reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Będzie TVP Kultura HD, TVP Info HD i TVP Dokument?

dodano: 2014-12-17 09:27 | aktualizacja: 2014-12-17 14:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: wirtualnemedia.pl/inf. wł.

TVP Kultura Okazuje się, że Telewizja Polska nie zasypia gruszek w popiele i systematycznie działa, by zwiększyć zainteresowanie widzów, także przez rozwój nowych stacji. Prawdopodobnie do końca 2015 roku Telewizja Polska powiększy ofertę kanałów nadawanych w wysokiej rozdzielczości. Wśród nich może znaleźć się TVP Kultura HD (z ew. miejscem w MUX 8), ale bardziej wskazane byłoby szybkie przejście TVP Info do HD. Telewizja Polska podtrzymuje także plany uruchomienia kanału TVP Dokument. Jeszcze nie do końca wiadomo co z TVP HD - miał być TVP Premium HD?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obecnie Telewizja Polska w jakości HD emituje cztery kanały - TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Sport HD oraz TVP HD. Tylko dwa z nich są nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w DVB-T. Pozostałe dwa są tylko w platformach DTH (kodowane) oraz kablówkach i IPTV. Z zapowiedzi Juliusza Bruna, prezesa Telewizji Polskiej wynika, że okazją do powiększenia oferty HD będzie start MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), na którym mają znaleźć się kanały TVP oraz stacje nadawców komercyjnych.

TVP Info w HD

Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez redakcję satkurier.pl, uruchomienie TVP Info HD jest planowane dopiero na koniec 2016 roku. Jednak mając na myśli to, że konkurencyjne, informacyjne stacje komercyjne - TVN24 i Polsat News mają wersje w jakości HD, to Telewizja Polska tym bardziej powinna przyspieszyć przejście TVP Info do HD. Jest jeszcze jeden powód: TVP Info będzie jedynym polskim kanałem informacyjnym w wersji niekodowanej (FTA) z satelity Eutelsat Hot Bird - 13°E, który będzie miał zasięg od centralnej Azji i europejskiej części Rosji po Portugalię i Wyspy Kanaryjskie. Szkoda, że TVP Info nie będzie już z Astry 19,2°E czy angielsko-irlandzkiej Astry 28,2°E, bo zasięg byłby jeszcze większy w zachodnich krajach UE, gdzie jest w tej chwili dużo pracujących tam Polaków. Nikt tego nie zauważył. Do tego jedynym polskim kanałem informacyjnym z Astry poniekąd pozostanie... TV Trwam.Plan dla ministra Schetyny - TVP dobrem narodowym.

Wydaje się, że nowy minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powinien rozważyć w tej sytuacji wsparcie finansowe dla TVP, by ta aktywniej pokazywała światu w TVP Info polską rację stanu oraz nowoczesną, prężną w regionach Polskę, a nie tylko jej historię i stare filmy.

A jak to powinno być zrealizowane?

Przede wszystkim przez dofinansowanie przejścia TVP Info do jakości HD (na razie tylko z satelity), bo to już jest standard wśród kanałów informacyjnych. Po drugie opracowanie realnego planu rozszerzenia zasięgu TVP Info (w SD i HD) na wszystkie kontynenty, szczególnie tam, gdzie jest dużo Polaków i Polonii - niech wiedzą, co dzieje się w kraju, nawet w Rosji i Chinach. TVP Polonia to jednak zdecydowanie za mało! I powinno się to tyczyć nie tylko platform satelitarnych czy kablówek, ale także hoteli i pensjonatów.

Jak to zrobili Rosjanie!

Wystarczy przyjrzeć się jak Rosjanie sprytnie weszli, gdzie chcieli ze swoją telewizyjną propagandą w zagranicznych platformach i kablówkach, m.in z kanałem Russia Today (RT). To dobry przykład dokładnie zaplanowanej aktywności i to za ciężkie pieniądze z Federacji Rosyjskiej, choć Polska nie potrzebuje tworzyć propagandy w stylu rosyjskim, a raczej zainteresować biznes i turystów naszym krajem. Warto pomyśleć nad propagowaniem poszczególnych regionów przez "zainstalowanie" wszystkich lub części stacji TVP Regionalnej na satelicie - ma to sens. Pośrednio spowodowałoby to wzrost liczby reklamodawców i zainteresowania biznesu choćby polskimi strefami aktywności gospodarczej. Dlatego należałoby znaleźć jednego solidnego, światowego operatora satelitarnego, który mógłby zapewnić pojemność satelitarną dla TVP Info/TVP Polonii, a w przyszłości innych kanałów w obu Amerykach, Afryce, Azji Południowo-Wschodniej - przede wszystkim w Chinach, nie mówiąc o Australii i Nowej Zelandii. Przykład rosyjski jest tu znamienny, bo jakoś Rosjanie umieli, a my Polacy mamy z tym wielki problem, by się pokazać na świecie z dobrej strony, choćby przez telewizję. Bo na razie to w hotelach na świecie trzeba oglądać 4fun.tv, TV Trwam lub Polonię 1, a czasami nie uświadczy żadnego kanału po polsku. Czas, aby wicepremier Schetyna poszedł o krok dalej niż jego poprzednik - Sikorski, który walczył z jednym hotelem w Berlinie, że nie ma tam, ani jednego polskiego kanału telewizyjnego, choć to 90 km od polskiej granicy! Nie tędy droga - konieczny jest solidny plan, co do przedstawiania w mediach polskiej racji stanu i wsparcie finansowe dla publicznej TVP, bo na komercyjne stacje w tym względzie raczej nie ma co liczyć - wszystkie komercyjne stacje informacyjne zakodowane, nie wiadomo po co!

