reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kino Polska: „Lekcja historii” na Camerimage

dodano: 2014-11-19 14:21 | aktualizacja: 2014-11-19 15:42
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Polska TV

Cyfrowe Repozytorium Filmowe Podczas tegorocznego festiwalu Camerimage odbędzie się premiera „Lekcji historii” - wyjątkowego filmu dokumentalnego, który ma pomóc nauczycielom opowiadać uczniom o przełomie 1989 roku. Powstanie „Solidarności”, wybory 4 czerwca 1989 roku - tym, którzy pamiętają te wydarzenia, wydają się one niezbyt odległe, ale nawet dla maturzystów, nie mówiąc już o młodszych uczniach, to zamierzchła historia. Jak można interesująco ją opowiedzieć?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Lekcja historii” to próba odpowiedzi na to pytanie. W filmie pojawiają się unikalne fragmenty kronik filmowych i dziennikarskich relacji, w 45-minutowej pigułce pokazujące kluczowe momenty, które doprowadziły do przełomu. Komentują je nie tylko centralne postaci tego dramatu - Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, ale też prof. Antoni Dudek, historyk z zacięciem publicystycznym.

„Lekcja historii” to jednak więcej niż tylko chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń. Czym właściwie jest wolność, o którą tak walczono? I co z nią zrobiliśmy, kiedy już ją odzyskaliśmy? Nad tymi kwestiami w filmie zastanawiają się najwięksi twórcy polskiego kina: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Maciej Drygas czy Janusz Zaorski, oraz gwiazdy ważnych filmów, które utorowały drogę do wolności: Bogusław Linda, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz.

„Lekcję historii” wyprodukowały Cyfrowe Repozytorium Filmowe (CRF) i Fundacja Kino Polska przy współpracy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), telewizji Kino Polska, Studia Filmowego Tor, Studia Filmowego Zebra i Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Film jest częścią projektu Kino Wolność - kampanii społecznej, która za cel postawiła sobie budowanie poczucia obywatelskiej wspólnoty wokół obchodów 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Premierowa „Lekcja historii” odbędzie się 19 listopada br. w ramach Festiwalu Filmowego Camerimage (kino Orzeł w Bydgoszczy). Dokument zostanie uzupełniony fabułą: po „Lekcji...” organizatorzy zapraszają na projekcję „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego i spotkanie z reżyserem tego najsłynniejszego chyba „półkownika”, z wybitną rolą Krystyny Jandy.

Wkrótce materiał będzie dostępny bezpłatnie dla każdego nauczyciela, który skontaktuje się z CRF. To nie pierwszy taki projekt CRF. Specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, między innymi scenariusze lekcji, towarzyszyły choćby nowej, cyfrowo odnowionej wersji „Potopu” dystrybuowanej przez CRF czy kolejnym premierom zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł z cyklu „Kinoklasyka”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...