reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Co z TVP Polonią na ASTRZE po spotkaniu w Senacie?

dodano: 2014-10-21 21:58 | aktualizacja: 2014-10-22 08:39
autor: Jerzy Kruczek | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

tvp Zgodnie z zapowiedziami (więcej informacji) w dniu 21 października 2014 senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zajęła się kwestią emisji sygnału TVP Polonii i dostępnością kanału za granicą w związku z planowanymi przez TVP zmianami w sposobie dystrybucji po 1 stycznia 2015 roku. Spotkanie potrwało blisko godzinę i udział wzięli w nim przedstawiciele TVP jak i operatora ASTRA.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W posiedzeniu poza członkami komisji oraz osobami biorącymi udział w dalszych punktach posiedzenia uczestniczyli:
- wicedyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Joanna Kozińska-Frybes,
- wicedyrektor Departamentu Polonii Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Junosza-Kisielewski,
- przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Marzena Kusio,
- dyrektor kanału TVP Polonia Łukasz Kardas,
- dyrektor Ośrodka TVP Technologie Wiesław Łodzikowski,
- dyrektor ds. rozwoju ASTRA CEE Leszek Bujak,
- wiceprezes i dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią w SES Martin Ornass-Kubacki.

Sprawę poruszono z uwagi na liczne głosy ze strony Polonii oraz osób mieszkających w kraju mających obawy co do dostępności TVP Polonii po rezygnacji z emisji z satelity Astra 1KR (19,2°E).

Aktualnie TVP Polonia jest transmitowana w Europie drogą satelitarną z dwóch pozycji satelitarnych jednocześnie - z 19,2°E (ASTRA 1KR) oraz 13°E (Eutelsat Hot Bird 13C).

Dodatkowo na Litwie (oraz u nas w kraju) TVP Polonia jest obecna w ramach multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, w wielu krajach znajduje się w ofercie sieci kablowych (np. w Niemczech w ramach usługi KabelKiosk, z własnym dosyłem satelitarnym z Eutelsata 9A - 9°E). Poza Europą TVP Polonia jest dystrybuowana drogą satelitarną dla Australii z satelity Optus D2 (152°E), dla Kanady z Nimiq 6 (91,1°W) oraz dla USA z Galaxy 19 (97°W).

Dyskusję rozpoczął dyrektor Ośrodka TVP Technologie Wiesław Łodzikowski, pokazując przygotowaną uprzednio prezentację i tłumacząc sytuację.

Aby zapewnić ciągłość dostarczania nieszyfrowanego (FTA) sygnału satelitarnego TVP Polonia w Europie TVP rozpisała zamówienie publiczne realizowane w przetargu nieograniczonym ze wskazaniem pozycji satelitarnej 13°E i z końcowym terminem składania ofert do 21 października do godziny 12:00.

Zgodnie z informacjami ofertę w przetargu złożyły dwa podmioty:
- ITI Neovision (aktualnie pośrednio zapewnia tą usługę na pozycji 13°E na bazie starej umowy z operatorem CYFRA+),
- TTcomm SA.

TVP podkreśla, że kluczową kwestią przy rozpisywaniu przetargu było zapewnienie niezmienionych warunków dostarczania technicznego sygnału kanału TVP Polonia w Europie i to zabezpieczono, uwzględniając także potrzeby Polonii mieszkającej na wschodzie aż do Kazachstanu.

TVP Polonia będzie nadal nadawana, nie zostanie zaszyfrowana, niezmiennie sygnał pozostanie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Zwrócono na to uwagę wyrażając także zaniepokojenie, że wyraźnie pogorszył się klimat dyskusji za sprawą obecności m.in. sponsorowanych artykułów prasowych zawierających błędne lub nawet kłamliwe stwierdzenia.

Jak tłumaczył Wiesław Łodzikowski - pozostawienie emisji na pozycji 13°E nie sprawi żadnego problemu ani dla zagranicznych operatorów kablowych (jako przykład przytoczono Kabel Deutschland odbierający już teraz sygnały z licznych pozycji satelitarnych i redystrybuujący go w swojej sieci) ani dla odbiorców indywidualnych, choć zaznaczono, że jak przy każdej zmianie - tak i tu - mogą wystąpić nieliczne (wg TVP) przypadki utrudnienia dostępu, być może niektórzy będą musieli się doposażyć w sprzęt (np. dodatkowy konwerter).

Tu warto odnotować, że z pozycji 13°E już teraz nadawanych jest wiele polskojęzycznych kanałów i Polonia bardzo często jest już gotowa do odbioru, gdyż przygotowali sobie instalację antenową z uwzględnieniem tych (ok. 20) stacji FTA.

Utrzymywanie emisji z dwóch pozycji satelitarnych, mając na uwadze powyższe kwestie i zbliżony zasięg techniczny, jest zdaniem TVP nieopłacalna ekonomicznie, ponoszone są podwójne koszty dystrybucji satelitarnej (dodatkowo trzeba uwzględnić, iż na 19,2°E TVP dzierżawi cały transponder, a nie miejsce na pojedynczy kanał).

