reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SOKiK: Nie było zmowy ws. telewizji mobilnej

dodano: 2015-06-24 15:26 | aktualizacja: 2015-06-24 20:05
autor: Łukasz Knapik | źródło: Urzad Ochrony Konkurencji i Konsumentów/T-Mobile Polska/rpkom.pl/satkurier.pl

dvb-H-handheld_logo_sk.jpg Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) 19 czerwca br. uchylił decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2011 roku, w którym UOKiK uznał porozumienie pomiędzy spółkami Polkomtel (operatorem sieci Plus, obecnie należącym do Cyfrowego Polsatu), T-Mobile Polska (wtedy Polska Telefonia Cyfrowa, PTC, operator sieci Era, dziś T-Mobile), Orange Polska (wtedy Polska Telefonia Komórkowa Centertel) i P4 (operatorem sieci Play) za praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym detalicznym rynku telefonii ruchomej oraz na krajowym hurtowym rynku usług telewizji mobilnej świadczonych w technologii DVB-H.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
UOKiK nałożył w 2011 roku na Polkomtel karę w wysokości 33,4 mln zł, na Centertel - 35 mln zł, na PTC - 34 mln zł, i na P4 - 10,7 mln zł (więcej tutaj). Według sądu, UOKiK nie dowiódł, iż komórkowi operatorzy odrzucając ofertę spółki Info-TV-FM (obecnie należącą do Cyfrowego Polsatu), działali w zmowie. Wyrok nie jest prawomocny.

- Ten wyrok potwierdza to, co mówiliśmy od samego początku: nigdy nie było żadnej zmowy. T-Mobile przeprowadziła własną kalkulację opłacalności wdrożenia usługi telewizji mobilnej w oparciu o technologię DVB-H. Wynik tej analizy był jednoznaczny i wskazywał, że usługa ta nie będzie cieszyła się dostatecznym zainteresowaniem klientów i w konsekwencji wprowadzenie jej do oferty będzie nieopłacalne. Najlepszym dowodem na to, że ocena ta była słuszna, jest fakt, że podobne usługi nie osiągnęły sukcesu w żadnym z krajów europejskich i szybko zostały wyparte przez serwisy VOD działające w oparciu o streaming za pośrednictwem transmisji danych, takie jak np. Strefa T-Mobile w Player.pl

- poinformował Wojciech Strzałkowski z Biura Prasowego T-Mobile Polska.


UOKiK podał natomiast, że stanowisko w kwestii ewentualnego złożenia apelacji podejmie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku i zapoznaniu się z nim.

Przypomnijmy, iż w 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych do świadczenia hurtowych audiowizualnych usług medialnych, w tym rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych w technologii DVB-H. Wzięły w nim udział dwa podmioty: spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, zawiązane specjalnie w tym celu przez Polkomtel, PTC, PTK Centertel i P4. UKE rozstrzygnął przetarg na korzyść Info-TV-FM (więcej tutaj). Koncesja udzielona zwycięzcy miała umożliwić m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w lepszym standardzie niż możliwym dotychczas. Aby móc świadczyć usługi dla odbiorców indywidualnych na szeroką skalę, Info-TV-FM musiał podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej. Ci jednak nie byli tym zainteresowani.

W 2012 roku spółka Info-TV-FM została zakupiona przez Cyfrowy Polsat (więcej tutaj), który na jej bazie uruchomił w ramach czwartego multipleksu (MUX 4) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) płatną usługę pod nazwą TV Mobilna (więcej tutaj). W jej ramach abonenci, obok powszechnie dostępnych, bezpłatnych kanałów naziemnych, mogą również oglądać płatne stacje telewizyjne, takie jak: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Comedy Central i Nickelodeon. Ponadto odbiorcy zyskują dostęp do kanałów radiowych, takich jak: Muzo.fm, RMF FM, RMF Maxxx, Radio Zet, Antyradio, Radio Eska Rock, Radio Plus, Radio Tok FM, Rock Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Bajka i Moje Polskie Radio.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV Mobilna


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX8 HD One

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem i Multistream...

149 zł Więcej...
reklama