reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CI Polsat: Włodarczyk i „Historie prawdziwe” [wideo]

dodano: 2015-02-23 14:52 | aktualizacja: 2015-02-23 16:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks Poland

CI Polsat Crime & Investigation Network Polsat Marek Włodarczyk od ponad dekady podbija serca polskich widzów - po sukcesie serialu „Kryminalni” (TVN) i roli w serialu „BrzydUla” (TVN), wystąpił również w paradokumentalnym cyklu prezentującym najbardziej tajemnicze sprawy kryminalne ostatnich pięćdziesięciu lat. Odcinki serialu „Historie prawdziwe” w kanale CI Polsat w każdy wtorek o godzinie 23:00, od 24 lutego br.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Autorzy programu przedstawiają rekonstrukcje prawdziwych zabójstw, wypadków oraz zaginięć z ostatniego półwiecza m.in. historii satanistycznej zbrodni na Śląsku, zabójstwa ucznia przez nauczycielkę z Czarnej Białostockiej, czy sprzedanie własnego dziecka nieznanym ludziom. Materiał filmowy uzupełniają relacje i wspomnienia osób, które miały ze sprawą do czynienia: sędziów, detektywów oraz dziennikarzy, którzy pisali o przebiegu śledztwa.

Marek Włodarczyk, foto: AKPA


„Historie prawdziwe” w CI Polsat - w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „Ruda Śląska: ofiara dla szatana”
emisja: wtorek, 24 lutego 2015 roku o 23:00

Tragedia, która rozegrała się w opuszczonym bunkrze, wstrząsnęła Polską. Ruda Śląska przez niektórych została okrzyknięta kolebką satanizmu. 2 marca 1999 roku dwaj młodzi chłopcy, Tomasz i Robert, zorganizowali obrzęd satanistyczny, podczas którego zamordowali swoich przyjaciół Karinę i Kamila, zadając im po 19 ciosów nożem. W ten sposób mieli złożyć ofiarę szatanowi. Planowali później popełnić samobójstwo, jednak zabrakło im odwagi. Ten wstrząsający mord uzmysłowił młodym ludziom, że satanizm to nie zabawa, że w satanizmie człowiek się nie liczy. I nigdy nie wiadomo, kto stanie się ofiarą, a kto katem. Ani wcześniej, ani później taka zbrodnia nie miała miejsca.

Odcinek 2.: „Dolny Śląsk: krwawa noc”
emisja: wtorek, 24 lutego 2015 roku o 23:30

Połowa lat 90. Dwóch nastolatków ma zamiar zabawić się na dyskotece, ale brakuje im pieniędzy. Mijają starszego mężczyznę, który wraca z pracy. Zaczepiają go, grożą, że go pobiją. Nie wiedzą, że mężczyzna, przestraszony opowieściami o tym, co dzieje się po zmroku na ulicach, nosi ze sobą nóż. Wyciąga go z teczki i rani śmiertelnie jednego z napastników. Opinia publiczna solidaryzuje się ze starszym człowiekiem, któremu grozi więzienie. W mediach pojawiają się reportaże i felietony o tym, co stało się feralnego wieczoru na bielawskiej ulicy. Starszy człowiek wpada w depresję, nękany wyrzutami sumienia popełnia samobójstwo. Według niektórych przyczyniła się do tego medialna wrzawa, głosy, które potępiały jego czyn. Według innych, starszy człowiek nie mógł pogodzić się z tym, że odebrał nastolatkowi życie. Prokuratura umorzyła śledztwo i zamknęła sprawę. Jedna z dziennikarek twierdzi, że była to zemsta kogoś z rodziny zabitego nastolatka.

Odcinek 3.: „Słupsk: bestialska zbrodnia”
emisja: wtorek, 3 marca 2015 roku o 23:00

15 września 1989 roku w centrum Słupska popełniono okrutną zbrodnię, której sprawców wykryto dopiero po 16 latach. Ta historia łączy ze sobą znaną i szanowaną w mieście aptekarkę Mariannę i trzech bezwzględnych bandytów oraz złote carskie ruble. Przez szesnaście lat bandyci bezkarnie mijali aptekę przy głównej ulicy swojego miasta, a o zabójstwie aptekarki ze Słupska nie mówiono. Aż do 2005 roku, kiedy, ku ich wielkiemu zaskoczeniu, założono im kajdanki. Wtedy to przy Komendach Wojewódzkich Policji powstały specjalne zespoły: Archiwa X. Policjanci przeglądali akta starych niewyjaśnionych spraw i od początku badali dowody, stosując tym razem najnowocześniejsze techniki kryminalistyczne. W 1989 roku technicy kryminalistyczni ze Słupska zabezpieczyli bardzo dużo śladów, ale nie wszystkie jednak poddano analizie. Gdy 16 lat po dokonaniu zbrodni naukowcy poddali je analizie i znaleźli profil DNA morderców, ci bardzo szybko trafili do więzienia.

