reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

wifibox+: pierwsze wrażenia

dodano: 2014-07-25 16:58 | aktualizacja: 2014-07-31 14:19
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

nc+ Według zapowiedzi od 28 lipca do oferty platformy nc+ oficjalnie wchodzi nowy model dekodera: wifibox+. Punkty dystrybucyjne w większości zostały już zaopatrzone w urządzenie, a redakcja Magazynu Telewizji Cyfrowej SAT Kurier otrzymała egzemplarz testowy. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi wrażeniami z korzystania z nowego dekodera, zapowiadając jednocześnie pełny rozbudowany test w wydaniu 9/2014 drukowanego SAT Kuriera.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pod nazwą wifibox+ kryje się dekoder Sagemcom DSIW74. Z wyglądu urządzenie mocno przypomina oferowany przez CANAL+ we Francji +Le Cube. W porównaniu do francuskiego brata jest on jednak wyraźnie niższy, mniejszy, nie posiada przycisków na górnym panelu (zamiast tego są na panelu przednim: P+, P- i czuwanie), a slot na karty jest na lewej ścianie bocznej (w +Le Cube jest po prawej).


Pod względem złącz wifibox+ posiada:
- wejście antenowe (bez przelotki),
- wyjście HDMI,
- gniazdo SCART,
- optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF,
- port Ethernet,
- port USB 2.0
- gniazdo dla zewnętrznego zasilacza (12V, 2A).

Z wyposażenia, które nie jest widoczne, ale jest obecne - dekoder posiada wbudowaną obsługę Wi-Fi. Przy instalacji można wskazać jakie połączenie z siecią wolimy - kablowe, czy bezprzewodowe.

Dekoder jest dostarczany w zestawie ze wspomnianym już zasilaczem, instrukcją obsługi, ulotką promocyjną oraz pilotem zdalnego sterowania (wygląd zbliżony do dekodera, czarno-biały design).

Pilot jest stosunkowo mały i płaski. Klawiatura numeryczna znajduje się w jego dolnej części, a kursory u samej góry, wraz z OK białe, tworzące znak „+” wyróżniający się od czarnej reszty. Pilot ma zastosowane nietypowe baterie - zamiast powszechnych „małych paluszków” AAA mamy dwie płaskie baterie typu CR2032. Poza dekoderem pilot może obsłużyć podstawowe funkcje TV (po wciśnięciu przycisku TV zapala się czerwona dioda).

Co ciekawe pilot domyślnie prosto z pudełka bez konieczności programowania radził sobie z TV Samsung, ale być może to była pamiątka po osobie testującej urządzenie w nc+ przed redakcją? ;)


Do dekodera otrzymujemy także kartę dostępową. Kwestia karty elektryzuje naszych czytelników od momentu pojawienia się pierwszej informacji o dekoderze wifibox+. Możemy już oficjalnie napisać, że w zestawie dostarczana jest karta systemu Nagra MA (dawna Seca MediaGuard + Nagravision). Nie jest ona parowana w żaden sposób z urządzeniem.

Jest to w pewnym sensie zaskoczenie, gdyż od momentu fuzji w obiegu były dekodery z parowanymi kartami Conax i ewentualnie moduły. Trudno było zdobyć nieparowaną kartę Nagra MA, a sprzęty z tym systemem raczej wycofywano, pojawiały się nieliczne oferty, m.in. na specjalny pakiet podstawowy odpowiadający DVB-T.

Karta może zatem działać w innych odbiornikach, których czytniki obsługują ten system dostępu warunkowego, ale jednocześnie wifibox+, tak jak poprzednie modele dekoderów Sagemcom udostępniane jeszcze w ofercie platformy CYFRA+ - nie współpracuje ze splitterami kart.

Kartę w dekoderze wifibox+ umieszczamy stykami na dół. Po pierwszym uruchomieniu wita nas prosty kreator. Najpierw pojawia się plansza z informacjami o wersji oprogramowania, karcie, a także siła i jakość sygnału dla częstotliwości podstawowej, którą dla dekodera jest tp. 110 satelity Eutelsat Hot Bird 13C (13°E) o parametrach 10,719 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6 (DVB-S/QPSK). Jakość wymagana do poprawnego przeprowadzenia instalacji to minimum 50% ale oczywiście im więcej tym lepiej.


Po przejściu dalej dekoder pobiera listę kanałów (aktualnie: 479 stacji) i pojawia się możliwość określenia formy połączenia sieciowego: przewodowe lub Wi-Fi (można też całkiem się nie łączyć, ale okroi to możliwości dekodera o funkcje internetowe).

Kolejny krok to ustawienie kilku opcji: funkcji Szybki Start (jeśli aktywna - dekoder będzie szybciej włączać się z czuwania, ale zwiększy się pobór prądu w tym trybie), typu telewizora (SD/HD), rozdzielczości (rozpoznawana automatycznie wg możliwości ekranu, wyświetlane tylko tryby wspierane przez TV) i standardu dźwięku na HDMI (stereo lub AC3).

