reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TV Polska ruszy w 2015? Co dalej z TVP Polonia?

dodano: 2014-06-12 10:19 | aktualizacja: 2014-06-12 11:18
autor: Łukasz Knapik | źródło: wirtualnemedia.pl/satkurier.pl

TVP Polonia TV Polonia W środę, 11 czerwca 2014 roku minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, podczas swojego wystąpienia w Senacie RP ujawnił część szczegółów związanych z nowym kanałem pod roboczą nazwą TV Polska (więcej tutaj). Nad projektem stacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych (MSZ) pracuje TVP. Jacek Rakowiecki, rzecznik Telewizji Polskiej, w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl, przybliżył kolejne fakty dotyczące nowego kanału.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Uważamy, że przyszedł czas na nową telewizję dla polskiej diaspory. MSZ w porozumieniu z Telewizją Polską podjęło decyzję o utworzeniu nowego kanału pod roboczą nazwą TV Polska. Będzie on przeznaczony dla Polonii, ale także dla wszystkich zainteresowanych Polską i polskością. Kanał TV Polonia istnieje już od ponad dwudziestu lat, ale uważamy, że najwyższy czas zrewidować formułę telewizji dla diaspory. Dziś jest ona obarczona nie tylko anachroniczną w dobie internetu misją informowania o sytuacji w Polsce oraz o jej stanowisku wobec kluczowych zagadnień współczesnego świata, ale też... I to jest problem nierozwiązywalny, i bardzo proszę Wysoką Izbę o zrozumienie, dlaczego Telewizja Polonia jest w pewnym sensie nie do uratowania. Chodzi o to, że jest ona obarczona niekorzystną umową o wyłączności praw do wszelkich emitowanych programów, zawartą z dystrybutorem na terenie Ameryki. Eliminuje to najciekawsze audycje, które telewizja publiczna mogłaby upowszechniać innymi, korzystniejszymi kanałami. Zmiany technologiczne umożliwiają dziś dostęp do kilkudziesięciu kanałów telewizji w języku polskim w wielu regionach świata, w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Południowej. Najważniejszą grupą docelową nowego kanału są Polacy na Ukrainie, Litwie i Białorusi, gdzie słabiej rozwinięty jest rynek telewizji satelitarnej i kablowej oraz wolniejszy jest rozwój telewizji cyfrowej i internetowej. TV Polska będzie emitować najnowsze, najbardziej wartościowe i najpopularniejsze programy telewizji publicznej, wzbogacone o programy edukacyjne, kulturalne i gospodarcze. Jego elementem będzie cotygodniowy program poświęcony Polonii, wykorzystujący produkcję lokalnych ośrodków telewizyjnych z samej diaspory. Nowy kanał nie będzie dostępny na terytorium Polski, co umożliwi aktualną reemisję najciekawszych programów telewizji publicznej bez zagrożenia wewnętrzną konkurencją. Takie są po prostu reguły tego rynku i ich nie obejdziemy. Program będzie nadawany w języku polskim, ale wybrane audycje będą mieć obcojęzyczne napisy. Planujemy regularne badanie oglądalności i oceny TV Polska - tak powiedział 11 czerwca br. w Senacie RP Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, iż Radosław Sikorski o nowej stacji mówił także ostatnio w Sejmie RP (8 maja br.), w dorocznym expose o polskiej polityce międzynarodowej (więcej tutaj): - Planujemy uzupełnić dotychczasową ofertę telewizyjną. We współpracy z TVP chcemy utworzyć nowy kanał dla zagranicy. Pokaże współczesną Polskę - taką, jaką na co dzień oglądają widzowie krajowi.

Telewizja Polska i Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) rozpoczęły wspólnie pracę nad uruchomieniem polonijnej stacji z początkiem tego roku. - Nie ma jeszcze formalnej umowy, powołującej nowy kanał - powiedział w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Ciągle trwają ustalenia merytoryczne i programowe. - Przypuszczalny termin startu TV Polska zakładamy na pierwszy kwartał 2015 roku - dodał Rakowiecki.