Odcinek 4.: „Czarna Białostocka: mordercza nauczycielka”
emisja: wtorek, 3 marca 2015 roku o 23:30

Na 25 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku Mariolę Myszkiewicz, 39-letnią nauczycielkę z Czarnej Białostockiej, która zabiła 11-letniego ucznia. Wybór miejsca zbrodni, zwabienie ofiary, nieprzypadkowe ciosy, przykrycie ciała fartuchem, przytrzymywanie drzwi, by nikt nie wszedł do gabinetu, ukrywanie zakrwawionych dłoni w rękawach swetra w chwili ucieczki - to zdaniem sądu fakty świadczące o tym, że kobieta nie działała w afekcie, lecz z rozmysłem. Na zajęciach sportowych nauczycielka poznała Jerzego P., ojca przyszłej ofiary. Znajomość przerodziła się w związek, z którym kobieta wiązała plany na przyszłość. Jerzy P. był żonaty, a także miał dwie córki i syna. Wielokrotnie w rozmowach podkreślał, że najbardziej kocha syna. Obiecywał Marioli wspólne życie, ale ostatecznie zaczął wycofał się z obietnic.

Odcinek 5.: „Kraków: zemsta kochanków”
emisja: wtorek, 10 marca 2015 roku o 23:00

Historia ich miłości przypominała dobry thriller, ale zdarzyła się naprawdę. Romans, który wybuchł na planie filmu Romana Polańskiego "Pianista", pchnął kochanków do mordu. Co zaskakujące, popełnili go w tej samej kamienicy, w której w czasie okupacji mieszkał Polański z matką. W 2005 roku w mieszkaniu w samym centrum Krakowa niewierna żona razem z kochankiem zamurowali w ścianie męża, który odkrył ich romans. Sprawa nie zostałaby nigdy wyjaśniona, gdyby nie specjalna grupa policyjna „Archiwum X" zajmująca się szczególnie trudnymi do wykrycia zbrodniami. Uwagę funkcjonariuszy przykuła kuchenna wnęka, która była mniejsza od tych w innych mieszkaniach. I tym samym perfekcyjnie zaplanowane morderstwo wyszło na jaw.

Odcinek 6.: „Nowa Sól: krew w domu Romów”
emisja: wtorek, 10 marca 2015 roku o 23:30

Krwawy dramat rozegrał się w willi na Zatorzu w Nowej Soli - zabito tam znanego Roma Waldemara Huczko, jego syna i niedoszłą synową. Policja zatrzymała trzech podejrzanych - Roma i dwóch pochodzenia polskiego. W pierwszym procesie wszyscy zostają uniewinnieni - w kuluarach Sądu mówiono o łapówkach, blokowaniu przesłuchań niektórych świadków wskazanych także przez policję. Dopiero po 14 latach po wygranej apelacji rozpoczął się drugi romski proces. Był też nowy sędzia, oskarżał inny prokurator. Najnowsze badania kryminalistyczne pozwoliły na określenie profili DNA morderców. Skazano pięciu przestępców. Dwóch na 25 lat pozbawienia wolności, pozostałym wymierzono mniejsze kary. Nigdy nie odnaleziono skradzionego z domu skarbu – słynnego jaja Faberge, wartego nawet kilka milionów dolarów.

„Historie prawdziwe” w CI Polsat - zapowiedź:„Historie prawdziwe” w CI Polsat - zapowiedź i fragment 1. odcinka:Odcinek 7.: „Warszawa: atak łomiarza”
emisja: wtorek, 17 marca 2015 roku o 23:00

Łomiarz znów zaatakował 18 marca 2009 roku i brutalnie skatował bezbronną kobietę. Ofiara cudem przeżyła. Henryk R. to słynny „Łomiarz" sprzed kilkunastu lat. W latach 90. siał terror na ulicach Warszawy - napadł wtedy prawie 30 kobiet., a 5 z nich zmordował. Czaił się w mroku, uderzał łomem w tył głowy, zabierał torebki. I dziś nikt by nie wspominał jego strasznych zbrodni, gdyby wtedy dostał najwyższy wyrok kary. Ale „Łomiarz" po 15 latach wyszedł na wolność. W środę, 18 marca 2009 roku znów zaatakował! Na swoje ofiary wybierał samotne kobiety wracające do domów. Wieczorami napadał na nie w bramach kamienic i odludnych podwórkach. Na warszawskim Mokotowie i w Śródmieściu. Obecnie siedzi w więzieniu po kolejnym wyroku.

Odcinek 8.: „Radom: ostatni lot”
emisja: wtorek, 17 marca 2015 roku o 23:30

1 września 2007 roku na Air Show w Radomiu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Na oczach kilkudziesięciu tysięcy ludzi w powietrzu zderzają się samoloty dwóch pilotów słynnej akrobacyjnej grupy „Żelazny" - młodego, rozpoczynającego karierę Piotra Banachowicza i lidera grupy, doświadczonego Lecha Marchelewskiego. Wypadek, sfilmowany kamerami telewizji i przypadkowych fanów, widzi cała Polska. Mimo to, niewiele osób wie, co stało się tego dnia w Radomiu. Czy można było uniknąć tego wypadku? I kim byli piloci, którzy w nim zginęli?

