reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Co dalej z TV Polska, wspólnym projektem TVP i MSZ?

dodano: 2014-10-26 13:07 | aktualizacja: 2014-10-26 20:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych/informacje własne

TVP Polonia TV Polonia Na przełomie września i października br. Ewa Kopacz zastąpiła Donalda Tuska na stanowisku premiera koalicyjnego gabinetu Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Jednocześnie dokonano zmian w części ministerstw (więcej tutaj). Nowym szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) został Grzegorz Schetyna, zastępując na tym stanowisku Radosława Sikorskiego, który został marszałkiem Sejmu. Tu pojawia się pytanie - jak ta zmiana wpłynie na decyzję o powstaniu nowego kanału dla Polonii pod roboczą nazwą TV Polska?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, iż Radosław Sikorski chciał, aby Telewizja Polska uruchomiła nowy kanał dla Polonii pod roboczą nazwą TV Polska (więcej tutaj). Stacja, inaczej niż obecny kanał polonijny publicznego nadawcy, czyli TVP Polonia, miałaby być kodowana i niedostępna w Polsce. Kanał miałby ruszyć, według wstępnych planów, w pierwszym kwartale 2015 roku. Dodajmy, iż minister był krytyczny wobec oferty jaką dla naszych rodaków poza granicami kraju ma TVP Polonia. Telewizja Polska odpierała te zarzuty.

Czy wraz z nowym ministrem projekt pod nazwą TV Polska zostanie zawieszony a większe wsparcie z resortu uzyska TVP Polonia? Na razie nie wiadomo, ale ostatnio przedstawiciele MSZ i TVP prowadzili rozmowy dotyczące TVP Polonii, które zakończyły się porozumieniem i, jak podano w komunikacie, „nową ofertą TVP Polonii dla polskiej publiczności za granicą”. 9 października br. Biuro Rzecznika Prasowego MSZ poinformowało:

„Przyszłość telewizji w języku polskim dla odbiorców za granicą oraz współpraca MSZ z TVP S.A. w zakresie tworzenia programu TVP Polonia były przedmiotem czwartkowej (9 października br.) rozmowy podsekretarza stanu w MSZ Tomasza Orłowskiego z prezesem Bogusławem Piwowarem, członkiem zarządu TVP S.A. oraz senator Barbarą Borys-Damięcką, przewodniczącą Rady Programowej TVP Polonia.

Rozmówcy zgodzili się co do potrzeby zmodernizowania oferty telewizyjnej przeznaczonej dla Polonii i Polaków za granicą i dostosowania jej do rzeczywistych potrzeb oraz oczekiwań publiczności, a także zmieniających się reguł rynku medialnego. Prezes Piwowar zgodził się z propozycją ministra Orłowskiego, by przeprowadzić badania publiczności, celem bliższego poznania i określenia liczby, profilu oraz oczekiwań widzów, do których adresowany jest program TVP Polonia.

Celem MSZ jest ogłoszenie w przyszłym  roku - w oparciu o rezultaty badań publiczności - otwartego konkursu na usługi telewizyjne w  języku polskim przeznaczone dla widzów poza granicami kraju, tak by można było zapewnić ich najwyższą jakość. Minister poinformował, że MSZ w bieżącym roku przeznaczy na cele programowe TVP Polonia pełną kwotę dotacji w wysokości 11 319 tys. zł”.


24 października br. resort wydał kolejny komunikat (więcej tutaj):

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych porozumiało się z zarządem Telewizji Polskiej w sprawie zmian programowych w TVP Polonia, które dostosowują ramówkę telewizyjną do rzeczywistych potrzeb oraz oczekiwań publiczności - Polonii oraz Polaków mieszkających za granicą.

TVP Polonia rozszerzy ofertę dla dzieci i młodzieży, kładąc szczególny akcent na naukę języka polskiego. Na antenę powróci dobrze znany „Profesor Smok i przyjaciele”,  wyprodukowany zostanie również pilotażowy odcinek nowego programu adresowanego do dzieci, zawierającego propozycję nauki języka ojczystego od podstaw. W zależności od reakcji publiczności będzie to początek nowego cyklu, który byłby wyprodukowany i emitowany w 2015 roku.

Już od listopada 2014 roku po latach przerwy na antenę TVP Polonia wróci Teatr Telewizji. Do końca roku premierę będzie miał także program „Polska racja stanu”  poświęcony polskiej polityce zagranicznej. Kontynuowany będzie cykl poświęcony Polonii i Polakom mieszkającym poza granicami Polski „Halo Polonia”. W ramówce znalazły swoje miejsce programy tworzone we współpracy z Polakami mieszkającymi na Wschodzie: „Wilnoteka”, „Nad Niemnem”, „Studio Wschód”. Niezależnie od tych nowości aktualny program TV Polonia oferować będzie najlepsze i najbardziej cenione przez polską publiczność audycje z TVP1, TVP2, a także z TVP Kultura i TVP Historia.

MSZ i TVP S.A. będą prowadzić dalsze działania na rzecz stworzenia bardziej atrakcyjnej oferty programu telewizyjnego dla Polaków za granicą, w tym oparte na badaniach oglądalności oraz oczekiwań publiczności, które zamierzamy przeprowadzić w przyszłym roku”.


Wkrótce przekonamy się, czy konsekwencją tych działań będzie rezygnacja z prac nad kanałem TV Polska. Dodajmy, iż Telewizja Polska szykuje jeszcze jedną stacją przeznaczoną dla Polonii - pod nazwą TVP Rozrywka International (więcej tutaj). Ma być dostępna m.in. w USA i Australii. W Polsce jej odbiór nie będzie jednak możliwy.

Obecnie w portfolio Telewizji Polskiej są następujące kanały: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP HD (wkrótce zmieniony zostanie w TVP Premium HD - więcej tutaj), TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC, TVP Sport, TVP Sport HD, TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info, programy 16 ośrodków regionalnych TVP, skupione we wspólnym paśmie TVP Regionalna, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry - Sopot 2014”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem” i „Pod Tatrami” (w przygotowaniu). Z uwagi na brak możliwości przesunięcia startu, nadawca zrezygnował ostatnio z koncesji na TVP Dokument (więcej tutaj i tutaj). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88 4K UHD S2 + IP

Octagon SX88 4K UHD S2 - odchudzona wersja odbiornika UHD...

399 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

299 zł Więcej...
reklama