reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Wysyp nowych kanałów w nc+ i Cyfrowym Polsacie?

dodano: 2014-12-14 16:06 | aktualizacja: 2014-12-15 00:19
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacje własne

Sony RDP-M5iP Tuż przed Bożym Narodzeniem i okresem sylwestrowo-noworocznym operatorzy dostarczający abonentom płatną telewizję intensyfikują swoje działania w walce o nowych użytkowników. W tym świątecznym czasie klienci są bowiem bardziej skłonni podarować sobie prezent w postaci np. dodatkowego pakietu. Czekają więc na nich specjalne promocje przygotowane przez operatorów. Czy w tym wszystkim abonenci platform satelitarnych Cyfrowy Polsat i nc+ mogą liczyć również na nowe kanały?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tia Mowry i Tamera Mowry w The Style Network, foto: Universal Networks International

Jeannie Mai i Louise Roe w The Style Network, foto: Universal Networks International

Wellbeing Network, foto: foto: The Wellbeing Network

Ogy Durham, Michele Nordin, Ina-Alice Kopp, Rebekah Graf w filmie „Killer Reality” w LMN, foto: A+E Networks Poland

Jennifer Brennan w A&E, foto: A+E Networks Poland

Rachel w FYI, foto: A+E Networks Poland

Monica Bellucci w filmie „Malena” w węgierskiej wersji Paramount Channel, foto: Viacom International Media Networks

Frida Nordstrand - reporterka Viasat Motor, foto: Modern Times Group

Danielle Trotta i Kaitlyn Vincie z Fox Sports 1, foto: Fox International Channels Poland

Eva Marcela z beIN Sports, foto: Al Jazeera


Niewątpliwie abonenci obu platform czekają na nowe kanały w swoich pakietach. Widać to było np. ostatnio, gdy w związku z przedłużającymi się negocjacjami operatorów z A+E Networks Poland opóźnił się debiut na polskim rynku kanałów H2 (początkowo start planowano na 29 października br.) i Lifetime (26 listopada br.). W sieci trwały dyskusje zniecierpliwionych abonentów. Oba kanały ostatecznie 3 grudnia br. pojawiły się, i to w wysokiej rozdzielczości, zarówno w Cyfrowym Polsacie jak i nc+ (więcej tutaj).

Polskojęzyczne kanały FTA na listach operatorów

Zarówno nc+ jak i Cyfrowy Polsat dostarczają usługi swoim abonentom za pośrednictwem satelity Eutelsat Hot Bird (13°E). Obok płatnych kanałów wchodzących w skład pakietów tych operatorów, z tej pozycji dostępne są także niekodowane polskojęzyczne stacje. Niestety, ale niektórych z nich nie znajdziemy na listach platform. Cyfrowy Polsat daje abonentom możliwość samodzielnego wyszukania i dodania takiego kanału do listy, ale nie oszukujmy się. Wielu z abonentów nie ma pojęcia, że takie stacje istnieją, nie mówiąc już o tym, że takie działanie w menu dekodera jak wyszukiwanie kanałów jest dla nich czymś skomplikowanym. Opierają się więc na liście stacji proponowanej przez operatora.

Platforma nc+ dodała ostatnio do listy niekodowany kanał ITV (więcej tutaj). Większe braki ma tu jednak Cyfrowy Polsat, na liście którego brakuje STARS.TV, TV.Disco, Mjuzik.tv, Power TV i Vox Music TV. Obaj operatorzy nie dodali natomiast do swoich list stacji iPol TV (więcej tutaj), która rozpoczęła nadawanie 1 grudnia br. ani dwóch (obecnie niekodowanych) kanałów Novela TV i Water Planet (więcej tutaj).

Naziemne braki,...

W ofertach zarówno Cyfrowego Polsatu jak i nc+ nie znajdziemy wszystkich stacji z bezpłatnej, ogólnopolskiej naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Trochę to dziwne, zwłaszcza że NTC to konkurencja dla platform. Dodajmy - bezpłatna. Zdaje się jednak, że operatorzy nie dostrzegają w tym zagrożenia. W nc+ nie ma takich kanałów jak ATM Rozrywka TV i TV Trwam, a w Cyfrowym Polsacie brakuje natomiast takich stacji jak PULS 2, TVP ABC i TV Trwam.

