reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Przedwojenne blockbustery w Kino Polska [wideo]

dodano: 2015-01-27 12:48 | aktualizacja: 2015-01-27 14:40
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Polska TV

Kino Polska Telewizja Kino Polska rozpoczyna cykl „Sto lat miłości”: przegląd największych przebojów przedwojennego kina (więcej tutaj). Ze szczególnym uwzględnieniem romantycznych komedii, oczywiście...Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przedwojenne kino nigdy nie wyglądało tak dobrze. Filmoteka Narodowa i Telewizja Kino Polska rozpoczynają projekt „Sto lat miłości”: comiesięczne pokazy cyfrowo odrestaurowanych i uzupełnionych przebojów kinowych z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Cykl otworzyła „Jadzia” (w poniedziałek, 26 stycznia br. oraz w niedzielę, 15 lutego br. o 8:00), komedia romantyczna z 1936 roku z iście gwiazdorską obsadą: popularnymi amantami Jadwigą Smosarską i Aleksandrem Żabczyńskim oraz ukochaną przez publikę Mieczysławą Ćwiklińską. Film przetrwał do dziś w czterech niekompletnych kopiach, ale dzięki cyfrowemu odnowieniu udało się uzupełnić kilkanaście minut materiału. Będzie to zatem wyjątkowa okazja, by „Jadzię” zobaczyć w niedostępnej do niedawna jakości obrazu i dźwięku.

Cykl „Sto lat miłości” w Kino Polska - zapowiedzi:W lutym br. Kino Polska pokaże „Sportowca mimo woli” Mieczysława Krawicza z 1939 roku (emisja w poniedziałek, 23 lutego br. o 18:30). Film miał burzliwe dzieje: nie zdążył z premierą przed wybuchem wojny, do niedawna znany był tylko z przemontowanej wersji „polonijnej”, wyświetlanej pod koniec lat 40. w USA. Fabuła to klasyczne komediowe qui pro quo: damski fryzjer (komediowy dynamit Adolf Dymsza) i wybitny hokeista (ponownie charyzmatyczny Aleksander Żabczyński) zamieniają się miejscami, aby ten drugi mógł zbliżyć się do pięknej Lili (gwiazda kina i rewii Ina Benita).
 
Każdej emisji przebojów z cyklu „Sto lat miłości” towarzyszy krótkie wprowadzenie. Dzięki temu widzowie będą mogli poznać ciekawostki z planu, ale i kulisy rekonstrukcji poszczególnych tytułów - równie fascynujące, co same filmy... Podczas tego pracochłonnego procesu nie tylko bowiem przywracano świetność obrazu i dźwięku, ale też często uzupełniano o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.
 
Równolegle w warszawskim kinie Iluzjon odbywają się comiesięczne pokazy organizowane przez Filmotekę Narodową w ramach cyklu „Z miłości do kina”. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...