reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Polsat i TVN z nowymi kanałami rozrywkowymi?

dodano: 2015-03-31 21:35 | aktualizacja: 2015-04-27 22:05
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacje własne

Komedia Polsat 2 Cyfrowy Mówią, że śmiech to zdrowie. Stara prawda głosi natomiast, iż Polacy chętnie oglądają w telewizji to, co już znają, a więc rekordy oglądalności biją powtórki filmów czy seriali sprzed nawet kilkudziesięciu lat. Połączenie tego daje nam przepis na kanał rozrywkowy. I nadawcy dobrze o tym wiedzą.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Teoretycznie rzecz biorąc to prawie każdy kanał telewizyjny możemy zaliczyć do grupy rozrywkowych. Patrząc jednak bardziej tradycyjnie, a więc na stacje, które emitują kabarety czy koncerty, liczba ta ogranicza się w zasadzie do jednego polskojęzycznego programu - kanału TVP Rozrywka. Komercyjni konkurenci całkowicie odpuścili ten segment rynku, oddając pole Telewizji Polskiej. Odpuścili, bo przynajmniej dwóch - TVN i Cyfrowy Polsat - może uruchomić taką stację „od ręki”, bazując na swoich archiwach i z dobrym zasięgiem na starcie w należących do nich platformach.

Oparcie nowych kanałów rozrywkowych (nazwijmy je roboczo TVN Rozrywka i Polsat Rozrywka) na archiwach pozwoli nadawcom po pierwsze ograniczyć koszty, a po drugie da kolejny raz zarobić na reklamach emitowanych przy tych produkcjach.

Kanał komediowy pozwoli Grupie TVN zaprezentować jeszcze raz archiwalne produkcje. Na zdjęciu Joanna Koroniewska w serialu TVN „Niania”, foto: TVN


Polsat i TVN od lat produkują programy rozrywkowe. Dodatkowo Polsat, podobnie jak TVP, jest wielkim wytwórcą widowisk kabaretowych czy koncertów gwiazd muzyki. Jednak mimo, iż posiada w swoim portfolio wiele kanałów, tylko ułamek tej produkcji można zobaczyć jeszcze raz. Oczywiście nie licząc Internetu.

Kanały typu TVP Rozrywka mają jeszcze jedną zaletę - ich widzem może zostać każdy, w dowolnym momencie. Odbiorca nie musi bowiem na bieżąco oglądać kolejnych odcinków, by wiedzieć o co chodzi jak w przypadku seriali obyczajowych i sensacyjnych, nie musi też o odpowiedniej godzinie włączyć stacji, by od początku śledzić film, aby go zrozumieć. Widz ma gwarancję, że w dowolnej chwili może uruchomić taki kanał i wprawić się w dobry humor, odprężyć, zrelaksować. Na podobnej zasadzie działają stacje muzyczne i informacyjne, bowiem są to kanały które lecą w tle, podczas gdy widz np. je albo wykonuje jakieś prace domowe.

W dziedzinie rozrywki Polsat i TVN odpuścili także, ale tym razem na rzecz zagranicznych rywali, stworzenie kanałów filmowo-serialowych z produkcjami komediowymi. Polsat miał przed laty taką stację - kanał nazywał się Komedia i był dostępny w ofercie platformy Polsat 2 Cyfrowy (poprzednika Cyfrowego Polsatu) i w sieciach kablowych. Na antenie emitowane były filmy fabularne i programy rozrywkowe. Można oczywiście przyjąć, że w portfolio Cyfrowego Polsatu wciąż jest taka stacja - Polsat 2, której sporą część ramówki stanowią seriale komediowe, jednak patrząc całościowo na ofertę tego kanału znajdziemy tam też seriale obyczajowe, programy informacyjne, interwencyjne, czy telenowele dokumentalne. Jest to więc typowy kanał ogólny. W tym miejscu dodać należy, iż Polsat 2 jest obecnie dostępny również poza granicami naszego kraju (w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii), ale na tych rynkach ma być zastąpiony przez nowy kanał Polsat World (więcej tutaj). Oferta Polsatu 2 ma być za to bardziej dostosowana do polskiego widza. Wydaje się jednak, iż niewiele się zmieni, bowiem oglądalność Polsatu 2 jest dziś bardzo dobra, co świadczy o tym, że obecna oferta się sprawdza. Na rynku jest też powiązany z Cyfrowym Polsatem kanał ATM Rozrywka TV (jego nadawcą jest ATM Grupa, której udziałowcem jest, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, Zygmunt Solorz-Żak, który jest, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, właścicielem Cyfrowego Polsatu, który zaś jest producentem programy ATM Rozrywki TV), jednak, podobnie jak w przypadku Polsatu 2, jest to bardziej ogólnotematyczna stacja, bowiem w jej ramówce znajdziemy bajki, dokumenty czy seriale sensacyjne (więcej tutaj).

