reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jest oskarżona za nieudany start rosyjskiej rakiety

dodano: 2015-03-16 19:07 | aktualizacja: 2015-03-18 15:37
autor: Jerzy Kruczek | źródło: izvestia

Proton M Po prawie dwóch latach od katastrofy rakiety nośnej Proton M w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie (więcej tutaj), z trzema satelitami na pokładzie, co skutkowało stratą dla Rosji w wysokości 4,4 mld rubli (ok. 280 mln zł), znaleziono podejrzanych. Chodzi o trzech pracowników Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa - Jewgienija Prochorowa, Denisa Griszina i Dianę Gudkową.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Diana Gudkowa, jako główny kontroler, została oskarżona o naruszenie zasad bezpieczeństwa w czasie pracy. W trakcie śledztwa stwierdzono awaryjne działanie trzech czujników prędkości kątowej, przez co rakieta straciła prawidłową orientację w przestrzeni. Za montaż czujników odpowiadali Jewgienij Prochorow, Denis Griszin i Diana Gudkowa. Czujniki były odwrócone o 180 stopni względem ich właściwej pozycji. Podobno czujniki te mają specjalne rowki, które uniemożliwiają ich montaż w nieprawidłowy sposób, jednakże przy użyciu siły jest to możliwe. W trakcie śledztwa wykryto wgniecenia będące skutkiem montażu czujników na siłę.

Podejrzanym pracownikom Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jednak to Gudkowa z 30-letnim stażem pracy była odpowiedzialna za kontrolę, dlatego to właśnie jej postawiono zarzuty. Gudkowa wyjaśniła, że w poprzednich misjach stosowano system podwójnej kontroli, ale już przy tej ostatniej, która zakończyła się katastrofą, wydano polecenie, by ograniczyć ilość kontroli do jednej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...