reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP najtańszą publiczną telewizją w Unii Europejskiej

dodano: 2014-12-16 11:23 | aktualizacja: 2014-12-16 11:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: Centrum Informacji TVP/EBU

TVP Okazuje się, że według EBU to Telewizja Polska jest najtańszą publiczną telewizją w Unii Europejskiej - kto by pomyślał, że tak jest! TVP jest 12 publicznym nadawcą w Europie pod względem średnich udziałów w oglądalności telewizyjnej, ale już piątym, jeśli idzie o liczebność widowni i to przed stacjami z krajów większych od naszego, jak ZDF z Niemiec czy RTVE z Hiszpanii. Ale jeszcze ciekawsze są dane, ile który nadawca publiczny musi wydać pieniędzy z zasilenia publicznego, by uzyskać każdy 1 proc. widowni – tu TVP jest absolutnym fenomenem, który za bardzo małe pieniądze zdobywa najwięcej widzów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Inaczej mówiąc, TVP swoje wyniki oglądalności uzyskuje wielokrotnie mniejszym kosztem, niż wszyscy pozostali publiczni nadawcy (gorzej mają tylko stacje w krajach z bardzo małą populacją, jak Litwa, Estonia, Serbia i Łotwa).

Konkretnie: by zdobyć każdy 1 proc. widzów TVP wydaje rocznie 12 mln złotych.

Ten sam 1 proc. kosztuje:
- niemiecką ARD – to nie żart! – 64 razy więcej (czyli 769 mln zł),
- brytyjską BBC – 55 razy więcej (655 mln zł),
- niemiecką ZDF – 37 razy (442 mln zł).
- francuska France Televisions (FT) - 30 razy więcej od TVP (367 mln zł),
- hiszpańska RTVE17 razy (201 mln zł)
- włoska RAI 16 razy (191 mln zł).

Ta różnica dotyczy jednak wcale nie tylko bogatych krajów Zachodu (choć skądinąd Niemcy nie są zamożniejsze od Polski aż 60 razy, a Anglia - 55 razy!). Wypracowanie 1 proc. udziałów w rynku telewizyjnym niebogatych Portugalczyków kosztuje bowiem czterokrotnie więcej, niż Telewizję Polską. Słowacy i Czesi muszą w ten sam wynik zainwestować około trzykrotnie więcej od nas środków, a półtora razy tyle – nawet zdecydowanie od nas biedniejsi Bułgarzy.

Nie dziwi więc, że wg najnowszych danych Europejskiej Unii Nadawców, które szerzej wykorzystujemy w dołączonej prezentacji, roczna wartość finansowania publicznego przypadającego na jednego widza jest w Polsce najniższa  - to wręcz drastycznie - z wszystkich krajów Unii. Wynosi ona 187 zł, podczas gdy w Szwajcarii – prawie 22 tys. zł, w Wielkiej Brytanii – ponad 7 tys. zł, w Niemczech – ponad 4 tys. zł, na Węgrzech – ponad 3,6 tys. zł, w Czechach – ponad 2,3 tys. zł, a nawet na Litwie i Łotwie – ponad 1,5 tys. zł.

Warto te dane mieć przed oczyma, gdy ktoś twierdzi, że TVP jest droga czy rozrzutna. Bo to zwyczajne kłamstwo. A właściwie – biorąc pod uwagę różnice w kosztach między TVP a każdym w zasadzie innym krajem Unii – kłamstwo niezwyczajne, ale wyjątkowe…


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...