Widzowie w Polsce, którzy również zgłaszali zastrzeżenia, nie powinni się obawiać, gdyż kanał jest dostępny w ramach MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej, którego pokrycie sygnałem obszaru naszego kraju jest oceniane na ok. 99,5 - 99,6 proc.

TVP realizując politykę optymalizacji kosztów podjęła decyzję, aby przy niezmienionym zasięgu technicznym zrezygnować z podwójnej emisji satelitarnej. Zwrócono także uwagę, że to właśnie na pozycji 13°E TVP Polonia w 1992 roku rozpoczynała transmisję, wtedy jeszcze w przekazie analogowym (i co ciekawe - sygnał jest nadal emitowany, teraz cyfrowo, z tego samego transpondera, jedynie z nieco zmienioną częstotliwością).

Na pytanie, czy zmiana będzie korzystna dla odbiorców, czy stoją za tym tylko względy ekonomiczne, przedstawiciel TVP odpowiedział, że TVP zrezygnowała z dzierżawienia transpondera za czym stoi redukcja kosztów, ale zdaniem TVP nie wpłynie to w żadnym stopniu na dostępność. W ostateczności konieczne może być co najwyżej doposażenie sprzętu w instalacjach indywidualnych. Decyzja została już podjęta przez zarząd TVP, trwa jej realizacja.

Poruszając temat dostosowania instalacji, jeśli zajdzie taka potrzeba, padła kwota ok. 25 do 30 euro, na co szybko zareagowali senatorowie, zwracając uwagę, że to o wiele za dużo dla mieszkańców Europy wschodniej. Na te obawy TVP odpowiedziało, iż dla Europy wschodniej te koszty nie powinny się pojawić, gdyż już odbiór z pozycji 13°E jest tam popularny.

W ramach zadawanych pytań pojawiło się także to, czy zmiana sposobu dystrybucji satelitarnej spowoduje konieczność renegocjacji umowy z operatorem litewskiego naziemnego multipleksu cyfrowego. Wg zapewnień Wiesława Łodzikowskiego umowa z operatorem litewskiego multipleksu DVB-T nie wymaga renegocjacji. To po stronie operatora jest zapewnienie odbioru sygnału i jego dalszej reemisji niezależnie, skąd TVP Polonia będzie nadawana drogą satelitarną.

TVP, aby przygotować odbiorców, będzie prowadzić kampanię informacyjną, wyjaśniającą wszystkie kwestie zmiany w przekazie satelitarnym. Przetarg jest celowo rozpisany z dużym wyprzedzeniem, aby był czas na dotarcie z informacją do wszystkich.

Po serii pytań głos zabrali przedstawiciele operatora ASTRA (spotkanie miało charakter otwarty, więc mogli w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani).

Z punktu widzenia operatora satelitarnego, TVP pomija kwestię różnicy pomiędzy zasięgiem technicznym, a faktycznym. 114 mln gospodarstw domowych ma dostęp do sygnałów z satelitów ASTRA. Ok. 6 mln obywateli Polski (za MSZ) przebywa w zachodniej Europie i wg operatora korzystają oni przeważnie z przekazu TVP Polonii z satelity ASTRA 1 KR (19,2°E).

Operator współpracuje z TVP od 9 lat, od półtora roku stara się wyjść na przeciw TVP zapewniając gotowość do uelastycznienia oferty dzierżawy pojemności, mając na uwadze sytuację ekonomiczną TVP, jednak bez odzewu ze strony publicznego nadawcy.

Operator jest zdania, że wyłącznie emisji prowadzonej od 9 lat doprowadzi do konieczności instalacji dodatkowych anten, nie wszyscy mają taką możliwość (często potrzebne są do tego zgody administracji budynków, a dodatkowo szpeci to elewację). Argumentowano, że inni nadawcy publiczni w Europie (jako przykłady przywołano Deutsche Welle TV z Niemiec oraz brytyjski BBC) rozszerzają zasięg, tymczasem TVP chce zasięg zawęzić.

Tylko w Niemczech ocenia się, że 5 mln gospodarstw domowych korzysta z własnych instalacji satelitarnych, kolejne 18 mln to abonenci sieci kablowych, a do tego dochodzi 5 mln instalacji zbiorczych. W tym w Niemczech mieszka 1,5 mln Polaków. Układy zezujące są popularne na wschodzie, ale nie na zachodzie, gdzie używa się małych, nieprzystosowanych do tego anten 60 cm. To często oznacza, że koniec emisji z pozycji 19,2°E nie oznacza tylko prostego dołożenia konwertera, a bardzo często także wymiany całej anteny satelitarnej.

Operator satelitarny podkreśla, że wszelkie przywoływane dane liczbowe opierają się na profesjonalnych badaniach w poszczególnych krajach, są to fakty i z faktami dyskutować nie można.

Jednocześnie podkreślono, że według ASTRY, TVP nie reaguje na próby nawiązania porozumienia od półtora roku.

Wiesław Łodzikowski z TVP ripostował, iż jeśli ktoś korzysta z oferty operatora kablowego, to operatorzy kablowi są z założenia gotowi do odbioru sygnału z różnych pozycji satelitarnych, nie ma dla nich większego znaczenia, skąd kanał jest nadawany i niezależnie od sposobu transmisji będą go nadal dostarczać swoim klientom, gdyż już dostarczają wiele innych kanałów nadawanych z pozycji 13°E.

