reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy start rosyjskiej rakiety Angara odwołany

dodano: 2014-06-28 12:18 | aktualizacja: 2014-06-29 14:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: roskosmos/rian.ru

angara_sk_140px Pierwszy start nowej, rosyjskiej rakiety nośnej Angara z kosmodromu Plesieck został odwołany. Najpierw miał odbyć się w piątek 27 czerwca 2014 roku. Potem start Angary przesunięto o dobę na 28 czerwca, by ostatecznie zrezygnować z samego startu, bo trzeba było zdjąć rakietę z pola startowego, by sprawdzić i poddać jej elementy szczegółowej analizie. Start miał oglądać sam prezydent Rosji, Władimir Putin, który interesuje się nowymi pomysłami w rosyjskim przemyśle kosmicznym. Odwołanie startu uznano nawet jako kolejną porażkę Rosjan.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas końcowego odliczania na kosmodromie w Plesiecku okazało się jednak, że rakieta Angara 1.2PP zaczęła drgać. Podobno automatyczny system bezpieczeństwa uniemożliwił start Angary. Rakieta nośna zostanie usunięta z kompleksu startowego i przewieziona w pozycji technicznej, by poddać ją dogłębnej analizie. Po usunięciu ewentualnych problemów podana zostanie nowa data startu. To bardzo ważna misja dla Rosji, bo ostatnio starsze, rosyjskie rakiety Proton M nie mają szczęścia - co start to problemy lub kosztowna katastrofa. Do tego paliwo stosowane w Protonach jest bardzo szkodliwe przy ewentualnym upadku i katastrofie. Nowa rakieta Angara miała być bardziej uniwersalna, mniej szkodliwa dla środowiska oraz co najważniejsze miała uniezależnić Rosję od startów z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Projektantem i producentem rakiet Angara jest Khrunichev Center. Pierwszy start Angary 1.2PP ma za zadanie wyniesienie drugiego stopnia rakiety nośnej z makietą ładunku na balistyczną trajektorię z planowanym upadkiem na półwyspie Kamczatka.

Ze względu na strategiczne bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej wyjątkowa konstrukcja rakiety nośnej Angara została całkowicie zaprojektowana i wyprodukowana przy współpracy rosyjskich przedsiębiorstw na terytorium Rosji. Start rakiety odbywa się na razie z Plesiecka na północ od Moskwy, ale w przyszłości jej starty odbywać się będą z nowego kosmodromu Vostochnyj na Syberii, którego ukończenie się przeciąga.

W przyszłości Rosjanie zamierzają wykorzystywać też ciężką wersję testowanej rakiety - Angara 5, a na Bajkonurze w Kazachstanie w ramach wspólnego projektu komercyjnego Baiterek. Rakieta Angara 5 może być stosowana w Kazachstanie, zamiast rakiety Proton M, która stała się wadliwa, choć długo uznawano ją za jedną z najbardziej niezawodnych.

Angara to nowa generacja rosyjskich rakiet modułowych zaprojektowana w oparciu o dwa uniwersalne moduły rakietowego  silnika - URM-1 i URM-2. Rodzina rakiet nośnych Angara w przyszłości będzie wynosić ładunki i satelity w zależności od potrzeb od od 3,8 ton aż do 35 ton.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...