reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Znana przyczyna ostatniej awarii Protona

dodano: 2015-06-03 11:35 | aktualizacja: 2015-06-03 17:39
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ILS

Roscosmos Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos wydała wstępne oświadczenie dotyczące przyczyn niepowodzenia misji rakiety nośnej Proton w dniu 16 maja z satelitą Centenario (więcej tutaj). Jak czytamy w komunikacie, awaria wystąpiła w silniku trzeciego bloku rakiety. Jej przyczyną były zbyt duże obciążenia wibracyjne.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pod kierownictwem Igora Komarowa, szefa Roskosmos, Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa i jego spółki zależne pracują nad planem działań w celu zaradzenia najbardziej prawdopodobnym przyczynom anomalii. Konieczne będą:
  • zmiana materiałów wykorzystywanych do produkcji wału silnika turbopompy;
  • przegląd technik równoważenia silnika turbopompy;
  • ulepszenie silnika sterującego turbopompą.

Teraz przez ILS, spółkę nadzorującą starty rakiety Proton, powołana zostanie specjalna komisja, która zajmie się ostatecznym ustaleniem przyczyn awarii.

Igor Komarow powiedział w rozmowie z Dmitrijem Rogozinem, wicepremierem Rosji odpowiedzialnym za przemysł obronny i kosmiczny, że konieczne jest przyśpieszenie przejścia z rakiety nośnej Proton na Angarę. Dodał, że testy nowej rakiety rozpoczęto z powodzeniem już w zeszłym roku (więcej tutaj). Rakieta byłaby produkowana w Omsku przez firmę Polot. Do startów Anagry dochodziłoby początkowo z kosmodromu Plesieck, a docelowo z Wostocznyj.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...