reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Seminarium „Od telewizji cyfrowej do Internetu Rzeczy”

dodano: 2014-05-12 10:17 | aktualizacja: 2014-05-12 10:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KIGEiT

KIGEiT logo Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) wraz z partnerami zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium „Od telewizji cyfrowej do Internetu Rzeczy”, które odbędzie się 14 maja (środa) 2014 roku o godzinie 11:00 w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie przy ulicy Trębackiej 4 (sala nr 31).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednym z głównych zadań obecnej polityki gospodarczej jest budowa warunków sprzyjających tworzeniu nowych i lepiej płatnych miejsc pracy. Wymaga to ścisłej współpracy administracji państwa z przedsiębiorcami. Szczególnie istotne jest tworzenie przedsiębiorstw innowacyjnych, czyli takich, które mają unikalne i najbardziej pożądane przez rynek produkty i usługi. Innowacyjność w wymiarze biznesowym to sposób na zwiększanie konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstw, a w wymiarze społecznym to tworzenie nowych miejsc pracy. Rozwój techniki zdecydował, że właśnie cyfryzacja jest obecnie najskuteczniejszym narzędziem do wdrażania innowacji. Dlatego budowa cyfrowej infrastruktury dla gospodarki jest jednym z najważniejszych wyzwań.Budowa cyfrowej infrastruktury to dostarczanie sieci i usług teleinformatycznych wszystkim uczestnikom rynku i życia społeczno-gospodarczego. Przykładem takiego działania była budowa systemu telewizji cyfrowej. Rezultatem jest nie tylko podniesienie jakości przekazu telewizyjnego i lepsze wykorzystanie pasma radiowego, ale również otworzenie szerokiej drogi do rozwoju nowych usług, poprawy dostępu do wiedzy, dóbr kultury i informacji. Sprawne i innowacyjne podejście do cyfryzacji telewizji spowodowało, że wykorzystaliśmy w pełni okres zapóźnienia i wdrożyliśmy system nadawania lepiej wykorzystujący pasmo radiowe, niż to ma miejsce w wielu rozwiniętych krajach.

W taki sam innowacyjny sposób trzeba podejść do budowy infrastruktury Internetu Rzeczy. Chodzi tu o stworzenie warunków do rozwoju rynku urządzeń działających automatycznie i współpracujących ze sobą oraz z innymi urządzeniami poprzez sieć teleinformatyczną czyli Internet. Wiele już w tym zakresie zrobiono. Integrowane podejście do inwestycji infrastrukturalnych to przykład działania na rzecz zagęszczenia sieci teleinformatycznych. Internet Rzeczy wymaga budowy infrastruktury sieci bezprzewodowych, wymagających dostępu do pasm radiowych. Jest to oczywiste, bo te „Reczy” są i będą w dominującej części mobilne, zatem będą wymagały mobilnego dostępu do Internetu. To właśnie jest przyczyną tak ostrej walki konkurencyjnej o dostęp do pasm radiowych. Należy też rozumieć, że pasmo radiowe jest dobrem rzadkim, dlatego też zapewnienie powszechnego i szerokopasmowego dostępu bezprzewodowego wymaga budowy bardzo gęstej infrastruktury światłowodowej.
Rozwój Internetu Reczy to zadanie gospodarcze o charakterze horyzontalnym, więc budowa samej infrastruktury nie wystarczy. Równie ważnym, a może nawet najważniejszym, jest budowa powszechnych e-umiejętności, których posiadanie jest warunkiem koniecznym dla efektywnych działań na rzecz budowy samej infrastruktury jak i dla pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego, gospodarczego i społecznego, jaki ze sobą niesie.

Jak wprowadzić Polskę do kraju wysokorozwiniętych?
Czy Internet Rzeczy to wizja najbliższej dekady?
Jak racjonalnie gospodarować zasobami w procesie cyfryzacji?


Dyskusja na temat zadań stojących po stronie państwa i przedsiębiorców, jakie powinny być podejmowane w ramach budowy Internetu Rzeczy będą przedmiotem seminarium zatytułowanego „Od telewizji cyfrowej do Internetu Rzeczy”.

Wizję Internetu Rzeczy oraz założenia racjonalnej gospodarki zasobami cyfryzacji przedstawią:
  • Michał Boni, były Minister Administracji i Cyfryzacji
  • dr inż. Jarosław Tworóg, wiceprezes zarządu KIGEiT

Program seminarium:

11:00-11:15 otwarcie seminarium - Stefan Kamiński, prezes KIGEiT
11:15-12:00 wystąpienie - Michał Boni
12:00-12:45 wystąpienie - Jarosław Twaróg, wiceprezes KIGEiT
12:35-13:30 dyskusja


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Konferencje - prezentacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...