reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Skazani na izolację” w TVN24 Biznes i Świat

dodano: 2014-08-14 15:28 | aktualizacja: 2014-08-14 16:15
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Media

TVN24 BiŚ - TVN24 Biznes i Świat W sobotę, 16 sierpnia br. o godzinie 22:15 w cyklu „Ewa Ewart poleca” telewizja TVN24 Biznes i Świat premierowo wyemituje dokument „Skazani na izolację”. Film opowie o amerykańskim systemie karnym oraz praktykach wykorzystywanych w resocjalizacji skazanych. Poruszy także problem izolacji więźniów oraz skutki, jakie samotność wywiera na psychikę osadzonych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ostatnich 40 latach, w świadomości Amerykanów został utrwalony pogląd, że najskuteczniejszą metodą walki z przestępczością jest więzienie i izolacja. Nagły przyrost populacji więziennej spowodowany jest głównie przestępstwami związanymi z handlem narkotykami. Ponad 80 tysięcy Amerykanów jest przetrzymywanych w samotności w zakładach karnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania porządku. Skazani są izolowani od innych więźniów nawet 23 godziny na dobę, tj. najwięcej  w porównaniu z jakimkolwiek innym krajem na świecie. Raport opublikowany przez National Research Council zwraca uwagę, że stosowanie tego rodzaju kar narusza prawa człowieka i jego godność.

Jak funkcjonuje system, w którym wszystkie aspekty życia są kontrolowane?

Film „Skazani na izolację” odsłania kulisy amerykańskiego systemu więziennictwa i przedstawia praktyki oraz skutki przetrzymywania skazanych w odosobnieniu. Reporterzy odkrywają nieznany świat przestępców i funkcjonariuszy, którzy żyją ze sobą w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Maine. Analizują działania stosowane przez władze wobec aresztowanych by zapewnić dyscyplinę i bezpieczeństwo. Widzowie poznają historie skazanych, którzy w czasie izolacji nie mogli przyzwyczaić się do samotności. Podcinali sobie żyły, grozili śmiercią służbie więziennej oraz podejmowali próby samobójcze. Obecnie, po odbyciu kary, nie potrafią odnaleźć się w otaczającym świecie. To także opowieść o staraniach naczelnika więzienia Roda Bouffarda, który próbuje zmodernizować system poprzez propagowanie „nowych zasad” resocjalizacji. Wszystko po to, by zapewnić większe bezpieczeństwo więźniom, bez szkody dla ich psychiki.

Dlaczego władza popiera praktyki, które nie przyczyniają się do resocjalizacji?

„Skazani na izolację” - premiera w sobotę, 16 sierpnia 2014 roku o 22:15 w cyklu „Ewa Ewart poleca” w TVN24 Biznes i Świat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...