reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polska planuje budowę satelitów szpiegowskich

dodano: 2014-12-30 11:55 | aktualizacja: 2014-12-30 14:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: Dziennik Gazeta Prawna/gadzetomania.pl

satelita_sk.1.jpg Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) chce, by Polska miała własne satelity szpiegowskie. Chodzi o „monitorowanie i ocenę zagrożeń militarnych kraju oraz granic i infrastruktury krytycznej”. Dzięki takim satelitom możliwe byłoby podsłuchiwanie rozmów telefonów komórkowych, satelitarnych czy monitorowanie niektórych obszarów Internetu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wpłynęłoby to w znacznym stopniu na zwiększenie bezpieczeństwa w naszym kraju. Pozwoliłoby na lepsze monitorowanie sytuacji na Ukrainie. Kolejną korzyścią byłoby wsparcie procesów decyzyjnych w sytuacjach kryzysowych. Oprócz zastosowania wojskowego satelity działałyby także na rzecz m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomagałyby m.in. w wykrywaniu pożarów lasów, monitoringu przeciwpowodziowym, itd.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w skład konsorcjum przygotowującego studium wykonalności wchodzą Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska, Airbus Defence and Space, Polski Holding Obronny i WB Electronics. Następnym krokiem byłoby ogłoszenie przetargu na budowę satelitów, w którym udział mogłyby wziąć wszystkie zainteresowane podmioty.

Polska chce zamówić dwa satelity, które mają być zbudowane do 2020 roku. Pierwszy z nich ma mieć nieco słabsze parametry i być przeznaczony głównie dla gospodarki narodowej i do szerszej obserwacji Ziemi z wyższej orbity; ma pobudzić nasz przemysł. Drugi o lepszych parametrach ma być zdolny do precyzyjnej identyfikacji różnych obiektów - służyć bardziej do celów wywiadu, podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Koszt budowy dwóch satelitów i naziemnego centrum kontroli ma zamknąć się w kwocie 600 mln - 1,2 mld złotych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...