reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TVP bez ASTRY - MSZ bez koncepcji na polskie media?

dodano: 2014-12-20 21:14 | aktualizacja: 2014-12-20 02:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: Newseria/Astra

TVP Polonia TV Polonia Jak wiadomo Telewizja Polska rezygnuje z transpondera na satelicie ASTRA 19,2°E - stanie się to po zakończeniu umowy, czyli do końca 2014 roku. Oznacza to, że od stycznia 2015 r. nie będzie już kanałów TVP dla wielu polskich widzów z jednego z popularniejszych w Europie systemów satelitarnych. Pisaliśmy o tym tu i tutaj. Telewizja Polska zamyka pewien okres myślenia o własnej platformie, wielu trudnych lat, z których to nasze "dobro narodowe" wyszło jako tako na prostą. Zarząd TVP analizował różne warianty, a w konsekwencji broadcastowy satelita (ASTRA) "przegrał", bo postawiono na inne rozwiązania: DVB-T, HbbTV, VOD i Internet. Widać to musi być wygodniejsze rozwiązanie dla TVP - nie nam to maluczkim rozważać! Uwaga: TVP Polonia zmienia częstotliwość z 13°E - czytaj tu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP zostawia ASTRĘ - nowy przetarg dla TVP Polonii z Eutelsata.

Dla wielu problemem może być to, że nie będzie kanałów TVP z ASTRY 19,2°E, a szczególnie zabraknie kanału TVP Polonia, choćby jednego kanału dla Polonusów. Tylko dla jakich? Tych starych Polonusów czy tej nowej emigracji? Ci starzy - niestety - do Internetu się nie przeniosą, bo mają to gdzieś lub po prostu nie umieją, a młodsi obejdą się smakiem - nie będą oglądać wcale - mają Internet i to poza kontrolą polskich mediów. Zabraknie też TVP Info, a jedynym polskim kanałem z 19,2°E będzie... TV Trwam z ich jakże ulubionym przez wszystkich przekazem informacyjnym. Ciekawe co polski rząd na to?

Należy jednak popatrzyć na problem TVP nieco z innej strony, jakby wczuwając się w rolę zarządu Telewizji Polskiej. Muszą realizować tę misję, ale też przyglądać się z dwóch stron każdej złotówce - ledwo zipią i wstają na nogi. Część kanałów z ASTRY kodowali w archaicznym systemie od NDS - muszą się tego pozbyć - jakby razem z przekazem poniekąd dosyłowym (z tego powodu zbyt kosztownym) z ASTRY, gdzie głównie są zachodnie platformy DTH, a nie ... dosyły. Kablówki i hotele z dużą niechęcią chcą korzystać z tej całej konstrukcji dosyłu, kodowania, bo to ich więcej kosztuje. Czasami nawet oszukiwali, podpisując umowy z TVP, ale faktycznie taniej wychodziło im skorzystać z DVB-T lub z przekazu z 13°E, czyli konkurencji ASTRY. Stąd chyba wziął się przetarg Telewizji Polskiej na emisję TVP Polonia z "jedynie słusznej" pozycji satelitarnej (13°E), bo to kablówki, pensjonaty i hotele wymuszały od publicznej telewizji. Z innymi kanałami jest podobnie, choć tu kablówki czasami wolą skorzystać z światłowodu lub DVB-T, bo to mniej zależne od warunków atmosferycznych.

Można oczywiście podważać sam przetarg, ale tu przetarg nie miał już znaczenia! Taka musztarda po obiedzie, bo gdzieś wcześniej zabrakło chemii między partnerami (TVP - ASTRA), by znaleźć złoty środek i sobie nie zaszkodzić. Teraz raczej należy zastanowić się dlaczego w Polsce nie ma rzetelnych rozwiązań wskazującej publicznej TVP kierunki rozwoju tak, aby wspierały polską rację stanu nie tylko w Polsce, ale bardziej na zewnątrz. Nie potrzebna nam implozja informacyjna, co jest plagą polskich mediów, ale eksplozja na cały świat.

