reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Kultura: Nominowani do Gwarancji Kultury 2015

dodano: 2015-04-09 11:21 | aktualizacja: 2015-04-09 21:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Kultura „Gwarancje Kultury” dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku zostaną wręczone 25 kwietnia br. podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura (więcej tutaj). Uroczystość będzie transmitowana na tej antenie o godzinie 20:00. Tegoroczne Supergwarancje otrzymają: Peter Gelb - dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Krystian Lupa - reżyser teatralny.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Gwarancje Kultury” zostaną wręczone w następujących kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, jazz, rock i inne, sztuki wizualne, menadżer kultury, kultura w sieci i Supergwarancje. Nominowanych zgłaszają krytycy współpracujący z TVP Kultura. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłaniają redaktorzy TVP Kultura. O przyznaniu nagrody w kategorii Kultura w sieci zadecydują internauci.

Lista tegorocznych nominowanych:

Teatr:

Danuta Stenka
Za główne role w przedstawieniach: „Druga kobieta” (TR Warszawa) i „Koncert życzeń” (koprodukcja: TR Warszawa, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Festiwal Boska Komedia), w których stworzyła dwa portrety kobiet stojących w obliczu granicznych doświadczeń egzystencjalnych, oraz za wielką sztukę aktorską odkrywającą prawdę najbardziej intymnych emocji.

Komuna // Warszawa
Za wytrwałość w byciu na offie, łączenie nowych form sztuki z refleksją nad społeczeństwem oraz za przewrotną obronę mieszczańskich wartości w projekcie „My, mieszczanie”, zrealizowanym wspólnie z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Zespół aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu
Indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej - za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym „Dziadów” (reż. Michał Zadara), „Termopili polskich” (reż. Jan Klata) czy „Wycinki” (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Literatura:

Olga Tokarczuk - „Księgi Jakubowe”
Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem.

Ignacy Karpowicz - „Sońka”
Za czułe spojrzenie na los pojedynczego człowieka w czasie historycznej katastrofy oraz uświadomienie siły i inspiracji, jaką może dawać pamięć o przeszłości. Za empatię, wrażliwość i przewrotne poszerzenie kategorii wojennego melodramatu. Za interesującą narrację łączącą w sobie liryzm i okrucieństwo.    

Jakub Żulczyk - „Ślepnąc od świateł”
Za budzący niepokój, mroczny obraz Warszawy, za podważenie wiary w możliwość funkcjonowania poza społeczeństwem oraz za stawianie niewygodnych pytań o cenę wolności, przyjaźni i lojalności.

Muzyka poważna:

Agata Zubel  
Za album monograficzny „Not I”, który znalazł się w dziesiątce płyt roku rekomendowanych przez „The New Yorkera”. Za wirtuozerię śpiewu, wyjątkowy talent kompozytorski i umiejętność łączenia z sukcesem tych dwóch wymagających zawodów. Za upór w dążeniu do perfekcji, który doprowadził ją na szczyty polskiej muzyki współczesnej.

Mariusz Treliński i Boris Kudlička   
Za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: „Jolanta” i „Zamek Sinobrodego”. Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.

Artur Ruciński
Za talent wokalny i aktorski poparty mistrzowskim warsztatem artysty operowego. Za fenomenalny debiut w mediolańskiej La Scali i występ na Festiwalu w Salzburgu, na którym artysta zastąpił samego Placida Domingo. Za kreacje na prestiżowych scenach operowych całego świata.

Sztuki wizualne:

Stach Ruksza
Niestrudzony i uparty tytan pracy kuratorskiej. Za wystawę „Oblicza dnia” o kosztach transformacji ustrojowej. Za międzynarodowy Projekt Metropolis, czyli wielowymiarową, trzyletnią próbę stworzenia aktualnego obrazu Śląska. Za działalność w CSW Kronika w Bytomiu, która przyniosła rozgłos tej instytucji w całej Polsce.