Odcinek 9.: „Kołobrzeg - Warszawa: pociąg śmierci”
emisja: wtorek, 24 marca 2015 roku o 23:00

Ania Dybowska wsiadła w nocy wsiadła do pociągu z Kołobrzegu do Warszawy. Tam spotkała dwóch mężczyzn, którzy podali się za studentów. Ania chciała wyjść z przedziału, ale siłą ją zatrzymali. Gdy zaczęła krzyczeć, zatkali jej usta, zamknęli drzwi przedziału uniwersalnym kluczem, zasłonili okna, skrępowali ofiarę i zakneblowali. Gdy ją obrabowali, zaciągnęli do ubikacji na końcu wagonu. Tam bili ją i dusili, a następnie półprzytomną wyrzucili z pociągu. 5 września 2005 roku zapadł wyrok Sądu w Skierniewicach w sprawie zabójstwa Ani Dybowskiej. Dariusz M. został skazany na 25 lat więzienia, Artura F. - na dożywocie z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 35 latach.

Odcinek 10.: „Legnica: dziecko na sprzedaż”
emisja: wtorek, 24 marca 2015 roku o 23:30

15 lat pozbawienia wolności, 5 lat pozbawiania praw publicznych i pokrycie kosztów procesu – taki wyrok usłyszał Robert Bielawski. Sąd uznał, że uprowadził i sprzedał swoją kilkunastomiesięczną córkę Monikę bliżej nieustalonym osobom. Mężczyzna do dziś ukrywa się zagranicą i jest poszukiwany europejskim nakazem aresztowania. Jest to pierwsza w III Rzeczpospolitej sprawa, kiedy oskarżono rodzica o sprzedaż własnego dziecka. Jest to jednocześnie jedna z najbardziej tajemniczych spraw ostatnich lat - dziecka do tej pory nie udało się odnaleźć. Dziewczynka miałaby teraz 17 lat.

Odcinek 11.: „Wrocław: miłość i śmierć”
emisja: wtorek, 31 marca 2015 roku o 23:00

45-letni Rajmund P., buddysta, terapeuta i dziennikarz, został oskarżony o wyjątkowo brutalne zabicie swojej 24-letniej kochanki - Doroty W., która początkowo była jego pacjentką. Mężczyzna zaczął najpierw dusić kobietę, potem ciało konającej obłożył kadzidełkami i odbył półgodzinne medytacje. Na ścianie napisał (prawdopodobnie krwią): „Jeśli mnie kocha, przeżyje. To karma 15.30". Potem zadał ofierze 31 ciosów siekierą i nożem m.in. w głowę, klatkę piersiową oraz szyję.

Odcinek 12.: „Modliszki z Chrzanowa”
emisja: wtorek, 31 marca 2015 roku o 23:30

W 2000 roku córka radcy Katarzyna K. zgłosiła zaginięcie ojca, szanowanego radcy. Pojechał służbowo do Warszawy, gdzie w jednej z firm miał umówione spotkanie - tak mówiła. Jej słowa potwierdziła Anna G., sekretarka radcy i jednocześnie jego kochanka. Nikt nie przypuszczał, że mężczyzna nie żyje i że to obie kobiety ze wspólniczką dokonały zbrodni. Jednak chciwość zbrodniarek doprowadziła je do zguby i wyjawienia tajemnicy. Chciały przejąć majątek radcy, ale nie mogły, bo Antoni K. był poszukiwany jako zaginiony. W takiej sytuacji trzeba czekać 10 lat, by osobę uznać za zmarłą. Zabójczynie nie chciały czekać i przez swoją chciwość wpadły w ręce policji.

Odcinek 13.: „Dąbrowa Górnicza: biznes na śmierć i życie”
emisja: wtorek, 7 kwietnia 2015 roku o 23:00

W dniu zabójstwa 37- letni biznesmen został zwabiony do ośrodka wypoczynkowego w Dąbrowie Górniczej pod pozorem spotkania w interesach. Na miejsce przyjechał jednak nieoczekiwanie, ze swoją 21-letnią znajomą. Oboje zostali pobici drewnianymi pałkami, uduszeni i zakopani w dole przygotowanym w lesie. Główną rolę w planowaniu przestępstwa odegrali: 37-letni wspólnik zabitego przedsiębiorcy oraz jego znajomy, 46-letni obywatel byłej Jugosławii, przebywający od lat na stałe w Polsce. Motywem zabójstwa była chęć usunięcia 37-letniego biznesmena z rynku obrotu wierzytelnościami i przejęcie jego zysków oraz zemsta za obciążające jednego ze sprawców zeznania w toczącej się wówczas sprawie karnej. Wykonawcą egzekucji był 24-letni mieszkaniec Będzina oraz jego czterej znajomi. Ciała zamordowanych udało się odnaleźć dopiero po 5 latach, m.in. dzięki wykorzystaniu georadaru. Sprawcy morderstwa zostali skazani na 15 lat więzienia.

„Historie prawdziwe” - emisja we wtorki (od 24 lutego 2015 roku) o 23:00 (po dwa odcinki) w CI Polsat; „BrzydUla” - emisja w TVN7 (TVN7 HD).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...