reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Intelsat apeluje o pomoc w sprawie pasma C [wideo]

dodano: 2014-09-05 00:03 | aktualizacja: 2014-09-08 04:34
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: Intelsat, Satkurier.pl

Intelsat Logo 2014 Intelsat apeluje o pilną pomoc ze strony wszystkich nadawców oraz odbiorców usług pasma C na całym świecie. Od 2 do 27 listopada 2015 w Genewie (Szwajcaria) odbędzie się Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna 2015 (World Radiocommunication Conference 2015, WRC-15). Ze strony przemysłu producentów urządzeń mobilnych (International Mobile Telecommunications - IMT) pojawiają się naciski, aby przeznaczyć całość pasma C na potrzeby usług mobilnych. Operatorzy satelitarni starają się temu zapobiec, ale jednocześnie proszą o pomoc użytkowników tego pasma, aby pokazać jak jest ono ważne dla branży satelitarnej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeśli dojdzie do przeznaczenia zakresu pasma C dla naziemnych systemów bezprzewodowych, oznacza to śmierć satelitarnego pasma C. W większości przypadków zakłócenia naziemne całkowicie uniemożliwią zarówno nadawanie jak i odbiór usług. Już w tej chwili rozbudowa sieci WiMAX skutecznie utrudnia lub całkiem blokuje dostęp do pasma C w niektórych lokalizacjach.

Pasmo C ma jednak krytyczne znaczenie dla wielu usług. W tej chwili transpondery w tym paśmie posiada 169 satelitów na całym świecie. Setki milionów gospodarstw domowych korzysta z tej metody dystrybucji sygnału telewizyjnego, ale to nie jedyne zastosowanie. W Polsce na potrzeby usług DTH korzystamy z pasma Ku, ale pasmo C może być i jest z powodzeniem używane do transmisji danych dla korporacji oraz w celach militarnych.

Pasmo C w służbie satelitarnej ma istotne zalety, niemożliwe do osiągnięcia w paśmie Ku i Ka, w tym zapewnia pokrycie sygnałem ogromnych obszarów, całych kontynentów, umożliwiając komunikację między znacznie oddalonymi od siebie obszarami oraz jest najbardziej odporne spośród wymienionej trójki na tzw. rain fade, czyli zaniki sygnału spowodowane opadami oraz gorszymi warunkami atmosferycznymi. Te plusy sprawiają, że wiele organizacji decyduje się właśnie na satelitarne usługi świadczone właśnie w paśmie C.

Przeznaczenie zakresu 3,4 GHz - 4,2 GHz (downlink) oraz 5,8 GHz - 6,7 GHz (uplink) dla usług mobilnych uniemożliwi dalsze korzystanie z pasma C w służbie satelitarnej, generując gigantyczne problemy dla osób, firm i organizacji używających go w ten sposób w tej chwili.

Będzie się to także wiązało z konkretnymi stratami, tylko w ciągu ostatnich 5 lat zainwestowano 15 mld dolarów na potrzeby wyniesienia 52 satelitów operujących sygnałem w paśmie C, a kolejne 10 mld dolarów jest w planach na inwestycje do końca 2015 roku. Satelita wyniesiony z transponderami pasma C spędza na orbicie zwykle ok. 15 lat i jego częstotliwości pracy nie mogą zostać zdalnie zmienione, aby realizować transmisję w innym paśmie.

Apelujemy do wszystkich nadawców i odbiorców satelitarnych sygnałów w paśmie C o przekazywanie protestów w tej sprawie do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, aby zanim dojdzie do niekorzystnej decyzji uczulić regulatorów rynku medialnego na znaczenie pasma C w służbie satelitarnej.

Zgodnie z wykazem operatora Intelsat, w Polsce w sprawie wykorzystania pasma C należy kontaktować się z p. Michałem Połzunem z ramienia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, szczegóły w linkach na końcu tekstu.

Materiał wideo opisujący znaczenie pasma C w służbie satelitarnej (j. angielski)

Spolszczony przez redakcję wzór listu do regulatorów ws. pasma C dla firm wykorzystujących ten zakres częstotliwości (dokument DOC)

Strona internetowa inicjatywy SSI (Satellite Spectrum Initiative), w skład którego wchodzą: Intelsat, Inmarsat, Telesat, Hispamar, o3b Networks, Satmex, Iridium, Star One, Eutelsat Communications, PSSI Global Services, Hughes, EMC i SES
Strona operatora Intelsat poświęcona kwestii pasma C
Lista kontaktów do europejskich regulatorów rynku telekomunikacyjnego (dokument PDF)
Infografika prezentująca znaczenie pasma C, przygotowana przez Intelsat (dokument PDF, j. angielski)
Analiza techniczna ITU podważająca zapotrzebowanie na dodatkowe pasmo dla usług mobilnych (dokument PDF, j. angielski)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...