reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spotkanie z zagranicznymi donorami TV Biełsat

dodano: 2014-06-24 20:47 | aktualizacja: 2014-06-25 00:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TV Biełsat Biełsat TV Belsat TV Pod patronatem Zespołu parlamentarnego ds. Białorusi we wtorek, 24 czerwca 2014 roku w Sejmie RP odbyło się spotkanie zespołu telewizji TV Biełsat (Belsat) z przedstawicielami państw - donorów kanału. Spotkanie dotyczyło kierunków działalności, a także rozwoju i możliwości dalszego finansowania telewizji. To pierwsze takie spotkanie od 6,5 roku działalności TV Biełsat.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), a także przedstawiciele polskiego parlamentu oraz zagranicznych placówek dyplomatycznych.

Otwierając spotkanie, przewodniczący zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz powiedział, że TV Biełsat (Belsat) udało się pozyskać wsparcie ze strony wielu państw i środowisk międzynarodowych, i dlatego bardzo ważne, by praca kanału była postrzegana w wymiarze międzynarodowym. Zadeklarował, że polski parlament wspiera i będzie wspierał działania TV Biełsat, ponieważ, jak podkreślił, ta telewizja łączy polskich parlamentarzystów ponadpartyjnie.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka MSZ Zuzanna Kierkowska przypomniała, że TV Biełsat finansowana jest głównie przez polskie MSZ. W latach 2007-2013 resort przekazał na działalność telewizji 124 mln zł.

Dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej dodała, że wspólne przedsięwzięcie MSZ i TVP zgromadziło liczne grono międzynarodowych donorów, co nie może nie cieszyć.

- To bardzo istotny gest wsparcia demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego - powiedziała Zuzanna Kierkowska.

Dyrektor TV Biełsat, Agnieszka Romaszewska-Guzy, zwróciła uwagę na zasadniczy problem, polegający na tym, że nietypowy projekt, jakim jest TV Biełsat, nie wpisuje się w typowe schematy wspierania organizacji pozarządowych czy organizacji pomocowych przez donorów. Polega to na tym, ze donorzy pracują projektowo: mają projekt, priorytety i wymagają pewnego kończącego się projektu. W przypadku medium, które działa ciągle i nie może zawiesić swojej działalności, jest to bardzo poważny problem.

- Mamy wielką wdzięczność dla naszych wieloletnich donorów. Szwedzka agencja pomocowa SIDA jest dla nas jedną z ważniejszych instytucji, ponieważ stwarza możliwość wieloletniego finansowania, podobnie jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii, skąd również mamy wieloletnie finansowanie. I możemy przewidzieć, jak przez 2-3 lata alokować pieniądze - powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Dodała, że w przypadku polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przeznacza największą i zasadniczą sumę finansowania TV Biełsat, problem polega na tym, że jest to finansowanie coroczne.

- I nigdy nie wiemy, czy ta suma będzie o 1 mln zł większa czy mniejsza. Jeśli porówna się sumy, wydawane na telewizję, liczbę osób i liczbę godzin nadawania to widać, jak niezwykle efektywnym jest alokowanie środków. Dla nas ten milion w jedną lub drugą stronę to istotna sprawa - podkreśliła.

Dyrektor TV Biełsat zaproponowała donorom rozważenie możliwości utworzenia komitetu donorów, by móc podejmować decyzje w sposób zinstytucjonalizowany: obserwować i rozliczać kanał z działalności i jednocześnie podejmować pewne zobowiązania finansowe.

TV Biełsat finansowana jest głównie z dotacji z budżetu państwa polskiego. Wieloletnie porozumienie dotyczące wspierania i finansowania TV Biełsat podpisały w 2007 roku TVP S.A. i MSZ. - Strategia rozwoju stacji opiera się na założeniu, że wsparcie z zagranicy w formie donacji będzie się stopniowo zwiększać, a projekt nabierze w większym stopniu charakteru międzynarodowego. W sytuacji, gdy większość kosztów realizacji projektu jest po stronie polskiej, zagraniczni partnerzy nie są narażeni na ryzyko finansowe. Ich udział ma natomiast kluczowe znaczenie ze względu na wiarygodność polityczną i stabilność projektu. Jest również ważne, aby Białorusini wiedzieli, że mogą liczyć na wsparcie nie tylko jednego kraju - czytamy w komunikacie nadawcy.

Od początku działalności stacja współpracuje z Fundacją „Wolność i Demokracja”, która pośredniczy w pozyskiwaniu środków dla TV Biełsat od zagranicznych partnerów. - Biełsatowi udało się skupić wokół siebie środowisko młodej białoruskiej inteligencji. Dzięki relacjom z Ukrainy pozyskał również ukraińskich widzów - informuje nadawca.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...