reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EBU rekomenduje 700 MHz dla NTC

dodano: 2014-09-01 12:28 | aktualizacja: 2014-09-01 20:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: EBU

EBU Europejska Unia Nadawców Europejska Unia Nadawców (EBU) przyjęła raport (HLG) High Level Group Komisji Europejskiej rekomendujący wykorzystanie w krajach Unii Europejskiej pasma poniżej 700 MHz dla naziemnej telewizji cyfrowej do 2030 roku. EBU jest także zaniepokojona ewentualnym przedterminowym uwolnieniem częstotliwości 700 MHz.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
HLG pod przewodnictwem byłego komisarza europejskiego i dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu (WTO), Pascala Lamy, przyjrzała się możliwościom wykorzystania w przyszłości pasma UHF (470-790 MHz).

Według EBU naziemna telewizja cyfrowa jest najpopularniejszą platformą telewizyjną w Europie, z zasięgiem 100 mln gospodarstw domowych i 250 mln widzów, a także innowacyjną platformą umożliwiającą spełnienie przez nadawców publicznych obowiązków dotyczących dostarczania treści do masowej publiczności.

Według raportu „Unia Europejska powinna przyjąć wspólne stanowisko w stosunku do pierwotnych alokacji głównego pasma audiowizualnego (470-694 MHz) do służby ruchomej na WRC 2015”.

- EBU uważa, że ochrona pasma poniżej 700 MHz pozwoli nadawcom publicznym oraz europejskiemu sektorowi audiowizualnemu na kontynuowanie docierania do wszystkich sektorów społeczeństwa, utrzymanie szerszego wyboru treści oraz zabezpieczenie inwestycji i innowacji w dłuższej perspektywie - powiedział Simon Fell, dyrektor szef ds. technologii i innowacji EBU.

Ponadto EBU jest zaniepokojona zaleceniami, zgodnie z którymi pasmo 700 MHz miałoby być uwolnione dla innych zainteresowanych stron, w szczególności operatorów telefonii komórkowej, do roku 2020 z elastycznością +/- 2 lat. - Istnieje niebezpieczeństwo, że przez to nadawcy i widzowie nie będą mieli na tyle czasu na dostosowanie się do odpowiednich ustaleń dotyczących częstotliwości oraz zapewnienia niezbędnej modernizacji sieci naziemnej telewizji cyfrowej i urządzeń konsumenckich, zwłaszcza w krajach, w których naziemna telewizja cyfrowa jest główną platformą TV - powiedział Fell.

Nadawcy twierdzą, że wczesna data uwolnienia częstotliwości może powodować zakłócenia usług telewizyjnych w kilku państwach członkowskich, zwłaszcza tam, gdzie ze względu na brak pojemności przejście zmniejsza ilość i jakość treści oferowanych widzom.

Raport zwraca uwagę, że ze względu na „ostatnie ustalenia co do pasma 800 MHz, pasmo 700 MHz nie jest natychmiast potrzebne dla usług mobilnych” i proponuje „podsumowanie” w 2025 roku, aby zapewnić faktyczne podstawy dla przyszłych decyzji politycznych w zakresie przydziału częstotliwości.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 239 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...