reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Prawa do Ekstraklasy: nc+ vs 11 Sports

dodano: 2015-06-02 13:39 | aktualizacja: 2015-06-02 15:43
autor: Janusz Sulisz | źródło: Przegląd Sportowy/Sport.pl

Eleven Sports Network W środę, 3 czerwca br. mija termin składania ostatecznych ofert w przetargu na prawa do pokazywania transmisji na żywo z meczów polskiej Ekstraklasy. Jak ustalił „Przegląd Sportowy”, operator platformy nc+, który wydaje się być pewniakiem tego wyścigu, złożył ofertę wspólnie z Discovery Communications, właścicielem Eurosportu. Co ciekawe, pojawił się nowy gracz z tajemniczym kanałem 11 Sports. To blef-gigant czy duży gracz?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przetarg na prawa do Ekstraklasy jest nadzorowany przez agencję MP&Silva.
O prawa walczy podobno czterech graczy - nc+, Cyfrowy Polsat, FOX Sports i Eleven Sports Network. Strategicznym podejściem do tematu, dla niektórych może dużą niespodzianką jest to, że nc+ wystartowało wspólnie z Discovery Communications, co oznacza, że część meczów byłaby pokazywana także antenie Eurosportu, a reszta w CANAL+/CANAL+ Sport/CANAL+ Sport 2 i nSport+. Cyfrowy Polsat chyba odpadł przed zawodami, bo mógłby na dzień dzisiejszy nie podołać finansowo - już raz próbowali i średnio to wyglądało, bo dominowała wtedy CYFRA+. I to jest ważny wątek, który powinni rozważyć decydenci w Ekstraklasie SA, którzy patrzą na kasę i słupki - "ma być więcej kasy i już". FOX Sports sam podał, że nie startuje w tym przetargu i sprawa ucichła, a tu nagle nowy gracz się pojawia - taki znikąd, przynajmniej w Polsce.Lekkim szokiem jest oferta ze strony zupełnie nowej spółki - Eleven Sports Network.
Szefem Eleven Sports Network, zarejestrowanej w Polsce w dniu ...15 maja 2015 roku pod adresem ul. Rakowiecka 30A w Warszawie, jest Włoch Andrea Radrizzani, współzałożyciel.... MP&Silva, firmy nadzorującej przetarg na prawa do Ekstraklasy. Wspólnikiem tej firmy jest powiązana z Włochem firma z Londynu. Włoski biznesmen oferował podobno już swój kanał piłkarski w Malezji, Singapurze i Belgii, jednak bez większych sukcesów. Próbowaliśmy nawet go odnaleźć na jakimś satelicie czy zagranicznej kablówce - były trudności. I teraz nagle chce skupić się na polskim rynku - co najmniej dziwne.

Eleven vel 11 Sports, czyli kto?

Kanał miałby nazywać się 11 Sports, jednak nie wiadomo, gdzie miałby być dostępny. Gdy sprawdzaliśmy w Internecie informacje na temat tego kanału, udało nam się znaleźć jedynie stronę internetową www.elevensportsnetwork.com, na której nic poza logo nie ma.

Gdyby Eleven Sports Network udało się uzyskać prawa do Ekstraklasy, zapewne musiałby się dogadać z operatorami największych platform i kablówek w Polsce. Największym problemem jest jednak czas, którego do rozpoczęcia nowego sezonu zostało bardzo mało. Czy nowy gracz zdążyłby się zorganizować? Mowa przecież o zatrudnieniu ludzi, umowach dystrybucyjnych z operatorami, wynajęciu pojemności na satelitach, wozów transmisyjnych, itd. Według osób z branży, jest to pomysł kompletnie nieracjonalny lub włoski blef na podbicie ceny u nc+, a obecni gracze na rynku na pewno zaczęliby bojkotować i utrudniać na różne sposoby działania nowemu kanałowi.

Polska to trudny rynek, połączony na różnych poziomach (kablówki - platformy - nadawcy) i nowy, zagraniczny gracz bez znajomości polskiego rynku musiałby mieć gigantyczne pieniądze, aby go zawojować, a nawet gdyby to i tak miałby problemy. Znawcy rynku twierdzą nawet, że powalczyć mógłby tylko beIN Sports z katarskimi pieniędzmi, ale na razie polskiego rynku nie dostrzegli - bawią się w sportowe stacje we Francji i Hiszpanii, "robiąc koło pióra" stacji CANAL+.

Pierwsze informacje na temat planów Radrizzaniego, można było znaleźć na początku maja br. w biuletynie „TV Sport Markets” branżowej strony sportbusinnes.com. Podano tam, że Radrizzani rozmawia z agencją o kupnie praw telewizyjnych w Polsce. Pada tam również informacja, że chce uruchomić na naszym rynku kanał pod marką Eleven. Zapewne nazwa miałaby się kojarzyć z liczbą zawodników drużyny piłkarskiej. To troszkę za mało, by poważnie potraktować takiego partnera.

Blef - gigant, czyli będą kłopoty!
Pojawiają się jednak opinie, że cała ta sprawa wokół Eleven Sports Network to jeden wielki blef, by nakłonić nc+ do złożenia wyższej oferty. Warto przypomnieć, że MP&Silva, podpisując umowę na wyłączność ze spółką Ekstraklasa, zagwarantowała jej przynajmniej 150 mln zł rocznie. Gdyby agencji udało się sprzedać prawa za więcej, zgarnęłaby nadwyżkę i podzieliłaby się nią z Ekstraklasą. Gdyby jednak nie udało się osiągnąć gwarantowanej kwoty, MP&Silva musiałaby pokryć różnicę. Mowa o 10-15 mln zł. Widać więc, że czynione są różne pozorne i tanie działania (założenie spółki - córki w Polsce, nagłośnienie sprawy w mediach - głośno jest), aby ktoś w nc+ przestraszył się i przynajmniej dołożył co brakuje, żeby wyjść z twarzą. Ja osobiście nie dołożyłbym nic i poczekał - przejedzie się "chytra" Ekstraklasa SA i przełożą ligę o kilka tygodni.

Platforma nc+ z CANAL+ i Eurosport przy wsparciu Discovery to takie marki, że każda z nich jest lepsza niż jakaś "Jedenastka" - miejmy szacunek dla marnej polskiej ligi. Jeśli miałaby być walka o nią to z kimś konkretnym, a nie podstawioną spółką. Gdy na początku może nieco naiwnie pisaliśmy o ew. zainteresowaniu FOX-a polską Ekstraklasą, to przynajmniej znana marka, która budzi szacunek. A tu jakaś "Jedenastka", co się skończy mniej więcej tak, jak jedna chińska chciała budować autostrady w Polsce, to jej piasku i cementu nie chcieli sprzedać.
Te układy z Malezją i Singapurem źle pachną... bukmacherką w najgorszym wydaniu. Zapewne procedura przetargowa znowu się przesunie na tydzień więcej, tylko po co? Nie lepszy sprawdzony klient?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...