Po wszystkim dekoder przechodzi na pierwszy kanał na liście i jeśli karta jest aktywna - można już korzystać z oferty.


Urządzenie działa stosunkowo szybko. Jeśli zdecydujemy się aktywować Szybki Start, to uruchamianie zajmuje do 5 sekund, a wyłączanie - do 8 sekund (na bazie wielokrotnych testów, czasy różnią się pomiędzy próbami, więc możliwe są drobne odstępstwa). Jeśli Szybki Start zostawimy wyłączony, to już o ile wyłączanie następuje w 5 sekund, to na start trzeba poczekać do nawet 75-80 sekund (następuje pełny start, włącznie z fazą bootowania i inicjalizacji, co jest komunikowane przez odpowiednio „boot” i „init” na wyświetlaczu).

Oprogramowanie z wyglądu zostało upodobnione do tego znanego z odbiorników mediabox+, czy turbobox+, ale nie jest ono identyczne i w wielu miejscach, zarówno od strony logiki obsługi, jak i rozmieszczenia opcji widać bliskość do pozostałych modeli Sagemcom.


Nie ma znanych z dekoderów mediabox+ funkcji Radio+ (w kategorii Serwisy Internetowe jest tylko dostęp do serwisu Moje Polskie Radio i tuba.fm), Gry+, Music+ WIMP, czy Portal+. Funkcja TV Rachunek wygląda inaczej. No i sama lista kanałów jest taka, jak na dekoderach "odziedziczonych" po CYFRZE+, uwzględniając np. stacje francuskie oraz różne rozłożenie serwisów powyżej pozycji 240. Jest natomiast wsparcie funkcji netVOD+.

W trakcie testów nie zaobserwowano obecności kanałów z satelitów Astra (19,2°E). Odbiornik ma na stałe przypisany port A DiSEqC dla satelitów Hot Bird (13°E). W wyszukiwaniu zaawansowanym nie można wskazać Astry.

Da się dekoder nieco oszukać - domyślnie w wyszukiwaniu zaawansowanym podany jest operator 2020. Jego zmiana na C022 zaowocowała 853 znalezionymi programami i stacje z Astry pojawiły się od pozycji 650 w górę (jak na innych dekoderach Sagemcom, czy Pace), ale nie działały (brak sygnału). Dodatkowo odbiornik przy takiej konfiguracji nie dzielił kanałów na grupy (Informacje, CANAL+, HBO/Cinemax, Film, Kultura/Nauka/Świat, Dzieci, Sport i Motoryzacja, Rozrywka i Muzyka oraz Filmbox/Noc/Inne), co utrudnia nawigację, choćby po funkcji Program TV.

Wydaje się, że odbiornik wspiera DiSEqC, ale jest on wycięty w konfiguracji i gdyby tylko dało się przypisać port B dla Astry, to by pomogło, aczkolwiek nie można też wykluczyć, że Astra zadziała innym użytkownikom, a dekoder ma jedynie problem z redakcyjnym multiswitchem. Będzie to jeszcze badane w redakcji. Ale nawet jeśli, to zmiana operatora jest sposobem dość kombinacyjnym i mającym minusy (brak kategorii), więc brak kanałów z 19,2°E jest przynajmniej na razie zamierzony. Może zostanie to zmienione w kolejnych aktualizacjach oprogramowania (ten opis bazuje na wersji 1.0.0.17_AAC z 7 czerwca 2014, dekoder nie widzi aktualizacji).


Dekoder, podobnie jak inne ostatnio aktualizowane z oferty nc+ jest wyposażony w funkcję odtwarzacza multimediów w wybranych formatach (pliki z USB, ale wspierane są tylko dyski formatowane pod FAT/FAT32 lub z urządzeń multimedialnych w sieci). Możliwe jest także nagrywanie, ale jeśli wykorzystamy dysk w ten sposób, to plików nie odczytamy na komputerze.

Banner informacyjny zawiera najważniejsze informacje - numer i nazwę kanału, aktualną i następną pozycję programową z EPG (jeśli dostępne), a u góry ekranu po prawej pojawia się aktualna data i czas. Wejście do EPG wymaga przebicia się przez menu do funkcji Program TV, ale dodatkowo w menu znajdziemy też funkcję wyszukiwania programów z EPG, dzięki czemu możemy łatwo zlokalizować np. powtórkę ulubionego programu. Jest także funkcja programów polecanych, także do wywołania z menu.

Nowy dekoder wifibox+ z pewnością można polecić użytkownikom celującym w prosty sprzęt, z łatwą obsługą. Posiadający pewne dodatkowe funkcje, ale nie aż tak rozbudowany jak najdroższe modele operatora.

Jednocześnie jesteśmy przekonani, że zainteresują się nim także osoby chcące uzyskać kartę Nagra MA, które od pewnego czasu były trudnodostępne.

Parametry techniczne dekodera można znaleźć w newsie: Nowy dekoder wifibox+ w ofercie nc+.


Pełny test urządzenia zostanie opublikowany w wydaniu 9/2014 Magazynu SAT Kurier.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii CANAL+


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...