Aleksandra Wasilkowska
Za autorską wystawę „Architektura cienia” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz za koncepcję zagospodarowania Bazaru Różyckiego, czyli za uwagę poświęconą miejscom usuniętym z centrum zainteresowania. Za przypominanie nam jak bardzo architektura wpływa na relacje międzyludzkie.  

Magdalena Moskwa
Jedna z najoryginalniejszych artystek-badaczek. Za twórcze rozwinięcie malarskiego języka i odważne eksplorowanie tematu cielesności. Za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.  

Muzyka: jazz, rock i inne:

Fisz i Emade
Za zaskakujący eklektyzm muzyczny na płycie „Mamut”. Za perfekcję i muzyczną dojrzałość braci Waglewskich oraz za nieustający rozwój własnego stylu.

Artur Rojek
Za długo oczekiwaną solową płytę artysty „Składam się z ciągłych powtórzeń”, będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.

Natalia Przybysz  
Za zjawiskowy powrót na scenę muzyczną z płytą „Prąd”, w której odsłania siebie w sposób mądry i dojrzały, zachowując przy tym młodzieńczą i radosną muzyczną siłę.

Film:

Jan Komasa - „Miasto 44”
Za rozmach, autorską wizję i porywający, bezkompromisowy komentarz do narodowego mitu. Za opanowanie filmowego rzemiosła i poszerzenie polskiego języka filmowego. Za wykreowanie obrazu wojny długo zostającego pod powiekami widza.  

Małgorzata Szumowska - „Body/Ciało”
Za wykreowanie intrygującej wizji świata, w którym doskonale prowadzeni aktorzy stworzyli wybitne kreacje. Za niecodzienny w polskim kinie ton rozpięty pomiędzy życiowym dramatem a niewymuszoną czarną komedią. Za uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga.

Łukasz Palkowski, Tomasz Kot, Krzysztof Rak - „Bogowie”
Dla tercetu: reżyser, aktor, scenarzysta, któremu udało się przywołać do życia bohatera udowadniającego, że walka o ideały zawsze ma sens. Za połączenie sukcesu artystycznego i kasowego w obrazie, który zobaczyła niemal cała Polska.  

Kultura w sieci:

szwarcman.blog.polityka.pl
Za stworzenie miejsca w sieci, w którym o muzyce klasycznej dyskutuje się ze znawstwem i pasją. Miejsca na tyle uniwersalnego, że swobodnie czuje się tu wyrafinowany specjalista i odbiorca dopiero zaczynający przygodę z muzyką klasyczną. Za popularyzowanie muzyki bez uciekania się do uproszczeń i schematów.

polona.pl
Za inteligentne i humorystyczne prezentowanie zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Za umiejętne wykorzystanie mediów społecznościowych do promowania polskiej kultury.

culture.pl
Za staranne i konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za wysoką jakość treści w atrakcyjnej wizualnie formie. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Menadżer kultury:

Joanna Wnuk-Nazarowa
Za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych. Za imponujący kalendarz koncertów, zróżnicowany repertuar i udział światowej klasy artystów.

Agnieszka Odorowicz
Za stworzenie i sprawne kierowanie przez dekadę Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (PISF). Za umiejętność godzenia różnych wizji kina. Za zmianę wizerunku polskiej kinematografii ostatnich lat, która z sukcesem powróciła na międzynarodowe festiwale.

Rodzina Pawłowskich wraz z Agnieszką Morawińską
Za bezprecedensową współpracę mecenasa i menadżera kultury. Za całkowite sfinansowanie modernizacji Galerii Faras w warszawskim Muzeum Narodowym - wyjątkowej w skali świata prezentacji sztuki wczesnochrześcijańskiej. Za godny naśladowania przykład prywatnego mecenatu.  

Supergwarancje:

Krystian Lupa
Supergwarancja dla artysty, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując „Wycinkę” Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Peter Gelb
Za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Personalia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...