reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat bez zgody KRRiT na zmianę charakteru TV6

dodano: 2015-05-27 14:09 | aktualizacja: 2015-05-27 15:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji/satkurier.pl

TV 6 Szóstka TV6 19 maja br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odmówiła Telewizji Polsat (należącej do Cyfrowego Polsatu) zgody na zmianę w koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą TV6, polegającej na zmianie charakteru programu z wyspecjalizowanego - dla młodzieży w wieku 6-19 lat na uniwersalny oraz struktury gatunkowej programu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
9 czerwca 2014 roku Telewizja Polsat wystąpiła z wnioskiem do KRRiT o dokonanie zmiany koncesji TV6, polegającej na zmianie charakteru programu z wyspecjalizowanego - dla młodzieży w wieku 6-19 lat na uniwersalny wraz ze zmianą zapisu, dotyczącego udziału w programie audycji realizujących specjalizację programu (więcej tutaj).

W uzasadnieniu wniosku czytamy, że (...) „po zakończeniu budowania pełnego zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) stało się oczywiste, że widzowie oczekują jak najpełniejszej oferty programowej, z której mogą korzystać. Pragniemy zatem poszerzyć spektrum nadawanych programów, aby zadość uczynić oczekiwaniom widzów. Nie chcemy aby dobro rzadkie, jakim jest możliwość skierowania swojego programu do całej widowni kraju, było ograniczone przez selektywny i zawężony cel demograficzny lub gatunkowy. Chcemy, aby w programie TV6 widzowie odnaleźli, bez względu na wiek czy pozycję społeczną, każdy coś dla siebie.”

Koncesjonariusz uważa, że zmiana charakteru programu z wyspecjalizowanego, adresowanego dla młodzieży w wieku 6 -19 lat, na uniwersalny będzie odpowiadać potrzebom szerokiej rzeszy odbiorców telewizji naziemnej. Zdaniem wnioskodawcy: „wniosek o zmianę klasyfikacji oferty programowej TV6 wpłynie korzystnie na postrzeganie przełomowego programu cyfryzacji telewizji naziemnej (NTC) w Polsce. Posiadając szerokie i elastyczne, nadążające za zmieniającymi się upodobaniami i  oczekiwaniami widzów, ramy prawne, jesteśmy w stanie lepiej i szybciej reagować. Satysfakcja odbiorcy z oferowanych programów jest wpisana w credo biznesowe telewizji skierowanej do masowego widza.”

W ofercie TV6 widzowie znajdą obecnie m.in. serial Telewizji Polsat „Rodzina zastępcza”. Na zdjęciu aktorka Aleksandra Szwed w tej produkcji, foto: Cyfrowy Polsat


Polsat w uzasadnieniu wniosku przedstawił plany emisyjne uniwersalnej ramówki programu TV6.

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji KRRiT, koncesja zobowiązuje wnioskodawcę do rozpowszechniana programu nie mniej niż 8 godzin na dobę, o charakterze wyspecjalizowanym - dla młodzieży w wieku 6-19 lat. Program ma być tworzony zgodnie z warunkami zadeklarowanymi we wniosku o udzielenie koncesji, w części „Informacje programowe” oraz w załącznikach, do których przestrzegania po uzyskaniu koncesji wnioskodawca się zobowiązał. Ubiegając się o prawo do rozpowszechniania programu w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny wnioskodawca zadeklarował, że nie planuje zmiany ramówki w związku z rozszerzeniem koncesji o możliwość rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu drugiego (MUX 2).

Porównując dotychczasowe warunki programowe zawarte w przyznanej koncesji z warunkami zaprojektowanymi we wniosku o zmianę koncesji należało stwierdzić - uzasadnia KRRiT, że zmieniłby się charakter programu z wyspecjalizowanego - dla młodzieży w wieku 6-19 lat na uniwersalny. Program miał być adresowany do widzów obojga płci powyżej 4 lat, z wykształceniem od podstawowego po wyższe, aktywnych i nieaktywnych zawodowo. Wnioskodawca wystąpił także o radykalną zmianę warunków nadawania programu, dotyczących struktury programowej. W efekcie tej zmiany w tygodniowym czasie nadawania programu w godz. 6:00-23:00 znacząco zmniejszyłby się udział audycji dla dzieci i młodzieży - z 70 proc. do 9 proc.; udział filmów fabularnych zwiększyłby z 9 proc. do 20 proc.; w programie miałyby pojawić się rodzaje audycji wcześniej nie nadawanych: filmy dokumentalne - 4 proc., filmy animowane dla dzieci - 2 proc., audycje rozrywkowe - 3 proc. i audycje edukacyjne - 2 proc.. Zadeklarowane udziały tych audycji miałyby łącznie zajmować zaledwie nie mniej niż 40 proc. tygodniowego czasu nadawania programu, poza tym wnioskodawca planował, że audycje powtórkowe zajmą 75 proc. w tygodniowym czasie nadawania programu.

- Słuszny interes strony, który miałby stanowić podstawę dokonania zmiany ostatecznej decyzji nie może pozostawać w kolizji z interesem społecznym - pisze KRRiT.

Jak czytamy dalej w uzasadnieniu decyzji regulatora rynku, główną przesłanką w kreowaniu zawartości multipleksów cyfrowych było stworzenie bezpłatnej, możliwie atrakcyjnej oferty programowej. Program TV6 jako jedyny nadawany w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), ma charakter wyspecjalizowany adresowany do młodzieży w wieku 6-19 lat. W ofercie multipleksów MUX 1 - MUX 3 w chwili obecnej znajduje się 8 programów o charakterze uniwersalnym (TVP1, TVP2, TVP Polonia, Polsat, TV4, TVN, TV Puls, PULS 2), w tym dwa rozpowszechniane przez Telewizję Polsat (Polsat i TV4).

- W związku z powyższym, w ocenie KRRiT dokonanie wnioskowanej zmiany koncesji prowadziłoby do naruszenia interesu społecznego rozumianego jako interes widzów - pisze KRRiT.

Kanał TV6, czyli popularna Szóstka, nadaje od 2011 roku (więcej tutaj) i dostępny jest w pakietach platform satelitarnych Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV, a także bezpłatnie w ramach MUX 2 naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). W 2013 roku KRRiT przedłużyła TV6 koncesję do 22 lipca 2030 roku (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X - odbiornik UHD 4K...

519 zł Więcej...

Obrotnica DiSEqC SG2100A

Obrotnica sterowana sygnałem DiSEqC1.2 wprost z tunera cyfrowego tylko przez...

350 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...
reklama