reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina wraca do kosmicznej współpracy z Rosją

dodano: 2015-04-07 09:26 | aktualizacja: 2015-04-09 10:24
autor: Rafał Olchowik | źródło: izvestia.ru

satelita+ziemia_mini Ukraińskie władze postanowiły kontynuować współpracę z Rosją w obszarze kosmosu. Przedstawiciele dniepropietrowskiego przedsiębiorstwa Jużmasz wyrazili zgodę na obsługę czekających dwóch startów rakiet Zenit z kosmodromu Bajkonur. Oprócz tego, Ukraińcy potwierdzili zamiar wyniesienia na orbitę swojego satelity telekomunikacyjnego Lybid z pomocą rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos z Bajkonur.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Otrzymaliśmy od ukraińskich władz wszystkie dokumenty, które są niezbędne do tego, aby skierować grupę technicznych specjalistów do obsługi przy wyniesieniu rakiety Zenit z Bajkonur w lipcu tego roku. To pokojowy kosmos i w tej sferze zamierzamy kontynuować współpracę z Rosją. Jeżeli chodzi o wyniesienie satelity Lybid, to wciąż planujemy zrobić to z Bajkonura. W tym celu rakieta jest faktycznie gotowa, pozostało tylko zdobyć z Rosji silnik i systemy sterowania

- oświadczył dla dziennika Izwiestia dyrektor generalny Jużmasz, Siergiej Wojt.


Roskosmos nie chciał oficjalnie wypowiedzieć się odnośnie stosunków z ukraińską stroną, zauważając, że występuje tutaj szereg niepewności.

Rozmówca Izwiestii z Centrum Eksploatacji Obiektów Naziemnej Infrastruktury Kosmicznej (CENKI) powiedział, że ostatnio ukraińscy partnerzy nie odpowiadali na pytania dotyczące pomocy technicznej przy startach rakiet Zenit. Także ze strony Jużmasz padła odmowa o nadzorze i konserwacji kompleksu rakietowego R-36M. Ze swojej strony Roskosmos w lutym ogłosił, że więcej nie będzie kupował na Ukrainie rakiet nośnych Zenit. Dwie rakiety są już postawione w Rosji – z ich pomocą Roskosmos planuje wynieść na orbitę satelitę meteorologicznego Elektro-L (start planowany na 21 lipca 2015r.) i naukowo-obserwacyjny Spektr-RG (start w latach 2016-2017).

Według rozmówcy z CENKI, ostatnio Roskosmos rozważał, jak zapewnić start rakiet Zenit w przypadku, gdy Jużmasz odmówi delegacji swoich specjalistów na Bajkonur. Jednak w ostatniej dekadzie marca na Ukrainie doszło do skutku spotkanie z producentami i klientami satelity Lybid. Wówczas stwierdzono, że satelita jest wykonany i gotowy do lotu. Na poszukiwania dla Lybid innego partnera trzeba byłoby przeznaczyć więcej środków, a cała operacja zajęłaby około dwóch lat. W rezultacie ukraiński satelita wyniesiony zostanie rakietą Zenit z Bajkonur we współpracy z państwową rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos.

Pierwszy w historii ukraiński satelita telekomunikacyjny Lybid wyprodukowany został wspólnie z kanadyjską firmą MDA i rosyjskimi zakładami ISS im. Reszetniewa. Całkowita wartość projektu wraz z wyposażeniem naziemnej infrastruktury i szkoleniem personelu technicznego wyniosła 254 mln dolarów. Teraz gotowy satelita przechowywany jest w rosyjskich zakładach. Jego wyniesienie planowane było już w 2013 roku, ale Jużmasz nie mógł na czas opłacić przedsiębiorstwa Roskosmos. Ukraińscy uzyskiwali dostawy agregatów w kredycie, ale Roskosmos w związku z zaostrzeniem się stosunków między krajami nalegał, by Ukraina płaciła na zasadzie przedpłaty.  

Nie bardzo chce nam się wierzyć, że Ukraińcy dokończą rakietę do wystrzału satelity Lybid, ponieważ Jużmasz już kilka miesięcy nie pracuje

- zaznaczył członek-korespondent Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki imienia Ciołkowskiego, Andriej Ionin.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...