TVP Kultura HD w MUX 8

Do 22 grudnia br. trwać będą konsultacje UKE dotyczące dokumentacji konkursowej MUX 8 (więcej tutaj). Zgodnie z najnowszą propozycją KRRiT, w MUX znaleźć miałyby się 3 programy SD lub 1 program HD i 1 program SD Telewizji Polskiej, a także 4 programy SD nadawców komercyjnych (więcej tutaj). Juliusz Braun powiedział, że w MUX 8 mógłby znaleźć się kanał TVP Kultura w jakości HD (więcej tutaj). Wtedy wersja SD tego kanału opuściłaby MUX 3. TVP ma określić pełny kształt swojej oferty na MUX 8, kiedy pozna, jakie stacje komercyjne tam trafią. W momencie uruchomienia TVP Kultura w jakości HD w MUX 8, TVP miałaby jeszcze do dyspozycji 2 miejsca na kanały SD - jedno w MUX 3 (zwolnione po TVP Kultura w SD) i jedno w MUX 8. Teoretycznie mogłoby dojść do poniesienia jakości jednego z kanałów SD w MUX 3 do HD (np. można by uruchomić TVP Info HD) i zostałby wtedy jeszcze jeden slot w MUX 8, najlepiej na jakiś nowy kanał TVP.

TVP Dokument

TVP nadal ma w planach start kanału TVP Dokument. Stacja miała wystartować w sierpniu br., ponieważ był to ostatni możliwy termin przewidziany w koncesji, ale nadawca publiczny zdecydował wtedy o przesunięciu sprawy osobnego kanału dokumentalnego na późniejszy okres, kiedy wiadomo będzie, jak zagospodarowany zostanie MUX 8 (więcej tutaj). Oczywiście kanał TVP Historia powinien zostać, a kanały TVP Rozrywka i TVP Seriale z powodzeniem należałoby nadawać w jakości HD, bo prawdopodobnie są do tego gotowe i nie jest problemem, by je przekształcić w HD.

Jak mogłaby wyglądać oferta TVP w naziemnej telewizji cyfrowej?

Juliusz Braun podkreślił, że wszystkie zmiany to perspektywa nie wcześniejsza niż koniec 2015 roku, bo nawet nie został jeszcze rozpisany konkurs na zagospodarowanie MUX 8. Tu konieczne jest przyspieszenie, bo czas leci i nic się nie dzieje w tym temacie.

Przedstawiamy, jak zdaniem redakcji satkurier.pl wyglądać powinna oferta TVP w multipleksach NTC.

MUX 1
 • TVP ABC

MUX 3
 • TVP1 HD
 • TVP2 HD
 • TVP Info HD
 • TVP Polonia
 • TVP Historia
 • TVP Rozrywka
 • TVP Regionalna

MUX 8
 • TVP Kultura HD
 • TVP Dokument

Co z TVP Premium HD?

Jak ostatnio zapewniał Juliusz Braun, TVP cały czas pracuje nad zmianą polegającą na zastąpieniu TVP HD kanałem TVP Premium HD (więcej tutaj). Do tej zmiany pierwotnie miało dojść 1 września 2014 roku, ale nic z tego nie wyszło (więcej tutaj). TVP HD jest dostępny m.in. w sieciach kablowych, a także w platformach satelitarnych nc+ i Cyfrowy Polsat. Raczej nie ma co liczyć, że kanał z treściami premium znalazłby się w naziemnej telewizji cyfrowej... jednak z rynku słychać głosy, że TVP powinna przekształcić kanał TVP HD w drugi kanał sportowy - TVP Sport 2 HD, bo TVP ma już czasami problem z transmisjami równoległymi dwóch różnych imprez sportowych (przykład: ME w piłce ręcznej i Copa del Rey w dniu 16.12.2014). Innym pomysłem byłby od razu kanał testowy TVP w Ultra HD (4K) - tylko w HbbTV, dla sieci kablowych i platform satelitarnych, bo o UHD w DVB-T na razie zapomnijmy. Skoro Czesi i Słowacy zaczęli takie testy w Ultra HD (więcej tutaj) - z Astry, to i stać (technologicznie - nie biznesowo) na to dużo większą Telewizję Polską. Nic jednak nie obędzie się bez wsparcia finansowego z MSZ lub budżetu, bo na wpływy abonamentowe nie ma co liczyć, choć i tak TVP jest najtańszą telewizją publiczną w UE.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...