reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

IJ o wycofaniu paczki TVP z ASTRY 19,2°E [wideo]

dodano: 2014-09-17 11:43 | aktualizacja: 2014-09-17 13:10
autor: Łukasz Knapik | źródło: Newseria/satkurier.pl

TVP Telewizja Polska tylko do końca roku będzie płacić za wynajem miejsca na satelicie ASTRA (19,2°E) (więcej tutaj). TVP swoją decyzję uzasadnia chęcią likwidacji niepotrzebnych kosztów. Działanie publicznego nadawcy ocenił Instytut Jagieloński. - To oznacza, że cyfryzacja, która się odbywa w Polsce drogą naziemną, pozbawia możliwości oglądania publicznej telewizji prawie milion osób w Polsce, które nie mogą naziemną metodą odbierać sygnału telewizyjnego, a także kilka milionów przedstawicieli Polonii - zwraca uwagę w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego (IJ).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Roszkowski podkreśla, że dzięki obecności TVP na satelicie ASTRA na pozycji 19,2°E (docierającej do 114 mln gospodarstw domowych w całej Europie) było znacznie mniej osób w kraju, które po przeprowadzeniu cyfryzacji nie miały dostępu do publicznej telewizji i jej kanałów. Trzeba jednak zaznaczyć, że na satelicie ASTRA (19,2°E) ogólnie dostępne (niekodowane) są jedynie TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Info (okresowo kodowany). Główne anteny TVP (TVP1 i TVP2) nie są dostępne na satelicie bez kodowania. Kanały TVP dzięki nadawaniu satelitarnemu stały się podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach w naszym kraju dla Polaków mieszkających za granicą. Kanał TVP Polonia, mimo że zostanie wyłączony z satelity ASTRA (19,2°E), pozostanie nadal dostępny na satelicie Eutelsat HOT BIRD (13°E) - w formie niekodowanej.Marcina Roszkowskiego nie przekonują argumenty TVP, że za decyzją o rezygnacji z ASTRY stoją oszczędności.

- Telewizja publiczna wydaje dużo pieniędzy na tańczenie na lodzie i podobne temu przedsięwzięcia, dlatego fakt ograniczenia dostępu do publicznych kanałów osobom, do których w ramach cyfryzacji nie dochodzi sygnał naziemny lub mieszkają poza granicami Polski, jest kompletnie niezrozumiały - uważa prezes Instytutu Jagiellońskiego.

TVP wykorzystuje obecnie satelitę ASTRA do nadawania 10 kanałów: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP HD. Niekodowane są TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Info (okresowo jednak kodowany). Paczka kanałów Telewizji Polskiej z ASTRY jest przeznaczona m.in. dla operatorów sieci kablowych w Polsce. Równolegle kanały publicznego nadawcy są dostępne z satelity Eutelsat Hot Bird 13°Em w większości kodowane. Są to: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP HD, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP Historia, TVP Info, TVP Regionalna (TVP Warszawa), TVP Sport, TVP Sport HD i TVP ABC. Niekodowane są TVP Polonia i TVP Kultura. Kanały te znajdują się na transponderach platform Cyfrowy Polsat i nc+.

Jak informuje TVP, od stycznia przyszłego roku nadawca nie będzie wynajmował żadnego transpondera satelitarnego do dystrybucji programów TVP z wyjątkiem dzierżawy pojedynczego slotu pojemności satelitarnej do nadawania kanału TVP Polonia na satelicie na pozycji 13°E. Pozostałe stacje będą wciąż dostępne (także dla sieci kablowych) z transponderów platform z satelity Eutelsat Hot Bird (więcej tutaj). Dodajmy, iż wybrane kanały publicznego nadawcy znajdują się również w bezpłatnych, ogólnopolskich multipleksach w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), których zasięg to blisko 100 proc. kraju. Są to: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Info i TVP Regionalna (wszystkie MUX 3) oraz TVP ABC (MUX 1). Ponadto w płatnym MUX 4 (TV Mobilna Cyfrowego Polsatu) znajdziemy TVP Seriale. Dodatkowo w sieci: w aplikacji TVP Stream znajdziemy TVP Info, programy wszystkich ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej i TVP Parlament, a w usłudze Videostar TVP1, TVP2 i TVP Regionalną (TVP Warszawa) (więcej tutaj). Ponadto TV Biełsat, kanał przeznaczony dla Białorusi a działający w strukturach TVP, jest dostępny FTA z satelity ASTRA 4A 5°E oraz Eutelsat 33B 33.0°E.

Wyłączenie kanałów TVP z ASTRY będzie kłopotliwe dla odbiorców korzystających wyłącznie z satelitarnych odbiorników FTA, bowiem stracą oni dostęp do dwóch stacji - TVP Info (częściowo kodowany) i TVP Historia. Odbiorcy kanału TVP Polonia, którzy odbierają go obecnie tylko z ASTRY, powinni wyposażyć się w konwertery umożliwiające odbiór stacji z dwóch pozycji satelitarnych 13°E i 19,2°E (tzw. Monoblock - ceny od 40 zł), o ile takiego konwertera jeszcze nie posiadają.

Po wyłączeniu stacji Telewizji Polskiej, z pozycji 19,2°E będzie można odbierać jeszcze dwie polskojęzyczne stacje - społeczno-religijną TV Trwam (nadawcą jest Fundacja Lux Veritatis, przekaz FTA) i erotyczną HalloTV Polska (The Niessl Telecommunication GmbH, przekaz częściowo kodowany).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...