reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dłużej poczekamy na MUX 8? Dopiero w 2016

dodano: 2015-05-13 10:17 | aktualizacja: 2015-05-13 13:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: press.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Jak wiemy, Telewizja Polska, EmiTel, Polski Operator Telewizyjny (Polsat i TVN) i Time (Grupa ZPR) złożyły oferty w ramach ogłoszonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) konkursu na operatora MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej (w paśmie VHF) - więcej tutaj. Jak dowiedział się press.pl, ósmy multipleks ruszy najwcześniej w połowie 2016 roku. Potwierdziły się zatem wcześniejsze przypuszczenia (więcej tutaj).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po konkursie prowadzonym przez UKE odbędzie się jeszcze drugi, który ogłosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Procedura konkursowa na rezerwację częstotliwości na MUX 8 powinna zakończyć się do końca lipca 2015 roku

- poinformował press.pl Dawid Piekarz, rzecznik prasowy UKE.

Wydanie decyzji rezerwacyjnej, którą trzeba będzie jeszcze uzgodnić z przewodniczącym Krajowej Rady, to kolejne dwa lub trzy miesiące

- dodał Dawid Piekarz.


Od dnia doręczenia decyzji rezerwacyjnej operator MUX 8 będzie miał 10 miesięcy na rozpoczęcie emisji. Kanały wybierze mu KRRiT w osobnym konkursie. Jak poinformował press.pl Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady, konkurs zostanie ogłoszony dopiero wtedy, gdy będzie rezerwacja częstotliwości. KRRiT na przeprowadzenie konkursu potrzebuje co najmniej trzech miesięcy, z czego 40 dni to okres oczekiwania na zgłoszenia chętnych.

Dawid Piekarz powiedział, że realny termin na rozpoczęcie emisji na MUX 8 to połowa 2016 roku. To bardzo odległy termin, bo wynika z tego na nowe kanały w naziemnej telewizji cyfrowej trzeba będzie poczekać co najmniej rok. Dobrze byłoby, gdyby MUX 8 ruszył już w standardzie DVB-T2, który pozwoliłby na znaczne oszczędności pasma częstotliwości. Dzięki temu możliwe byłoby uruchomienie kanałów w lepszej jakości lub uruchomienie jakichś dodatkowych usług. W połowie roku ruszyć mają testy DVB-T2 / HEVC, które przeprowadzi Telewizja Polska (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...