Zagraniczni rywale zagospodarowali już ten segment polskiego rynku - Viacom International Media Networks (VIMN) oferuje Comedy Central i Comedy Central Family, Fox International Channels (FIC) Poland ma Fox Comedy, a Time Warner - HBO Comedy. Chociaż w ramówkach tych stacji znajdziemy polskie produkcje (poza Fox Comedy), to stanowią one tylko ułamek ich oferty, której podstawą są głównie seriale amerykańskie. Własne stacje serialowo-filmowe z ofertą komediową to m.in. szansa dla TVN-u i Polsatu na przypomnienie seriali, które od dawna nie były już emitowane lub też takich, które są pokazywane późną nocą, czyli w porze, która nie jest atrakcyjna dla większości widzów albo na antenach innych nadawców, którym te seriale są sprzedawane. Wśród tych produkcji są m.in.: „Agentki”, „Dziupla Cezara”, „Duża przerwa”, „I kto tu rządzi”, „Panienki”, „Kocham Klarę”, „Dziki”, „Ale się kręci”, „Z pianką czy bez”, „Halo Hans!” czy „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście” z oferty Polsatu, czy „Niania”, „Camera Cafe”, „Hela w opałach”, „Król przedmieścia”, „Lot 001”, „Reguły gry”, „Kasia i Tomek”, „Ja, Malinowski”, „39 i pół”, „Usta, usta” i „Wszyscy kochają Romana” od TVN. Wszystkie te seriale mogą wciąż bawić widzów.

Kanał komediowy pozwoli Cyfrowemu Polsatowi zaprezentować jeszcze raz archiwalne produkcje. Na zdjęciu Katarzyna Cichopek w serialu Polsatu „Agentki”, foto: MTL Maxfilm


Zarówno TVN jak i Cyfrowy Polsat uruchamiają właśnie nowe stacje filmowe. 16 kwietnia br. ruszył kanał TVN Fabuła HD (więcej tutaj), a wkrótce ma pojawić się Polsat Film 2 (więcej tutaj). Czy oferta tych nadawców powiększy się także o stacje komediowe? Czas pokaże...

Cyfrowy Polsat jako nadawca ma obecnie w swoim portfolio następujące kanały telewizyjne: Polsat (Polsat HD), Polsat 2, TV4, TV6, Polsat Film (Polsat Film HD), Polsat Romans, Polsat News (Polsat News HD), Polsat News 2, Polsat Cafe, Polsat Play, Polsat Sport (Polsat Sport HD), Polsat Sport Extra (Polsat Sport Extra HD), Polsat Sport News, Polsat JimJam, Polsat Food Network (w przygotowaniu Polsat Food Network HD - więcej tutaj), Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat History, Polsat Viasat Nature, CI Polsat (w przygotowaniu CI Polsat HD - więcej tutaj), Disco Polo Music i Muzo.tv oraz radio Muzo.fm. Ponadto spółka posiada koncesje na kanały Polsat Sport Weekend (więcej tutaj i tutaj) oraz wspomniane Polsat World (więcej tutaj) i Polsat Film 2 (więcej tutaj), które jeszcze nie rozpoczęły nadawania. Nadawca rozważa także uruchomienie kanału dla tworzonego właśnie ósmego multipleksu (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) (więcej tutaj).

W portfolio Grupy TVN są obecnie takie kanały jak: TVN (TVN HD), TVN7 (TVN7 HD), TVN Fabuła HD, ITVN (TVN International), ITVN Extra (TVN International Extra), TVN24 (TVN24 HD), TVN24 Biznes i Świat, TVN Meteo Active, TVN Turbo (TVN Turbo HD), TVN Style (TVN Style HD), NTL Radomsko, TTV (TTV HD) i Telezakupy Mango 24.

TVN jest także w 32 proc. właścicielem spółki ITI Neovision (Grupa CANAL+ ma 51 proc. udziałów a Liberty Global, który jest także właścicielem sieci kablowej UPC Polska - 17 proc.), która jest operatorem platformy nc+ i nadawcą w Polsce kanałów telewizyjnych, takich jak: CANAL+ (CANAL+ HD), CANAL+ Film (CANAL+ Film HD), CANAL+ Film 2 (CANAL+ Film 2 HD), CANAL+ Family (CANAL+ Family HD), CANAL+ Family 2 (CANAL+ Family 2 HD), CANAL+ Sport (CANAL+ Sport HD), nSport+ (nSport+ HD), Ale Kino+ (Ale Kino+ HD), Planete+ (Planete+ HD), Kuchnia+ (Kuchnia+ HD), Domo+ (Domo+ HD), MiniMini+ (MiniMini+ HD), teleTOON+ (teleTOON+ HD) i Strefa Abonenta. W przygotowaniu jest zmiana portfolio CANAL+ w Polsce (więcej tutaj) - pojawią się CANAL+ Discovery (więcej tutaj), CANAL+ Sport 2, CANAL+ 1 i CANAL+ Seriale (więcej tutaj).

Scripps Networks Interactive, firma, która jest w trakcie przejmowania większościowego pakietu udziałów Grupy TVN (więcej tutaj), ma obecnie w Polsce takie kanały jak Travel Channel (Travel Channel HD) i Polsat Food Network (jest tworzony wspólnie z Cyfrowym Polsatem), a według pojawiających się doniesień, w tym roku chce uruchomić ponadto Polsat Food Network HD (więcej tutaj) i Fine Living Network (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...