reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Jakie kanały HD TVP umieści w MUX 8?

dodano: 2014-06-26 06:25 | aktualizacja: 2014-06-26 10:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: wirtualnemedia.pl/naziemna.info/satkurier.pl/informacje własne

TVP Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ósmy multipleks (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) powinien zostać przeznaczony na kanały Telewizji Polskiej i to w wysokiej rozdzielczości (więcej tutaj). Publiczny nadawca ma obecnie cztery takie stacje - TVP1 HD i TVP2 HD już obecne w MUX 3 oraz TVP Sport HD i TVP HD. Czy one trafią na MUX 8? A może Telewizja Polska zdecyduje się uruchomić nowe? Jakie kanały HD Telewizja Polska umieści więc w multipleksie ósmym (więcej tutaj)? Możliwych scenariuszy jest kilka.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy to przeniesienie TVP1 HD i TVP2 HD z MUX 3. Czy jednak publiczny nadawca zdecyduje się przenieść dwa swoje flagowe kanały z multipleksu nadającego w paśmie UHF na MUX w paśmie VHF, co wiąże się dla odbiorców z zakupem nowych anten (więcej tutaj)? Z biznesowego punktu widzenia dla TVP nie jest to opłacalne. Może jednak publiczny nadawca umieści w MUX 8 TVP1 HD i TVP2 HD a w MUX 3 ich wersje w standardowej rozdzielczości? W ten sposób, jeszcze niedawno, Telewizja Polska dublowała tak te kanały w MUX 1 i MUX 3. Problemem w tym przypadku może być jednak zapis przedstawiony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT). TVP może umieścić w MUX 8 kanały spośród programów dostępnych na dzień ogłoszenia konkursu w MUX 3 pod warunkiem zaprzestania ich udostępniania w tym multipleksie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w MUX 8. Pojawia się jednak pytanie o interpretację tego zapisu - czy TVP1 w SD nie zostanie potraktowana jako, mimo iż są to programowo tożsame kanały, inna stacja niż TVP1 HD, co w konsekwencji pozwoli na ponowne dublowanie się tych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Drugie rozwiązanie to odkodowanie dwóch kanałów dostępnych dotąd w płatnych pakietach platform satelitarnych i operatorów kablowych, czyli TVP HD i TVP Sport HD. Telewizja Polska ogłosiła niedawno, nim KRRiT poinformowała o swojej decyzji związanej z MUX 8, iż planuje 1 września br. przekształcić TVP HD w TVP Premium HD (więcej tutaj). Ma to być stacja, jak sama nazwa wskazuje, z ofertą premium (więcej tutaj). - Trzeba zdefiniować pojęcie „premium”. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku tygodni określimy, czego widzowie będą mogli oczekiwać po tym kanale - zapowiedział w maju br. w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, prezes TVP. Czy telewizja publiczna zdecyduje się bezpłatnie udostępnić widzom kanał premium? Obecnie w TVP HD znajdziemy programy znane z innych anten nadawcy dostępnych bezpłatnie w NTC. Możliwe więc, iż Telewizja Polska zrezygnuje z planów zmiany TVP HD w TVP Premium HD, albo gotowy kanał, czyli TVP HD umieści w MUX 8 a operatorom satelitarno-kablowym zaoferuje przygotowywaną stację, czyli TVP Premium HD. A co z TVP Sport HD? - TVP Sport nie może znaleźć się na MUX 3 z tego prostego powodu, że wszystkie miejsca na nim są już zajęte. Dopiero przyszłe decyzje co do podziału miejsc na kolejnych MUX-ach mogłyby sprawić, że TVP rozważałaby taką opcję - informował w kwietniu br. serwis naziemna.info Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Jaka będzie decyzja Telewizji Polskiej w tej kwestii po korzystnej dla nadawcy decyzji KRRiT dotyczącej MUX 8? Czas pokaże.

Trzecim wariantem mogą być zupełnie nowe kanały w wysokiej rozdzielczości publicznego nadawcy. Tylko jakie? Tu miejsce do domysłów jest ogromne. Może będą to wersje HD już istniejących stacji (TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Polonia HD, TVP Historia HD, TVP Seriale HD, TVP ABC HD, TVP Info HD, a może nawet TVP Regionalna HD). Tu najbardziej prawdopodobny wydaje się start TVP Info HD, bowiem Telewizja Polska od dawna inwestuje w nowoczesny sprzęt dla swojej informacyjnej części. Odpowiedniki w wysokiej rozdzielczości mają już również konkurenci TVP Info - TVN24, Polsat News i TV Republika. A jeżeli Telewizja Polska zdecyduje się uruchomić nowe kanały, to jakie? To zależy od przyjętych wcześniej rozwiązań. Mogą to być nowe stacje w wysokiej rozdzielczości, ale równie dobrze w SD, jeżeli TVP wprowadzi któreś z powyższych rozwiązań i te nowe kanały umieści w MUX 3. Lista propozycji jest spora - TVP Dokument, TVP Natura, TVP Cogito, TVP Film, TVP Religia a może nawet stacje w rodzaju TVP Rozrywka 2 czy TVP1 +1. Praktycznie gotowy jest projekt TVP Parlament dostępny obecnie w sieci. Wystarczy tylko rozwiązania internetowe przekształcić w kanał telewizyjny. W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała kanał Tylko Muzyka. Może warto wrócić do tego projektu? Możliwości publicznego nadawcy pokazują także kanały specjalne, które były uruchamiane w ostatnim czasie, takie jak TVP Żagle (więcej tutaj i tutaj), TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II (więcej tutaj i tutaj) i 25 lat wolności (więcej tutaj i tutaj), Wszystko zależy teraz od możliwości finansowych i planów biznesowych publicznego nadawcy.

Jakie i ile kanałów znajdzie się ostatecznie w MUX 8? Decyzja KRRiT podgrzała temperaturę dyskusji. Teraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadzi konsultacje konkursowe, a potem konkurs na operatora MUX 8 (więcej tutaj). Na ostateczne rozwiązania przyjdzie nam więc trochę poczekać.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 9-10/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2020

10 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...
reklama