... z kabla...

Poważnymi konkurentami dla platform satelitarnych są także sieci kablowe. Z uwagi na niższe koszty dla nadawców i operatorów to właśnie w kablu debiutuje wiele stacji na polskim rynku, których próżno szukać na satelicie, jak choćby Fokus TV HD, TV Puls HD, Motowizja HD, E! Entertainment HD, Opoka.tv, EDGE Sport czy Family Sport. A ta lista jest znacznie dłuższa. Warto tu wspomnieć też o kanale Eurochannel (Kino Europa), który dostępny jest w kablówkach i w niekodowanym przekazie z satelity Eutelsat 16A 16°E.

... i od konkurentów

Do tego wszystkiego należy doliczyć jeszcze kanały obecne u konkurenta, które abonenci widzieliby u siebie, np. Adventure HD, Baby TV, Domo+, Kuchnia+, Zest TV czy Motowizja z nc+ albo Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat Nature, Polsat Viasat History, Polsat Sport czy Polsat Sport Extra z Cyfrowego Polsatu. Tu jednak przeważnie mamy przykłady wyłączności wśród platform satelitarnych na konkretne stacje, więc szanse na ich pojawienie się u konkurenta są dalekie.

Nowości w 2015 roku

Wygląda na to, iż nowości w pakietach obu platform pojawią się w 2015 roku. I to już na początku. 16 stycznia bowiem dostępny zarówno w nc+ jak i Cyfrowym Polsacie Fox Life (Fox Life HD) zmieni się w Fox Comedy (więcej tutaj). Według zapowiedzi nadawcy, 19 stycznia w Cyfrowym Polsacie ma pojawić się natomiast debiutujący na rynku kanał Wellbeing Network (więcej tutaj i tutaj), a 1 lutego obecne w obu platformach BBC Entertainment i BBC Knowledge (BBC Knowledge HD w nc+) zmienią się w odpowiednio BBC Brit i BBC Earth. Prawdopodobnie obie te stacje będą dostępne w pakietach tych operatorów (więcej tutaj). W dalszych planach jest kanał BBC First (więcej tutaj).

To jednak nie koniec przyszłorocznych nowości. Według wstępnych planów, w 2015 roku mają pojawić się wersje w wysokiej rozdzielczości dostępnych w obu platformach stacji CI Polsat i Discovery Science oraz kanału Sportklub, który znajdziemy tylko w nc+. O ile dodanie tworzonego wspólnie z Cyfrowym Polsatem CI Polsat HD (więcej tutaj) do oferty tej platformy wydaje się logiczne, o tyle Discovery Science HD (więcej tutaj) i Sportklub HD (więcej tutaj) na satelicie to na dziś wróżenie z fusów.

Dodatkowo zapowiadane są kolejne, debiutujące na rynku stacje. Grupa TVN chce uruchomić kanały TVN Fabuła i TVN Sportive (więcej tutaj). Tu znów logiczne, iż pojawią się w platformie nc+, której udziałowcem jest TVN. Czy także w Cyfrowym Polsacie? Raczej tak, bowiem zarówno Polsat jak i TVN wymieniają się wzajemnie dosyć łatwo tymi własnymi kanałami, które sami chcą udostępnić konkurentom. A nowe stacje TVN mają być szeroko dostępne.

Według różnych doniesień, w 2015 roku w Polsce mają zadebiutować także lifestylowy kanał Fine Living Network (więcej tutaj), kulturalno-rozrywkowy TV Zone (więcej tutaj), filmowy Paramount Channel HD (więcej tutaj), religijny TBN Polska (więcej tutaj) oraz pakiet kanałów A&E, FYI i LMN (Lifetime Movie Network) od A+E Networks Poland (więcej tutaj).

