reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sony 4K na Mistrzostwach Świata w Brazylii

dodano: 2014-07-21 14:43 | aktualizacja: 2014-07-22 15:58
autor: Jakub Sulisz/Janusz Sulisz | źródło: Sony

Sony 4K Emocje tego największego na świecie wydarzenia piłkarskiego powoli opadają, więc warto przyjrzeć się krótkiemu podsumowaniu tej wyjątkowej imprezy. Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obejrzenie wszystkich materiałów, które zostały nagrane w czasie Mundialu, zajęłoby tylko ...7 lat.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Miliardy widzów na całym świecie po raz kolejny potwierdziły, jak ważnym wydarzeniem są Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. FIFA World Cup odbywa się co cztery lata od 1930 roku (z wyjątkiem lat 1942 i 1946). Od samego początku, po dzień dzisiejszy, Mistrzostwa cieszą się ogromnym zainteresowaniem fanów futbolu z całego świata. Upragniony Puchar Mistrzów Świata trafił dotąd w ręce jedynie 8 krajów: Brazylia (5 razy), Włochy (4 razy), Niemcy (4 razy – w tym tegoroczny tytuł mistrza świata), Argentyna (2 razy), Urugwaj (2 razy), Hiszpania (1 raz), Anglia (1 raz) i Francja (1 raz).
 
Finały piłkarskich Mistrzostw Świata tworzą nie tylko zawodnicy, sędziowie czy trenerzy. Aby fani mogli zobaczyć zmagania na murawie, każdego dnia sztab ludzi i sprzętu musi być gotowy do niezawodnego działania. Jest to ogromne przedsięwzięcie technologiczne - w sumie podczas Mistrzostwa Świata FIFA World Cup 2014 w Brazylii, rozegrane zostały 64 mecze w dwóch strefach czasowych, na 12 stadionach, z udziałem 32 drużyn narodowych.


Sony, jako oficjalny partner tego wydarzenia, wyczarterowało 47 samolotów, użyło ponad 200 kamer HD i zaangażowało przeszło 100 operatorów do swojego 280-osobowego zespołu. Każda z pracujących na Mundialu ekip Sony miała jedynie 90 minut na spakowanie sprzętu — w postaci 51 modułów — i jego załadunek do samolotu, by został przetransportowany nocą do kolejnego obiektu. Niezależnie, po zakończeniu każdego meczu, 8,5-tonowa ciężarówka dostarczała cały sprzęt ruchomy do strefy dla nadawców.
 
Transport nie był jednak największym wyzwaniem, z jakim przyszło się zmierzyć. Przelot do Brazylii wiązał się z przekroczeniem równika, zatem niezbędna była kompensacja zmiany pola magnetycznego we wszystkich kamerach pracującej na miejscu ekipy (ze względu na inne właściwości pola magnetycznego ziemi w tym rejonie).
 
Aby umożliwić transmisję na żywo podczas mistrzostw, Sony przygotowało 24 stworzone specjalnie na zamówienie kontenery produkcyjne HD. Znajdował się w nich cały sprzęt zespołu odpowiedzialnego za transmisję rozgrywek. Do obsługi każdego meczu wykorzystane były również dwa helikoptery, które miały zapewnić kibicom najlepsze możliwe ujęcia. Ponadto zaangażowano 37 kamer standardowych (aż o pięć więcej, niż na poprzednich mistrzostwach świata w RPA), kamerę powietrzną i Cablecam (ruchoma kamera umieszczona na 4 linach centralnie nad boiskiem), 2 kamery do rejestracji obrazu w przyspieszonym tempie oraz niezależne kamery do przeprowadzania wywiadów. Do rejestracji i transmisji obrazu HD wykorzystanych zostało 340 kamer Sony HDC z oprzyrządowaniem, 72 kamery Super Slo-motion z oprzyrządowaniem, 48 mikserów wizyjnych Sony i 820 profesjonalnych monitorów Sony.

.

2500 godzin zarejestrowały kamery Sony zarówno w formacie HD, jak również, po raz pierwszy w historii, w formacie 4K. Przy użyciu tych materiałów Sony wspólnie z FIFA wyprodukuje oficjalny film podsumowujący Mistrzostwa Świata FIFA World Cup™ 2014 w 4K, na który składać się będą wybrane mecze, a w szczególności mecz finałowy pomiędzy Niemcami i Argentyną. Materiał będzie udostępniany przez FIFA za pośrednictwem serwisów z treściami 4K. Dzięki temu widzowie będą mogli cieszyć się najwyższym standardem jakości obrazu cyfrowego oraz grafiki komputerowej i jeszcze mocniej poczuć atmosferę, która towarzyszyła mundialowi. Fragmenty meczów Mundialu, nagrane w 4K są dostępne w w 200 wybranych sklepach w całej Europie. Polscy kibice mogą zapoznać się z nimi w wybranych sklepach sieci Media Markt, Saturn oraz Sony Centre w największych miastach w Polsce. Mecze są prezentowane na telewizorach 4K BRAVIA serii X9 o przekątnych ekranu 55 i 65 cali.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...
reklama