reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Przyłączenie mikroinstalacji - poradnik

dodano: 2014-06-23 10:41 | aktualizacja: 2014-06-23 16:37
autor: Jerzy Kruczek | źródło: fotowoltaikainfo.pl/http://tauron-dystrybucja.pl

Austria_Solar_dom Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby sprzedawać wytworzoną przez siebie energię elektryczną. Zapraszamy do zapoznania się z miniporadnikiem dla odbiorców końcowych - dokonujących zakupu energii na własny użytek i planujących podłączenie do instalacji odnawialnego źródła energii elektrycznej o mocy do 40 kW.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeśli jesteś odbiorcą końcowym, czyli:
  • dokonujesz zakupu energii na własny użytek (nie zalicza się do tego energii elektrycznej zakupionej na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji),
  • jesteś stroną w umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej lub w umowie kompleksowej - niezależnie od tego czy jesteś osobą fizyczną, czy prowadzisz działalność gospodarczą

oraz planujesz podłączyć do instalacji odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 40 kW (zwane dalej mikroinstalacją). Jeżeli moc zainstalowana mikroinstalacji nie jest większa niż moc przyłączeniowa dla obiektu (określona w umowie o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej lub umowie kompleksowej), postępuj wg poniższych kroków:

1. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żebyś mógł sprzedawać wytworzoną energię elektryczną

Jeżeli jesteś odbiorcą końcowym i nie prowadzisz działalności gospodarczej, to chcąc sprzedawać energię elektryczną wytworzoną w mikroinstalacji nie musisz uzyskać koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

Jeżeli jesteś odbiorcą końcowym i prowadzisz działalność gospodarczą, to chcąc sprzedawać energię elektryczną wytworzoną w mikroinstalacji musisz uzyskać koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Szczegółowych informacji dotyczących uzyskania pozwolenia szukaj na stronie www.ure.gov.pl

2. Znajdź uprawnionego instalatora

Pierwszym krokiem jest znalezienie uprawnionego instalatora, który zagwarantuje poprawny montaż mikroinstalacji oraz spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa pracy instalacji w obiekcie i sieci elektroenergetycznej. Instalator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające na montaż źródeł  wytwórczych.

3. Zainstaluj swoją mikroinstalację

Uprawniony instalator powinien dokonać montażu mikroinstalacji zgodnie z dokumentacją techniczną. W istniejącej instalacji elektrycznej należy przygotować dodatkowe miejsce pod zabudowę układu pomiarowego do rejestracji energii wytworzonej w mikroinstalacji (energia brutto). Powinien się tam znajdować rozłącznik/wyłącznik zainstalowany na przewodach zasilających przed oraz za licznikiem w obrębie tablicy licznikowej. Umożliwi to beznapięciową obsługę układów pomiarowo-rozliczeniowych energii elektrycznej.

4. Poinformuj dystrybutora energii elektrycznej o zainstalowaniu mikroinstalacji

Po zainstalowaniu mikroinstalacji powiadom o tym fakcie dystrybutora energii elektrycznej, z którym masz podpisaną umowę, co najmniej 30 dni przed jej planowanym uruchomieniem.

Aby zgłosić przyłączenie mikroinstalacji należy wypełnić Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji, którego wzory są opublikowane najczęściej na stronie internetowej dystrybutora.

Zgłoszenie powinno zawierać:
  • dane odbiorcy końcowego mikroinstalacji,
  • dane obiektu, w którym zainstalowano mikroinstalację,
  • dane techniczne mikroinstalacji (deklaracje zgodności w zakresie spełniania przez mikroźródło aktualnych norm dla instalacji niskiego napięcia oraz kompatybilności elektromagnetycznej – ww. dokumentów należy wymagać od dostawcy mikroźródła, natomiast schemat ideowy podłączenia mikroźródła do instalacji odbiorczej wykonuje instalator).

Zgłoszenie należy dostarczyć do najbliższego punktu obsługi klienta danego dystrybutora lub przesłać pocztą tradycyjną na odpowiedni adres. Następnie dystrybutor dokona weryfikacji zgłoszenia mikroinstalacji i powinien przesłać informację o możliwości zawarcia umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej.

5. Podpisz umowy regulujące dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej

Na podstawie informacji o możliwości zawarcia umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej podpisz z dystrybutorem umowę, na podstawie której będzie możliwa dystrybucja energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Chcąc sprzedawać energię elektryczną wprowadzaną do sieci z mikroinstalacji, podpisz również umowę sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Do zakupu energii wprowadzonej do sieci zobowiązany jest sprzedawca z urzędu, działający na danym obszarze, po cenie równej 80% średniej wartości sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b ustawy Prawo energetyczne.

6. Wytwarzaj i korzystaj z energii elektrycznej

Po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, dystrybutor w uzgodnionym terminie zamontuje układy zabezpieczające i pomiarowo-rozliczeniowe, które umożliwią wprowadzenie do sieci energii elektrycznej generowanej w mikroinstalacji.


W przypadku gdy moc zainstalowana odnawialnego źródła energii planowanego do przyłączenia jest większa niż moc przyłączeniowa obiektu - należy wystąpić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Opis postępowania w takim przypadku powinien być dostępny na stronach internetowych danego dystrybutora.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...