Nie jest znany koszt całego przedsięwzięcia. Największa część tej kwoty leżeć ma po stronie ministerstwa. TVP pracuje nad alternatywną zawartością programową kanału, która będzie uzależniona od środków przeznaczonych na jego start. Aby mówić jednak o kosztach potrzebna jest ostateczna deklaracja MSZ dotycząca kwoty, którą przekaże na ten cel. Nie podjęto też jeszcze decyzji w sprawie kierownictwa nowym kanałem.

Telewizja Polska posiada w swoim portfolio jeden kanał polonijny - TVP Polonia. Radosław Sikorski powiedział 11 czerwca br., że stacja ta jest „w pewnym sensie nie do uratowania” i powołał się na niekorzystną umowę z firmą Spanski Enterprises Inc., na mocy której nabyła ona wyłączne prawa do dystrybucji polonijnego kanału TVP Polonia. Z tego samego powodu wystartować nie może kanał TVP Rozrywka International.

W sprawie finansowania i funkcjonowania kanału TVP Polonia toczyła się w ubiegłym roku szeroka dyskusja, w której MSZ zarzuciło Telewizji Polskiej m.in. niedostosowanie oferty dla Polonii (więcej tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Spór toczył się również o finansowanie TV Biełsat (Belsat), przeznaczonej dla Białorusi, a działającej w strukturach TVP, i także finansowanej m.in. z funduszy polskiego MSZ. Kulminacją tego sporu było zlecenie przez MSZ władzom Telewizji Polskiej na początku tego roku uruchomienia nowego kanału pod roboczą nazwą TVP Polska (obecnie TV Polska) (więcej tutaj i tutaj).

Dodajmy, iż istnienie TVP Polonia jest regulowane przez ustawę o radiofonii i telewizji. Zatem Telewizja Polska i MSZ nie mają możliwości zlikwidowania tego kanału. By to zrobić potrzebna jest zmiana tej ustawy. Czy zatem TVP Polonia powinna zostać zastąpiona przez TV Polska? - Nie mamy zdania w tej sprawie. To ministerstwo musi się wypowiedzieć, czy jest w stanie finansować obydwa kanały jednocześnie - poinformował serwis wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki. Dodajmy również, iż według założeń przedstawionych przez ministra Sikorskiego, kanał TV Polska ma nie być dostępny w Polsce. Natomiast TVP Polonia jest w naszym kraju szeroko dostępna - bezpłatnie w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC, MUX 3), w niekodowanym przekazie satelitarnym, w ofertach platform satelitarnych (Cyfrowy Polsat, nc+, Orange TV) oraz w wybranych sieci kablowych i IPTV.

Tymczasem plan uruchomienia przez MSZ kanału TV Polska zaczyna budzić kontrowersje. Według części ekspertów, pomysł na kanał TV Polska przypomina bowiem... obecną wersję TVP Polonia (więcej tutaj).

TVP Polonia i TV Biełsat to nie jedyne przykłady międzynarodowej działalności Telewizji Polskiej. Obok TV Polska, w przygotowaniu jest także wspomniany już międzynarodowy kanał publicznej telewizji - TVP Rozrywka International (więcej tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Dodatkowo kanał TVP Info dostępny jest w Stanach Zjednoczonych (USA), w ofercie Dish Network (Dish Polska TV) (więcej tutaj).

Obecnie w portfolio Telewizji Polskiej są następujące kanały: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP HD (od 1 września br. zmieni się w TVP Premium HD - więcej tutaj), TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Sport, TVP Sport HD, TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info, programy 16 ośrodków regionalnych TVP, skupione we wspólnym paśmie TVP Regionalna, TV Biełsat (Belsat), a także kanały specjalne - TVP Żagle (więcej tutaj i tutaj), TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II (więcej tutaj) i 25 lat wolności (więcej tutaj), W przygotowaniu są wspomniane już: TV Polska (więcej tutaj i tutaj) i TVP Rozrywka International (więcej tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). Z uwagi na brak możliwości przesunięcia startu, nadawca zrezygnował ostatnio z koncesji na TVP Dokument (więcej tutaj i tutaj). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD UE 4K

Najtańszy na rynku odbiornik 4K z podwójną głowicą FBC DVB-S2X...

900 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

325 zł Więcej...
reklama