MSZ przez lata bez koncepcji na kanały dla Polonii?

W Telewizji Polskiej na Woronicza robią tę misję sami, jak mogą, sztukując bez odpowiedniej kasy z abonamentu RTV - oby taniej, co nawet EBU zauważyła, że TVP to najtańsza publiczna TV w UE - czytaj tu. Nadal są umoczeni w przetargi i związki zawodowe, wieczny nadzór nad wszystkim - brak komercyjnego luzu, wszędzie muszą się prosić - czasami żal słuchać i patrzeć. W Polsce nie ma jakiejś myśli przewodniej, która jasno wskazuje, że tzw. polska racja stanu ma docierać tu, tu i tam, bo to jest w interesie naszego kraju. Nikt nie wspiera TVP (tylko kłócą siępolitycznie i podkładają nogi, bo to jest takie proste), nikt nie wspomoże dodatkowym pieniądzem - nie byłoby wcale problemu TVP Polonii z ASTRY - ileż to kosztuje? Co to komu szkodziło, żeby była i z 13°E, i 19,2°E? Eutelsat by specjalnie nie protestował. A TVP Polonia razem z TVP Info w HD powinna być dostępna jeszcze z satelitów na 28,2°E (dla Wlk. Brytanii i Irlandii) i 36°E (dla Rosji i Ukrainy). Idźmy śladem pomysłu Rosjan z RT - może niech ktoś przeanalizuje (BBN?).

Co więcej, zadam pytanie: dlaczego nie ma TVP Polonii w rosyjskich platformach: Trikolor TV i NTV-Plus z 36°E (w końcu też Eutelsat?), ale Russia Today jest wszędzie w Polsce i Unii Europejskiej - taka tuba propagandy Federacji Rosyjskiej. Dlaczego nie ma TVP Polonii i TVP Info w Wielkiej Brytanii czy Irlandii z satelitów dla Brytyjczyków (ASTRA 28,2°E)? Tam jest tylu Polaków, którzy muszą tam "zasuwać", bo w Polsce nie ma dla nich pracy? Przepraszam, jak polski rząd chce dotrzeć i być może kiedyś ich ściągnąć do kraju, bo taka potrzeba już istnieje, skoro nie mają żadnego dotarcia do nich, bo przez Internet na pewno się to nie uda? Czy premier czy ministrowie pojadą kolejny raz do UK ich poprosić?

Dlaczego nie ma żadnego polskiego kanału dla krajów azjatyckich?
Nie licząc zasięgu w tej bliższej nam Azji (europejska część Rosji, Ukraina, Kazachstan, Turcja, Irak, itd) z satelitów na 13°E jest wręcz fatalnie. Im dalej tym gorzej - sprawdzałem osobiście w wielu hotelach w Azji. Co raz więcej Polaków jest w krajach Azji - Indiach, Chinach, Korei, Japonii, Tajlandii, Malezji  czy Indonezji, a tam nijakiego polskiego kanału raczej nie uświadczysz! W hotelach są stacje informacyjne i nie tylko wszystkich większych europejskich krajów UE i Rosji - naszych zawsze brak! Nie zapomnę, gdy ambasador Polski w Singapurze i jeden z konsulów w Chinach pytali redakcję SAT Kuriera w jaki sposób oglądać z satelity polskie kanały w tych krajach?! Odpowiedziałem, że tylko po Internecie, o ile jest "mocny"... co miałem zrobić? Dlaczego ja i SAT Kurier miałby podpowiadać szanownemu ambasadorowi, skoro to chyba rola MSZ? To ambasador lub konsul powinien wiedzieć dlaczego polskich kanałów nie ma i robić coś w tym kierunku, by były, a przede wszystkim próbować wpłynąć na władze w Warszawie.