TVP przeanalizowała proces, zbadała dostępność i kwestię zabezpieczenia dosyłu sygnału TVP Polonia dla wszystkich widzów mieszkających za granicą z przekonaniem, że wykonano to należycie. Według TVP, sygnał z satelity Eutelsat Hot Bird w Europie jest dostępny w 98 mln gospodarstw domowych.

Przedstawiciel operatora ASTRA, Leszek Bujak, odpowiedział, iż zgodnie z ich wiedzą cały czas mają większy wskaźnik penetracji na poziomie blisko 120 mln gospodarstw domowych, ale co więcej różni się też ilość gospodarstw, które są zasilane sygnałem z indywidualnych instalacji - przy pozycji 13°E jest to wg ASTRY ok. 25 proc. gospodarstw domowych z łącznej liczby ok. 98 mln, czyli ok. 24,5 mln, a z 19,2°E szacuje się to bliżej 50 proc. co dałoby ok. 46 mln gospodarstw domowych.

Operator poinformował, że TVP od 2005 roku ma z ASTRĄ umowę na cały transponder, nie tylko na przekaz TVP Polonii. W tym miejscu pojawiły się jednak znaczne rozbieżności. Cały transponder miałby wg TVP kosztować kilkanaście mln zł i co za tym idzie - pojedynczy kanał - ponad milion złotych. Martin Ornass-Kubacki reprezentujący operatora sugerował coś całkiem innego - że sam przekaz TVP Polonii powinien zamykać się w cenie kilkuset tys. zł i ASTRA jest gotowa do uelastycznienia oferty, później uzupełnił, że taka oferta pojawiłaby się, jeśli przetarg nie ograniczałby możliwości składania ofert.

Kwestię ograniczenia możliwości składania ofert poruszono w pytaniu wiceprzewodniczącej komisji senackiej - Barbary Borys-Damięckiej (apelując jednocześnie o niedzielenie Polaków na tych mieszkających na wschodzie, a tymi mieszkającymi na zachodzie). W odpowiedzi ASTRA zwróciła uwagę, że w specyfikacji przetargowej wskazano jednego operatora i wyeliminowano ASTRĘ jako oferenta. Podano jako przykład, że to tak jakby rozpisać przetarg na samochód, który miałby mieć 4 drzwi, szybko jeździć, niedużo palić i przy okazji nazywać się Volvo. Dlatego ASTRA nie mogła wziąć udziału w tak skonstruowanym przetargu.

ASTRA zwracała też uwagę, że do przetargu zgłosiły się same firmy prywatne, co sprawia, że TVP oddaje kwestię dystrybucji podmiotom komercyjnym.

TVP broni się, że przetarg mający charakter nieograniczonego, dla dowolnego podmiotu, który dzierżawi pojemność na pozycji 13°E, nie wpisano nazwy operatora, do przetargu mógł stanąć każdy. Wiesław Łodzikowski poprosił przedstawiciela ASTRY, aby przestał kierować dyskusję w stronę wymuszenia na TVP zakupu pojemności satelitarnej bezpośrednio u operatora. TVP zwróciła uwagę, że w ten sam sposób przetarg trzy lata temu zorganizowało Polskie Radio na potrzeby transmisji sygnału Radia na Wizji, w którym wskazano także pozycję 13°E i w żadnym stopniu tego nie zakwestionowano.

W trakcie dyskusji TVP podkreśliło, iż nie rozumieją obecności operatora na spotkaniu, ponieważ decyzja została podjęta już wcześniej i rozpisano stosowne zamówienie publiczne, którego celem nie jest przedłużenie umowy z operatorem i nie da się tego w obecnej sytuacji prawnej wykonać.

Dyrektor TVP Polonia Łukasz Kardas zabrał głos w ramach podsumowania stwierdzając, iż ufa technikom TVP w kwestii emisji sygnału satelitarnego, podkreślając jednocześnie, że dla niego szeroki dostęp widowni jest sprawą kluczową. Dodał, że najlepiej byłoby nie zmieniać nic, ale to wymaga dodatkowych środków od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i to do tego organu powinno być skierowane pytanie, czy nie dałoby się tego zrealizować, zwiększyć dotacje i zachować podwójną emisję.

Konsensusu nie udało się osiągnąć i w trakcie trwania dyskusji było widać wyraźne tarcie na linii TVP i ASTRA. Przewodniczący komisji podsumował dyskusję, iż z uwagi na to, że decyzja i tak została już podjęta, a dodatkowo członkowie komisji nie są zaznajomieni z technicznymi aspektami emisji satelitarnej - pozostaje zbadać sytuację na wiosnę po dokonaniu zmiany, sprawdzając ilość widzów kanału już emitowanego tylko z pozycji 13°E.

Każe to podejrzewać, że decyzja jest już przesądzona i kanały TVP, w tym TVP Polonia 31 grudnia 2014 zakończą przekaz z satelity ASTRA 1KR (19,2°E).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...