dodano: 2014-08-14 15:28 | aktualizacja:
2014-08-14 16:15
autor: Łukasz Knapik |
źródło: TVN Media
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ostatnich 40 latach, w świadomości Amerykanów został utrwalony pogląd, że najskuteczniejszą metodą walki z przestępczością jest więzienie i izolacja. Nagły przyrost populacji więziennej spowodowany jest głównie przestępstwami związanymi z handlem narkotykami. Ponad 80 tysięcy Amerykanów jest przetrzymywanych w samotności w zakładach karnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i utrzymania porządku. Skazani są izolowani od innych więźniów nawet 23 godziny na dobę, tj. najwięcej w porównaniu z jakimkolwiek innym krajem na świecie. Raport opublikowany przez National Research Council zwraca uwagę, że stosowanie tego rodzaju kar narusza prawa człowieka i jego godność.
Jak funkcjonuje system, w którym wszystkie aspekty życia są kontrolowane?
Film „Skazani na izolację” odsłania kulisy amerykańskiego systemu więziennictwa i przedstawia praktyki oraz skutki przetrzymywania skazanych w odosobnieniu. Reporterzy odkrywają nieznany świat przestępców i funkcjonariuszy, którzy żyją ze sobą w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Maine. Analizują działania stosowane przez władze wobec aresztowanych by zapewnić dyscyplinę i bezpieczeństwo. Widzowie poznają historie skazanych, którzy w czasie izolacji nie mogli przyzwyczaić się do samotności. Podcinali sobie żyły, grozili śmiercią służbie więziennej oraz podejmowali próby samobójcze. Obecnie, po odbyciu kary, nie potrafią odnaleźć się w otaczającym świecie. To także opowieść o staraniach naczelnika więzienia Roda Bouffarda, który próbuje zmodernizować system poprzez propagowanie „nowych zasad” resocjalizacji. Wszystko po to, by zapewnić większe bezpieczeństwo więźniom, bez szkody dla ich psychiki.
Dlaczego władza popiera praktyki, które nie przyczyniają się do resocjalizacji?
„Skazani na izolację” - premiera w sobotę, 16 sierpnia 2014 roku o 22:15 w cyklu „Ewa Ewart poleca” w TVN24 Biznes i Świat.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.