reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Drugi polski satelita naukowy Heweliusz na orbicie

dodano: 2014-08-19 10:30 | aktualizacja: 2014-08-19 14:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Brite-pl.pl

Heweliusz 19 sierpnia 2014 roku o godz. 3:15 UTC (godz. 5:15 czasu polskiego) chińska rakieta Chang Zheng 4B (Long March 4B) wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego satelitę naukowego BRITE-PL Heweliusz. Rakieta Chang Zheng 4B została wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin. Odłączenie satelity BRITE-PL Heweliusz od górnego stopnia rakiety nośnej Chang Zheng 4B nastąpiło po 14 minutach od startu. Drugi polski satelita naukowy został umieszczony na orbicie okołoziemskiej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za start rakiety odpowiadał główny organizator chińskiego programu kosmicznego China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Polski satelita BRITE-PL Heweliusz został wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE i chińską firmę China Great Wall Industry Corporation (CGWIC). W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Satelita Heweliusz został zmontowany w laboratoriach Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jego budowa trwała kilkanaście miesięcy i została ukończona we wrześniu 2013 roku. Przez następne miesiące satelita przebywał w CBK w czystym pomieszczeniu w ściśle kontrolowanych warunkach (w tzw. „clean-roomie”) i cały ten czas regularnie pracował oraz był poddawany testom funkcjonalnym.

Na początku sierpnia Heweliusz został przewieziony na chiński kosmodrom Taiyuan Satellite Launch Center. W dniu 9 sierpnia na tym poligonie miało miejsce zakończenie przygotowań satelity do lotu. Satelita o masie 6,8 kg, umieszczony w specjalnie zbudowanym dla niego w CBK wyrzutniku Dragon, został zamontowany na rakiecie Chang Zheng 4B, na której 19 sierpnia ok. godziny 11:15 czasu lokalnego (czyli 5:15 w Polsce) został wyniesiony na niską orbitę okołoziemską o wysokości około 630 km.

Po zamocowaniu wyrzutnika z Heweliuszem na wsporniku przytwierdzonym do ramy nośnej głównego ładunku rakiety Chang Zheng 4B, czyli satelity obserwacyjnego Gaofen 2, do wyrzutnika Dragon podłączony został przewód, którym przekazany został sygnał uwalniający polskiego satelitę z rakiety i odebrana została informacja o udanym opuszczeniu wyrzutnika przez Heweliusza.

Sprawdzono i potwierdzono poprawne podłączenie systemu wyrzutnika z przewodem łączącym go z rakietą. Na antenach odbiorczych satelity pozostawiono zabezpieczenia, które zostały usunięte 3 godziny przed lotem.

Drugi satelita BRITE-PL dołączy do znajdującej się na orbicie konstelacji satelitów astronomicznych BRITE, złożonej z dwóch satelitów austriackich, jednego satelity kanadyjskiego i polskiego satelity naukowego Lem. Teleskopy satelitów konstelacji BRITE mają aperturę 30 mm i są uznawane za najmniejsze naukowe teleskopy na orbicie okołoziemskiej.

Konstelacja BRITE bada pulsacje najjaśniejszych gwiazd naszej galaktyki. Badania pulsacji gwiazd dostarczają kluczowych informacji z punktu widzenia poprawnego modelowania budowy wewnętrznej gwiazd. W związku z zakłóceniami wynikającymi z falowania atmosfery ziemskiej, niezwykle trudno prowadzić tego typu precyzyjnie badania z powierzchni Ziemi. Obserwacje prowadzone z orbity pozwalają uzyskać dokładność pomiaru nawet o kilka rzędów wielkości lepszą niż te realizowane z wykorzystaniem dużych obserwatoriów naziemnych. Misja satelitów BRITE jest przewidziana na 2 lata. Uwagę naukowców zwraca mechanizm konwekcji, czyli transportu energii, który jest szczególnie istotny w najgorętszych gwiazdach.

