reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Musical „Chłopi” w reżyserii Kościelniaka w TVP1

dodano: 2014-12-30 11:32 | aktualizacja: 2014-12-30 11:37
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

TVP1 HD TVP 1 HD Jedynka HD Jeden z największych hitów musicalowych ostatnich lat - „Chłopów” według Reymonta, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, wystawionych w Teatrze Muzycznym w Gdyni - pokaże w pierwszy weekend stycznia TVP1.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Premiera pierwszej w historii śpiewanej i tańczonej wersji „Chłopów” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka odbyła się z ogromnym sukcesem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni 6 września 2013 r., a Jedynka pokaże spektakl już 3 i 4 stycznia 2015 r. (godz.12:25 i 12:40) w dwóch częściach, w realizacji telewizyjnej Tomasza Motyla.Dlaczego akurat „Chłopi”?

Zdecydowały przede wszystkim trzy czynniki - dobra literatura, świetnie skonstruowane postaci i bardzo ciekawy konflikt. Właśnie w „Chłopach” odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku. To opowieść o ludzkim dojrzewaniu do mądrości i doskonałości otaczającej nas natury. Jak w zwierciadle odbija się polska mentalność, tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że wspólna dla wszystkich Polaków. Żyjemy w czasach, gdy narody szukają swojej odrębności, my też zaczynamy chwalić się tym, co jest nasze i niepowtarzalne

- wyjaśnia Wojciech Kościelniak.

To pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób powieści, za którą Władysław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla w 1924 r. Musical zachowuje wartość literacką, a reżyserowi udało się także mistrzowsko połączyć warsztat reżyserski z choreografią, czego spektakularnym efektem są sceny zbiorowe przedstawienia. Spektakl silnie nawiązuje do polskiej tradycji, czemu służy m.in. oryginalna scenografia oraz barwne kostiumy, jako niepowtarzalna oprawa tego niezwykłego widowiska i stanowią o sile jego przekazu.

Gdyński spektakl, uznany przez miesięcznik „Teatr” za najlepszy w teatrach muzycznych w sezonie 2013/2014, a przez „Poitykę” za drugi wśród wszystkich premier tego sezonu, miał także doskonałe recenzje w mediach: „Napisany ze znawstwem i polotem, idealnie obsadzony, perfekcyjnie wykonany. (...) Mają już miejsce w historii polskiego musicalu” – oceniała „Gazeta Wyborcza”, a „Polityka” dodawała: „Sceny zbiorowe są prawdziwym majstersztykiem reżysersko-choreograficznym”. Zaś Dorota Masłowska podsumowała: „Zasługą Wojciecha Kościelniaka i jego zachwycającej inscenizacji jest ściągnięcie z tej książki klątwy nieczytelnej ramoty”.

Scenariusz i reżyseria - Wojciech Kościelniak; muzyka - Piotr Dziubek; autor tekstów piosenek - Rafał Dziwisz; scenografia i animacje - Damian Styrna; kostiumy - Katarzyna Paciorek; choreografia -  Ewelina Adamska – Porczyk; realizacja telewizyjna Tomasz Motyl.
Obsada:: Jagna - Karolina Trębacz, Boryna - Bernard Szyc, Antek - Rafał Ostrowski, Hanka - Mariola Kurnicka, Dominikowa - Dorota Kowalewska, Józka - Paulina Łaba, Mateusz - Tomasz Bacajewski, Kuba -  Zbigniew Sikora, Wójt - Jacek Wester, Wójtowa - Katarzyna Kurdej, Kowal - Krzysztof Wojciechowski, Magda - Ewa Gregor, Szymek - Marcin Słabowski , Jędrzych - Marek Sadowski, Jambroży - Andrzej Śledź,  Ksiądz - Sasza Reznikow i in.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...