reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dwa mecze mundialu w 4K dzięki Sony i Vue Entertainment

dodano: 2014-07-01 22:13 | aktualizacja: 2014-07-01 22:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: Sony

Sony Firmy Sony i Vue Entertainment zapowiedziały transmisję na żywo w formacie 4K dwóch meczów Mistrzostw Świata FIFA World Cup™ Brazylia 2014. Przekaz ze spotkań dotrze do należącego do nowoczesnego multipleksu sieci Vue w londyńskiej galerii handlowej Westfield. Przedsięwzięcie otwiera nowy rozdział w transmisjach imprez sportowych. Poza Sony i Vue Cinemas w jego realizacji weźmie udział szereg partnerów technicznych: Eutelsat, DSAT Cinema i IDC. Transmisje ćwierćfinału i finału w zniewalającej jakości Ultra HD będą miały miejsce 4 i 13 lipca.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwsze w historii transmisje 4K z mistrzostw świata zbiegają się w czasie z szybkim wzrostem liczby konsumentów interesujących się technologią 4K. Technologia ta zapewnia zupełnie nowe wrażenia przy oglądaniu meczów piłkarskich, a pokaz ma na celu ukazanie niezwykłego realizmu akcji na murawie. Oba mecze zostaną przetransmitowane ze słynnego stadionu Estadio Jornalista Mario Filho (Maracana) wprost do sali kinowej i będą najbardziej widowiskowymi przekazami sportowymi na żywo w historii.

W przedsięwzięciu uczestniczą firmy IDC, Eutelsat i DSAT Cinema, które wraz z Sony zajmują się dostarczeniem sygnału satelitarnego, jego dekodowaniem i projekcją w formacie 4K. DSAT Cinema zapewni wsparcie przy zamówieniu i integracji sprzętu, w tym konfiguracji infrastruktury sieciowej i odbiornika. IDC dostarczy dekoder obrazu filmowego 4K UHD HEVC oraz profesjonalny odbiornik satelitarny. Oba urządzenia zostaną zainstalowane w kinie i posłużą do odbioru sygnału satelitarnego 4K oraz do przesyłania obrazu i dźwięku do kinowego projektora i systemu audio Sony. Eutelsat odbierze sygnał z Brazylii w swoim teleporcie pod Paryżem, ponownie zakoduje go w formacie Ultra HD HEVC 60 kl./s i przetransmituje do satelity Eutelsat 5 West A (5,0°W) w celu bezpośredniej dystrybucji do kina.

Do projekcji wykorzystany zostanie cyfrowy projektor kinowy 4K Sony SRX-R320, zaprojektowany z myślą o wyświetlaniu obrazów 2K, 4K i 3D w najwyższej możliwej jakości i zapewnieniu widzom najlepszych wrażeń. Cyfrowe projektory kinowe 4K firmy Sony wykorzystywane są również w innych salach kinowych Vue w Wielkiej Brytanii.

Projekcja przesyłanego na żywo obrazu 4K pokazuje, że jesteśmy w stanie dostarczać zupełnie nowe wrażenia przy oglądaniu futbolu — mówi David Bush, dyrektor ds. marketingu i rozwoju działalności w Sony Professional Solutions Europe. — Sony z entuzjazmem współpracuje z FIFA przy jednym z najdonioślejszych wydarzeń w dziedzinie obsługi telewizyjnej imprez sportowych, jakie miały miejsce w ostatnich latach: rejestracji w formacie 4K trzech meczów Mistrzostw Świata FIFA World Cup™ 2014. Sony jest dostawcą wszystkich kamer 4K i innych technologii potrzebnych do produkcji telewizyjnej mundialu. Wyjątkowy charakter oferty Sony polega także na tym, że poza sprzętem do produkcji obejmuje ona także telewizory 4K BRAVIA dla odbiorców domowych oraz projektory 4K dla kin. Zapowiedź transmisji na żywo do kina to kolejne wyraźne potwierdzenie prymatu Sony w segmencie 4K.

Obecne pokazy to owoc doświadczenia w produkcji 4K na żywo, jakie zdobyliśmy już wcześniej — dodaje Bush. — Przykładowo, na początku roku współpracowaliśmy z kilkoma partnerami technicznymi przy realizacji pierwszej na świecie transmisji 4K na żywo z teatru do sali kinowej. W ramach tego przedsięwzięcia widzowie zgromadzeni w kinie Curzon w londyńskim Chelsea mogli obejrzeć w rozdzielczości Ultra HD spektakl „War Horse” (Czas wojny) wystawiany na deskach National Theatre.

Vue stara się wprowadzać innowacje techniczne, które zapewnią naszym klientom najlepsze możliwe wrażenia — komentuje Steve Knibbs, dyrektor wykonawczy Vue Entertainment. — Nasze sale kinowe w Wielkiej Brytanii są wyposażone w projektory Sony 4K i bardzo cieszymy się, że możemy obecnie wystąpić w roli gospodarza imprez, które otwierają nowy rozdział w historii sportu na żywo: transmisji obrazu Ultra HD z najpopularniejszego turnieju sportowego na świecie.

FIFA TV wyprodukuje także oficjalny film Mistrzostw Świata FIFA World Cup™ 2014 w 4K, zawierający materiał ze wszystkich trzech meczów zarejestrowanych w formacie 4K. Po zakończeniu rozgrywek film ten będzie rozpowszechniany przez FIFA w Internecie za pośrednictwem serwisów oferujących treści 4K.

Mimo ograniczonej liczby biletów zaangażowane firmy finalizują obecnie plany umożliwienia kilku kibicom udziału w kinowym pokazie obrazu 4K. Dla kibiców, którzy nie będą mogli wziąć udziału w transmisji na żywo, Sony organizuje pokazy materiałów z mundialu w wybranych sklepach. Są one okazją do połączenia piłkarskich emocji z poznaniem obrazu 4K i dźwięku z telewizorów BRAVIA X95 i X9.

W ramach realizowanej przez FIFA TV produkcji telewizyjnej turnieju piłkarskiego FIFA World Cup™ 2014, Sony we współpracy z innymi firmami rejestruje w formacie 4K trzy spotkania, w tym mecz ćwierćfinałowy i finałowy. Sony odpowiada ponadto za dostarczenie pełnego wyposażenia HD wszystkich 12 obiektów w Brazylii — w tym za sprzęt, integrację systemów i zapewnienie personelu. Wraz ze starannie dobranymi partnerami firma zagwarantuje obraz Full HD do transmisji na żywo wszystkich 64 spotkań rozgrywanych w okresie 32 dni w dwóch strefach czasowych. W czasie turnieju zarejestrowanych zostanie około 2500 godzin materiału w formacie HD, a trzy spotkania zostaną dodatkowo utrwalone w nowym standardzie 4K.

Kina będą mieć możliwość skorzystania z dwóch z trzech transmisji w UHDTV - meczu ćwierćfinałowego pomiędzy reprezentacjami Francji i Niemiec (piątek 4.07, g. 17:00) oraz finału (niedziela 13.07, g. 20:00).

Dosyłowa transmisja satelitarna będzie realizowana z satelity Eutelsat 5 West A (5°W), można podejrzewać, że z tp. KB11 (11,634 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK), gdzie można było obserwować transmisję w UHDTV 28 czerwca (ze spotkania 1/8 finału pomiędzy reprezentacjami Kolumbii i Urugwaju), ale tamten przekaz zaszyfrowano w systemie BISS, w związku z czym szanse na podejrzenie emisji na sprzęcie indywidualnym wspierającym HEVC są znikome.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...