- Mimo że jest to ważny w przyrodzie mechanizm i znany fizykom od ponad 100 lat, jednak do tej pory nie mamy jego precyzyjnego matematycznego opisu, nasze badania mogą to zmienić - twierdzi prof. dr hab. Aleksander Schwarzenberg-Czerny.

Misję BRITE, realizowaną z wykorzystaniem nanosatelitów, zaproponował polski astronom mieszkający w Kanadzie i pracujący na Uniwersytecie w Toronto, profesor Sławomir Ruciński. On też był inicjatorem wciągnięcia do współpracy w ramach misji BRITE ośrodki z Polski. Naukową stroną misji zajęło się Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN, przy wsparciu ze strony Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast stronę inżynierską związaną z budową i przygotowaniem satelitów do lotu powierzono Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Heweliusz różni się od pozostałych satelitów konstelacji BRITE kilkoma istotnymi szczegółami: zaprojektowanym w CBK teleskopem oraz eksperymentalnym ładunkiem technologicznym, złożonym z urządzeń, które konstruktorzy CBK zaprojektowali z myślą o przyszłych misjach kosmicznych. Są to m.in. mały wysięgnik antenowy, czy mechanizm służący do zabezpieczania i zwalniania podsystemów satelitarnych. Na Heweliuszu zainstalowano także osłonę przeciwpromienną ochraniającą światłoczułą matrycę teleskopu przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Osłonę zaprojektowano przy współpracy z naukowcami z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Narodowego Centrum Badan Jądrowych w Świerku oraz Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa.

Radioamatorzy na całym świecie będą mogli śledzić Heweliusza na orbicie, dzięki sygnałowi identyfikującemu nadawanemu przez satelitę na częstotliwości radioamatorskiej i przekazywanemu za pomocą dedykowanego nadajnika radiowego.

Oba pierwsze polskie satelity naukowe, Lem i Heweliusz stały się obiektami znacznego zainteresowania: Poczta Polska wydała znaczki upamiętniające oba satelity, w nakładzie po 300 000 egzemplarzy. Raper Sokół wraz z grupą Prosto nagrał utwór „Prosto w kosmos” poświęcony Lemowi, który odsłuchało w Internecie ponad 350 tysięcy słuchaczy, natomiast Heweliuszowi poświęcone zostało oratorium Machinć coelestes skomponowane przez współczesnego kompozytora, Stanisława Krupowicza. Utwór ten został wykonany przez chór Camerata Silesia i orkiestrę symfoniczną na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień w 2013 roku.

Nazwy polskich satelitów Lem i Heweliusz zostały wybrane przez internautów. W 2010 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wyasygnowało środki na budowę i start dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych, ogłosiło na swojej stronie konkurs na imiona dla nich. Zwyciężył Lem przed Heweliuszem. Miłośnicy twórczości Stanisława Lema zadecydowali, że jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy został patronem pierwszego polskiego satelity BRITE-PL. Jako nazwę dla drugiego satelity, internauci wybrali imię sławnego gdańskiego astronoma Heweliusza. Rodzicami chrzestnymi Heweliusza zostali laureaci konkursu „BRITE-PL Pierwszy Polski Satelita Naukowy”, przeprowadzonego przez Centrum Badań Kosmicznych PAN w 2012 roku. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o satelitach, a przede wszystkim o polskich satelitach z rodziny BRITE-PL, wiedzy o badaniach satelitarnych ze szczególnym uwzględnieniem prac prowadzonych w tej dziedzinie w Polsce oraz wzbudzenie zainteresowania wśród młodzieży szeroko rozumianą dziedziną badań kosmicznych. Patronat honorowy konkursu sprawował Minister Edukacji Narodowej. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów gimnazjum oraz dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

21 kwietnia 2012 roku w CBK miejsce miała oficjalna uroczystość nadania satelicie imienia Heweliusz. Główne uroczystości w Polsce związane z wyniesieniem satelity Heweliusz na orbitę okołoziemską odbędą się we współpracy z CBK PAN i CAMK PAN 19 sierpnia 2014 w Centrum Hewelianum w Gdańsku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...