reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NIK pozytywnie o digitalizacji zbiorów TVP

dodano: 2015-04-21 12:40 | aktualizacja: 2015-04-21 15:37
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP Na przełomie 2014 i 2015 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła szczegółową kontrolę działalności Telewizji Polskiej w zakresie „Digitalizacji dóbr kultury w Polsce”. Jak informuje TVP, w ocenie kontrolerów działalność nadawcy publicznego jest prawidłowa a szczegółowe działania zasługują na pozytywną ocenę.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kompleksowo sprawdzono zarówno zabezpieczenie zbiorów archiwalnych, prowadzenie działań digitalizacyjnych, technicznie wyposażenie, planowanie prac, zakres finansowania procesów oraz udostępnianie zasobów i upowszechnianie wiedzy na temat wagi procesów digitalizacji.

W wystąpieniu pokontrolnym zwrócono uwagę na dobre efekty digitalizacji zasobów kultury, postępy w zakresie zdigitalizowanych dóbr kultury, prawidłowość sporządzania planów działalności bieżącej w sferze digitalizacji zbiorów i sporządzania sprawozdań, zaawansowanie budowy infrastruktury technicznej służącej do digitalizacji, przechowywania i zabezpieczania zasobów cyfrowych. Pozytywną ocenę zyskały też działania podejmowane przez TVP na rzecz upowszechniania i udostępniania posiadanych zbiorów cyfrowych a także współpraca nadawcy publicznego z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP prowadzi właśnie prace nad serialem „Janosik”. Na zdjęciu Janusz Bukowski, Ewa Lemańska i Marek Perepeczko w scenie z tej produkcji, foto: TVP


Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP specjalizuje się w archiwizacji, digitalizacji i rewitalizacji audiowizualnego dziedzictwa kulturowego. Gromadzi i przechowuje produkcję telewizyjną i filmową od początku istnienia TVP, pieczołowicie zabezpiecza ponad 1,5 mln nośników, na których utrwalone są przykłady wybitnej i popularnej twórczości audiowizualnej. Dzięki zaangażowaniu pracowników TVP wiele znanych i lubianych tytułów wraca na ekrany w kolorycie i brzmieniu stworzonym przez ich twórców.

Z uwagi na szczególne znaczenie kulturowe, historyczne i społeczne zbiorów TVP, w minionych latach procesowi cyfrowej rewitalizacji obrazu i remasteringu dźwięku poddanych zostało blisko 1200 tytułów. Wśród zdigitalizowanych i zrekonstruowanych w 2014 roku pozycji znalazły się zarówno cenione filmy fabularne, jak i znane i lubiane seriale telewizyjne, w tym dwie części „Pana Wołodyjowskiego” (więcej tutaj), 9. odcinkowy serial „Alternatywy 4” (więcej tutaj), 13 odcinków serialu „Chłopi” (więcej tutaj) oraz mini-serial przyrodniczy „Tętno pierwotnej puszczy”.

Obecnie trwają prace nad przywróceniem pierwotnej wartości artystycznej wybitnemu cyklowi 10. filmów fabularnych pt: „Dekalog” a także bijącemu rekordy popularności serialowi „Janosik”. Już niedługo rozpocznie się digitalizacja sensacyjnego serialu o losach porucznika Borewicza - „07 zgłoś się” oraz wojennej epopei „Czterej pancerni i pies”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...