Afryka też zaniedbana?
Polskie kanały telewizyjne w Afryce to tylko jej północna część - arabska część, a im niżej, tym gorzej. Egipt, Tunezja i Maroko, gdzie krążą polscy turyści też jest zaniedbany, choć korzysta z dobrodziejstwa Eutelsatu z satelitami Hot Bird. Jeśli zlituje się tamtejszy hotelarz to jest TVP Polonia, ale zwykle częściej jest 4fun.tv, Polonia 1 lub Tele 5 - dawniej bywała jeszcze polska Viva (jak zakodowano to stracono też tamtejszych widzów, więc z tym MTV zrobiło błąd!). Niestety, ale tamtejszy technik od anten i hotelowej sieci nawet nie wie co z niekodowanych polskich stacji powinien włączyć w hotelową sieć! Nie ma żadnego niekodowanego kanału informacyjnego z Polski, to jest Polonia 1 lub jakieś Disco Polo live - zero informacji, nawet nie wiadomo, jaka pogoda w kraju. Pozostaje więc słaby hotelowy Internet. Przypomina mi się wizyta krakowskiego nafciarza, który w czasach już po libijskiej wiośnie, po obaleniu Kadafiego, pracował na południu Libii na polu naftowym - zamknięty w kontenerze. Z trudem oglądał polską telewizję (z dekodera nc+), korzystając z anteny 2,3 m - oczywiście z satelity Hot Bird. Skarżył się, że gdyby pracował 50-100 km na południe, to nawet święcona woda by mu już nie pomogła, ani z Internetu, ani z satelity - zero łączności z Polską.

Podobne wnioski wyciągają, jakby nie rozumiejąc postępowania polskich władz, Polonusi w RPA i z innych afrykańskich krajów od Sahary na południe, misjonarze z misji afrykańskich, polscy turyści błąkający się po hotelach w Afryce (Kenia, Zanzibar). Wszyscy oni są totalnie odcięci od kraju - nikogo to nie interesuje, co tam Afryka (!), bo nie ma słupków od oglądalności to nie ma tematu - ot taki prosty schemat postępowania.

Ameryka, ah ta Ameryka - i Północna i Południowa - wcale nie lepiej!

USA i Kanada to najwięcej polskich emigrantów i tamto już powinno być super z polskimi stacjami. Nic mylnego - jest dramat, bo kiedyś ktoś zrobił błąd i TVP Polonia została delikatnie mówiąc umoczona w kontrakt, który był jaki był, na pewno niezbyt dobry, bo stanowczo za drogi dla widzów w Stanach i Kanadzie. Czas to zmienić i to powinno być skoordynowane już razem z Ameryką Południową. TVP Polonia i TVP Info to minimum, choć w obu Amerykach przynajmniej TVP Rozrywka i TVP Kultura aż się prosi. I jak ktoś powie, że na tym tam nie da się zarobić, to już nic nie rozumiem. Nie zapomnijmy o Australii czy Nowej Zelandii.

Plan dla ministra Schetyny.

Wydaje się, że nowy minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powinien rozważyć w tej sytuacji wsparcie finansowe dla TVP, by ta aktywniej pokazywała światu w TVP Info polską rację stanu oraz nowoczesną, prężną w regionach Polskę, a nie tylko jej historię i stare filmy. W Europie koniecznie trzeba pokazać Polskę lokalną, a to najlepiej zrobić umieszczając 16 regionalnych stacji na satelicie, wspierając tym samym biedne, lokalne ośrodki TVP.

Trzeba przyspieszyć i dofinansować przejście TVP Info do jakości HD (na razie tylko z satelity), bo to już na świecie jest normalny standard wśród kanałów informacyjnych. Po co nadawać informacje w marnej jakości SD? Po drugie czas na opracowanie planu rozszerzenia zasięgu TVP Info (w SD i HD) na wszystkie kontynenty, szczególnie tam, gdzie jest dużo Polaków i Polonii - niech wiedzą, co dzieje się w kraju, nawet w Rosji, USA, Brazylii i Chinach. TVP Polonia to jednak zdecydowanie za mało! I powinno się to tyczyć nie tylko platform satelitarnych czy kablówek, ale także hoteli i pensjonatów. Wystarczy czasami dobra informacja prasowa lub jeden niekodowany kanał. Czas na zmiany, by Polska pokazała się na świecie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C USZKODZONA FONIA

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

399 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...