reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Plus: LTE Broadcast po raz pierwszy w Polsce

dodano: 2014-09-04 11:37 | aktualizacja: 2014-09-04 12:42
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat/Polkomtel

plus gsm logo.jpg W sobotę, 30 sierpnia br. na Stadionie Narodowym w Warszawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano rewolucyjny przesył wideo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS).To pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie pokazów transmisji rozsiewczej wykorzystującej mobilny Internet LTE. Transmisja w tej technologii jest realizowana do wszystkich odbiorców jednocześnie, a jej jakość jest niezależna od liczby oglądających i jest pod tym względem podobna do transmisji telewizyjnej. Użytkownicy korzystają z niej podobnie jak z telewizji i co ważne nie zużywają swojego pakietu danych i nie ponoszą opłat za zużyte MB.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sobotni pokaz odbył się dzięki współpracy sieci Plus, której operatorem jest Polkomtel (należący do Cyfrowego Polsatu), dostawcy technologii LTE, firmy Ericsson - światowego lidera wdrożeń LTE Broadcast oraz koncernu Samsung - dostawcy urządzeń umożliwiających odbiór sygnału tej technologii. Miał on miejsce w trakcie ceremonii otwarcia FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz pierwszego meczu mistrzostw, w którym reprezentacja Polski pokonała 3:0 Serbię (więcej tutaj).

Przygotowany przez Plusa i Ericssona testowy pokaz LTE Broadcast, to jak dotąd największa w Europie prezentacja transmisji rozsiewczej w technologii LTE. Po raz pierwszy system LTE Broadcast był dostępny na wszystkich trybunach na całym stadionie, a żaden z dotychczasowych pokazów nie miał tak dużej liczby odbiorców. Sygnał przesyłany w sieci LTE można było śledzić na około 300 urządzeniach Samsung Galaxy Note 3 z chipsetem Qualcomm i zainstalowaną fabrycznie aplikacją umożliwiającymi odbieranie sygnału. Śledzący przekaz mogli na wyświetlaczu telefonu zobaczyć grę pokazywaną na czterech „kanałach". Jeden przekaz to zmontowany obraz z kilku kamer, realizowany przez Telewizję Polsat, a dodatkowe trzy „kanały", to obraz z trzech różnych kamer z różnymi ujęciami wydarzeń. Pozwalało to na oglądanie meczu z różnych perspektyw, dając możliwość samodzielnego wyboru i zmiany „kanału" pokazującego zawody.

- To kolejny krok w rozwoju technologii LTE, który wykonujemy, by świadczyć coraz bardziej innowacyjne usługi dla naszych klientów - powiedział Tobias Solorz, prezes zarządu Polkomtelu. - Już wkrótce będzie to usługa powszechna, która umożliwi zarówno transmisje wideo ważnych wydarzeń, nadawanie filmów, jak i np. ostrzeżenia pogodowe czy informacje drogowe - dodał.

- Wstępne rezultaty testów okazały się bardzo pozytywne - strumień wideo działał bez zarzutów. Nasze rozwiązania kolejny raz dały się poznać jako solidne, a jednocześnie elastyczne. Od wielu lat Ericsson w światowej czołówce pod względem rozwoju i implementacji nowych technologii. Test przeprowadzony z Plusem jest kolejnym dowodem na naszą gotowość do wdrażania najnowszych rozwiązań - powiedział Valter D’Avino, szef firmy Ericsson w Europie Zachodniej i Środkowej.

Szczególną cechą wyróżniającą LTE Broadcast jest wykorzystanie sieci LTE do dostarczania i zapewnienie ciągłego odbiór wysokiej jakości treści wideo do nieograniczonej liczby abonentów wyposażonych w urządzenia pracujące w technologii LTE eMBMS. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych. Jest to możliwe dzięki temu, że każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo w tym samym zakresie częstotliwości radiowych oraz w tym samym czasie. W transmisji rozsiewczej w sieci LTE zastosowano technologię eMBMS (evolvedMultimedia Broadcast Multicast Services), która pozwala na jednoczesne dostarczanie treści multimedialnych dużej liczbie odbiorców. Jej zaletą jest zmniejszenie obciążenia sieci (transmisyjnej i radiowej) oraz utrzymanie wysokiej jakości transmisji obrazu i głosu w silnie obciążonej sieci. Wykorzystując technologie przekazu sygnału video za pośrednictwem LTE Broadcast operator telefonii komórkowej alokuje część pasma transmisyjnego na ten przekaz. W tym paśmie realizowana jest transmisja do wszystkich odbiorców jednocześnie, co jest podobne do transmisji telewizyjnej. Użytkownicy oglądają przekaz, tak jak telewizję i co najważniejsze nie ponoszą opłat za wykorzystane MB, ani nie zużywają posiadanego przez siebie pakietu danych.

- W sobotę, 30 sierpnia 2014 roku Polska została 14 krajem na świecie, a 6 w Europie, w którym zademonstrowano LTE Broadcast, a Plus po raz kolejny znalazł się w gronie pionierów nowej technologii - informuje operator.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje mobilne


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...