reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakieta Antares eksploduje: I człon z Ukrainy [wideo]

dodano: 2014-10-29 12:00 | aktualizacja: 2014-10-29 13:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: nasaspaceflight.com

Antares Rakieta nośna Antares, zbudowana przez amerykańską spółkę Orbital Sciences Corporation, której zadaniem było dostarczenie bezzałogowego kosmicznego statku zaopatrzeniowego Cygnus CRS Orb-3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), wybuchła i spadła po kilku sekundach od startu. W wyniku tego zdarzenia, doszło do poważnych uszkodzeń kosmodromu Wallops Flight Facility agencji NASA w Stanach Zjednoczonych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwotnie do wyniesienia rakiety Antares miało dojść w poniedziałek, 27 października 2014 roku. Jednak w strefie bezpieczeństwa zauważono łódź, która nie oddaliła się w ciągu przewidzianego 10-minutowego okna. Przez to start rakiety musiał być przełożony na następny dzień. Niestety druga próba (godz. 18:22 czasu lokalnego) zakończyła się niepowodzeniem po kilku sekundach od startu.

Lot ten miał być pierwszym lotem zmodernizowanej rakiety Antares 130 z ulepszonym drugim członem. Rakieta Antares po raz pierwszy poleciała w kwietniu 2013 roku. Teraz miał odbyć się jej piąty lot. Wcześniej nie było żadnych problemów z tą rakietą. Pierwszy człon tej rakiety, który jest uznawany za przyczynę niepowodzenia, został zaprojektowany przez ukraińskie Biuro Konstrukcyjne Jużnoje w oparciu o pierwszy człon rakiety Zenit.

Antares jest zasilany przez parę silników AJ26-58, które są regenerowanymi silnikami NK-33 z radzieckiej rakiety N-1F. Związek Radziecki rezygnował z N-1F na początku lat 70. ubiegłego wieku, po tym jak wszystkie cztery loty testowe prototypu N-1 zakończyły się niepowodzeniem.

Wszczęto już dochodzenie mające na celu znalezienie przyczyny awarii. Okoliczni mieszkańcy są proszeni o nie dotykanie a przede wszystkim o nie zbieranie szczątek, które mogły znaleźć się poza strefą startową.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

749 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...