere w Nagravision – tzw. Geeignet fur Premiere. Panel tylny Pace DSP210 ma tylko dwa złącza Scart, wejście dla konwertera bez przelotki, wyjście audio L/P oraz optyczne wyjście audio digital. Szkoda, że takiego odbiornika nie oferuje Cyfrowy Polsat, bo sama marka Pace poprawiłaby opinie o polskiej platformie. Inna sprawa, że Pace może zmienić system kodowania w DSP210 i oferować identyczny odbiornik np. z systemem Seca-MediaGuard i wtedy byłby to idealny odbiornik dla Cyfry+. Pace prezentował też inne znane już odbiorniki takie, jak Pace Puma, czy nowy CD.TV415 – następca CD.TV410.

Całą serię nowych odbiorników cyfrowych, w podobnej obudowie do poprzednich modeli, pokazał koreański Hyundai. Są więc dwa odbiorniki CI; Hyundai HSS-850CI i HSS-630CI; dwa FTA – HSS-750 i HSS-530. Hyundai HSS-2100MHP, to odbiornik MHP. Były też cztery odbiorniki z wbudowanymi systemami: HSS-1100NA z Nagravision, HSS-1200IR z Irdeto, HSS1400CN z Conaxem i HSS-1500ND z NDS-VideoGuard. Największe zainteresowanie budziły dwa tunery PVR z dyskiem HSS-880H (z 80GB) i HSS-840H (z 40GB).

Coraz modniejsze stają się odbiorniki typu Combo, czyli połączenie odbiornika satelitarnego z innym urządzeniem. Może to być odbiornik kablowy, odbiornik dla DVB-T, odtwarzaczem DVD. Przyszłością będą jednak nagrywarki DVD wbudowane w odbiornik cyfrowy, satelitarny lub naziemny.

Firma Samsung pokazała odbiornik Combo SST-7300 z dwoma odbiornikami: satelitarnym i naziemnym cyfrowym. Ma 1000 kanałów dla naziemnej DVB-T. Jest wyjście cyfrowe audio.

Inna firma Kaon pokazała odbiorniki Combo KCSC-570, który jest połączeniem odbiornika satelitarnego z 2xCI i kablowego. Inny Kaon KTSC-570Combo, to połączenie odbiorników satelitarnego 2xCI i naziemnego oraz z wbudowanym dyskiem 80GB.

Dużym powodzeniem podczas IFA2003 cieszyły się prezentacje firmy Wela electronics Handels GmbH, która pokazywała możliwości multimedialnego centrum Smart MSP01, które łączy w sobie wiele urządzeń: odbiornik satelitarny MPEG-2/MPEG-4 (lub ewentualnie kablowy), odtwarzacz DVD, CD i MP3, komputer PC z dyskiem, który ma połączenie z Internetem. Smart MSP01 ma procesor Intel Celeron 2GHz z płytą ASUS P4S8L, pamięcią 256MB DDRAM z dyskiem 80GB. Oczywiście są USB2.0, Firewire, złącze dla zewnętrznej myszki i klawiatury, wyjście i wejście cyfrowego audio SPDIF, wyjście DV. Opcjonalnie gniazda CI, karta ISDN lub tunera analogowego TV. Smart MSP01 może nagrywać i odtwarzać nagrania video, MP3. Korzysta z poczty i przeglądarki internetowej.

Zainteresowały nas multiswitche niemieckiej firmy Rotek Mikroelektronik GmbH, która oprócz znanych z innych firm rozwiązań zaprezentowała multiswitch Rotek PMSE 17/4, który daje możliwość sterowania sygnałem DiSEqC2.0 z czterech satelitów (+ naziemna) dla czterech niezależnych odbiorców.

Uwagę przyciągnęły tajwańskie konwertery G-Star Apollo, w tym Universal Single, Monoblock i 8-wyjściowe. G-Star Apollo Single oznaczone jako Gu-411-28 były w kilku kolorach obudów. Jeden z konwerterów G-Star Monoblock jest znany w Polsce jako UN5121 (ten z regulacją kąta jednego z promienników konwertera). Właśnie ten Monoblock tak naprawdę po rozłożeniu składa się z dwóch konwerterów G-Star Single połączonych przełącznikiem DiSEqC. G-Star pokazał też dwa zupełnie nowe rozwiązania obudowy konwertera Monoblock, w tym jeden z nich Gu-461-27 ze współczynnikiem szumów 0,7dB. Obudowa promienników jest połączona i nie sprawia wrażenia, że są to dwa osobne konwertery, ale jeden już lepiej zintegrowany.

W ofercie G-Star jest też 8-wyjściowy konwerter Gu-418-01 z współczynnikiem szumów 0,6dB.

Niemiecka firma IMC pokazała interesujące rozwiązania płaskich anten satelitarnych CAMOS CSA 336AVH/VH o wymiarach 35 x 35 x 10cm. Rozwinięciem możliwości tej anteny jest jej zastosowanie do pojazdów z automatyką poszukiwania satelity. Antena jest wtedy zabudowana w plastikową obudowę o średnicy 53cm i wysokości 25cm. Jako uzupełnienie firma ta dostarcza ekrany i mini-monitory LCD do samochodów (wielkości od 4” do 15”). Są też samochodowe odtwarzacze DVD (DV-2000 i DV-3100) oraz odbiorniki satelitarne (SVR-200 o wymiarach 205 x 38 x 155mm i masie 820g).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wystawy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...