Niewiadome

Pierwszą niewiadomą jest Orange Sport, kanał dostępny w pakietach obu platform. Na rynku nie cichną spekulacje po tym, gdy ogłoszono, iż kontrolowana przez Romana Młodkowskiego firma RMVC przejmuje stację od Orange Polska. Według pojawiający się głosów partnerem Młodkowskiego w tym biznesie może być zagraniczny gracz, który w ten sposób wprowadzi swój kanał do Polski. Tu wymienia się Fox Sports (Fox International Channels) i beIN Sports (Al Jazeera) (więcej tutaj). Czy tak się stanie i kiedy - nie wiadomo. A może Orange Sport zmieni się w O!Sport a ci nadawcy zdecydują się samodzielnie wprowadzić te stacje do Polski? Tu znów pojawia się pytanie - czy i kiedy? Na tych dwóch stacjach lista sportowych kanałów, które mogą się pojawić w naszym kraju wcale się jednak nie kończy, bo wymienia się jeszcze Fox Sports 2 (więcej tutaj), Eurosport Polska (więcej tutaj) oraz Viasat Sport i/lub Viasat Motor (więcej tutaj). Wszystko przez toczące się walki nadawców o prawa sportowe, m.in. piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy (więcej tutaj) czy żużlowej Enea Ekstraligi (więcej tutaj).

Kolejną niewiadomą są kanały własne operatorów obu platform. Zarówno ITI Neovision (operator nc+) jak i Cyfrowy Polsat do dziś nie uruchomili kanałów, na które otrzymali koncesje od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). W przypadku Cyfrowego Polsatu są to Polsat Film 2 (więcej tutaj) i Polsat Sport Weekend (więcej tutaj), natomiast u rywala to Liga+, Sport 2 i Sport 3 (więcej tutaj). Czy i kiedy ruszą te stacje - nie wiadomo.

Zagadkowy jest też kodowany test kanału The Style Network, który pod koniec lipca br. pojawił się na satelicie Eutelsat Hot Bird 13°E z polską ścieżką dźwiękową (więcej tutaj). Czy i kiedy Universal Networks International (UNI) zdecyduje się wprowadzić ponownie ten kanał do Polski? To znów kolejna niewiadoma.

Kolejne niewiadome związane są z tworzonym ósmym multipleksem naziemnej telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie ruszy on w końcu w 2015 roku. Jakie kanały tam trafią? To na razie zagadka, ale chętnych jest wielu i to zarówno z istniejącymi kanałami, jak i całkowicie nowymi. Discovery Networks rozważa start DMAX (więcej tutaj) a Telewizja Polska już istniejących stacji w HD (TVP Historia HD, TVP Polonia HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Regionalna HD czy TVP Info HD) (więcej tutaj). Nowe kanały dla MUX 8 planują też m.in. Agora (więcej tutaj) i Michał Winnicki Entertainment (więcej tutaj).

Tajemnicze są także projekty TV Fortuna i Dragon Cinema. Start tego pierwszego kanału planowany jest od co najmniej 10 lat. Temat wrócił w połowie tego roku za sprawą wypowiedzi Wojciecha Pijanowskiego, jednego z pomysłodawców stacji, który w radiu Tok FM powiedział, że start kanału wciąż jest możliwy (więcej tutaj). Brak jest jednak konkretów. Debiut Dragon Cinema, kanału z kinem azjatyckim, miał natomiast nastąpić w kwietniu br., a potem informowano o trzecim i czwartym kwartale tego roku. Stacja nigdy nie ruszyła a w ostatnim czasie firma Delegata, która zajmuje się dystrybucją kanałów telewizyjnych, usunęła Dragon Cinema z wykazu oferowanych przez siebie stacji. Czy to oznacza definitywny koniec tego projektu? Nie wiadomo. Przedstawiciele firmy Delegata nie odpowiedzieli na pytania redakcji serwisu satkurier.pl w tej sprawie (więcej tutaj).

Będzie wysyp nowych kanałów w nc+ i Cyfrowym Polsacie?

Jak więc widać, lista nowych kanałów, które mogłyby pojawić się w nc+ i Cyfrowym Polsacie jest spora. Czy trafią jednak do pakietów tych platform? Jak zwykle nie wiadomo, bo wszystko jest wypadkową interesów platform, nadawców i długich negocjacji biznesowych. Abonentom pozostaje cierpliwie czekać...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...

TNT Sat: dekoder Sagemcom HD + karta

Dekoder Sagemcom HD wraz z kartą TNT Sat. Zapewnia dostęp...

629 zł Więcej...
reklama