reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KRRiT złożyła notyfikację listy ważnych wydarzeń do KE

dodano: 2014-08-11 13:35 | aktualizacja: 2014-08-11 14:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

KRRiT 8 sierpnia 2014 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) na ręce stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej (UE) złożyła do Komisji Europejskiej (KE) notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń, zgodnie z art. 14 ust. 2 dyrektywy 2010/13/UE o audiowizualnych usługach medialnych. Zgłoszona w notyfikacji lista obejmuje zarówno wydarzenia określone w art. 20b ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, jak i wydarzenia określone w projekcie rozporządzenia KRRiT.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W październiku 2012 roku w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) rozpoczął prace Zespół roboczy do opracowania listy ważnych wydarzeń, który podjął działania zmierzające do rozszerzenia listy ważnych wydarzeń w rozumieniu art. 20b ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z delegacją wynikającą z art. 20b ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji.

KRRiT wysłała wstępne zapytanie do nadawców telewizyjnych posiadających koncesje na multipleksach telewizji naziemnej, a także do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC), Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) i Krajowej Izby Sportu w celu wyłonienia wydarzeń, które powinny się znaleźć na liście.

Po zapoznaniu się z odpowiedziami nadesłanymi w ramach konsultacji oraz po dokonaniu analizy wyników oglądalności KRRiT zestawiła wstępną propozycję listy z następującymi kryteriami kwalifikacyjnymi Komisji Europejskiej (KE) uzgodnionymi na forum Komitetu Kontaktowego ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych:

- wydarzenie lub jego wynik wywołuje szczególny oddźwięk wśród widowni danego państwa członkowskiego wykraczający poza wpływ jaki wywołuje na osoby, które zwykle śledzą transmisje z przebiegu danej dziedziny sportu lub z przebiegu innego rodzaju wydarzenia,
- wydarzenie ma szczególne, ogólnie uznane znaczenie kulturalne dla populacji danego państwa członkowskiego, w szczególności jako katalizator jego kulturowej tożsamości,
- wydarzenie obejmuje udział reprezentacji narodowej w danej dziedzinie sportu w wielkim turnieju międzynarodowym,
- relacja z danego wydarzenia była tradycyjnie nadawana w telewizji ogólnodostępnej i przyciągała dużą widownię telewizyjną w danym państwie członkowskim.

Ważne wydarzenie w rozumieniu Komisji powinno spełnić przynajmniej dwa z powyższych kryteriów. Aby zbadać spełnienie pierwszego kryterium, wiosną 2013 roku zlecono dokonanie badania socjologicznego pt.: „Analiza oddźwięku społecznego wywoływanego przez wybrane wydarzenia przedstawiane w mediach ogólnopolskich”, którego wyniki wskazały, że wydarzenia zaproponowane w projekcie wywoływały szerszy oddźwięk społeczny, nie ograniczający się tylko do publiczności śledzącej transmisje telewizyjne z tych imprez.

Po opracowaniu listy, w czerwcu 2013 roku na stronie internetowej KRRiT rozpoczęto konsultacje społeczne (więcej tutaj). Dodatkowymi pismami do konsultacji zaproszono: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Polski Komitet Olimpijski, Federację Konsumentów, nadawców telewizyjnych nadających programy na multipleksach, właścicieli praw do transmisji z wydarzeń zamieszczonych w projektowanym rozporządzeniu oraz redakcje i dziennikarzy sportowych.

Przygotowane po konsultacjach rozporządzenie, notyfikowane do Komisji Europejskiej zawiera następujące wydarzenia:

1)      mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
2)      zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;
3)      półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
4)      Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym;
5)      zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
6)      zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet;
7)      Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Zgodnie z dyrektywą o audiowizualnych usługach medialnych Komisja Europejska bada zgodność listy ważnych wydarzeń z prawem unijnym. W terminie trzech miesięcy od otrzymania powiadomienia Komisja sprawdza, czy jest ona zgodna z prawem unijnym i powiadamia o niej inne państwa członkowskie. Niezwłocznie też publikuje w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” stosowne informacje, a co najmniej raz w roku - zbiorczy wykaz dotyczący państw członkowskich. 12 miesięczny okres vacatio legis stanowi efekt zalecenia Komisji Europejskiej, wynikający z troski o ochronę praw nabytych.

Na liście ważnych wydarzeń zgodnie z art. 20b ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji znajdują się obecnie:

1)     letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie;
2)     półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
3)     inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

- Należy jednak zaznaczyć, iż nawet umieszczenie określonego wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym na liście ważnych wydarzeń nie oznacza bezwzględnego zakazu nadania transmisji z takiego wydarzenia w programie płatnym. Przeprowadzenie bezpośredniej transmisji w programie telewizyjnym, który nie ma charakteru ogólnokrajowego i nie jest dostępny bez opłaty, możliwe jest jednak wówczas tylko po spełnieniu określonych przepisami prawa warunków, które podlegają kontroli regulatora - informuje KRRiT.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

420 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...
reklama