reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SOKiK: Nie było zmowy ws. telewizji mobilnej

dodano: 2015-06-24 15:26 | aktualizacja: 2015-06-24 20:05
autor: Łukasz Knapik | źródło: Urzad Ochrony Konkurencji i Konsumentów/T-Mobile Polska/rpkom.pl/satkurier.pl

dvb-H-handheld_logo_sk.jpg Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) 19 czerwca br. uchylił decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2011 roku, w którym UOKiK uznał porozumienie pomiędzy spółkami Polkomtel (operatorem sieci Plus, obecnie należącym do Cyfrowego Polsatu), T-Mobile Polska (wtedy Polska Telefonia Cyfrowa, PTC, operator sieci Era, dziś T-Mobile), Orange Polska (wtedy Polska Telefonia Komórkowa Centertel) i P4 (operatorem sieci Play) za praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym detalicznym rynku telefonii ruchomej oraz na krajowym hurtowym rynku usług telewizji mobilnej świadczonych w technologii DVB-H.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
UOKiK nałożył w 2011 roku na Polkomtel karę w wysokości 33,4 mln zł, na Centertel - 35 mln zł, na PTC - 34 mln zł, i na P4 - 10,7 mln zł (więcej tutaj). Według sądu, UOKiK nie dowiódł, iż komórkowi operatorzy odrzucając ofertę spółki Info-TV-FM (obecnie należącą do Cyfrowego Polsatu), działali w zmowie. Wyrok nie jest prawomocny.

- Ten wyrok potwierdza to, co mówiliśmy od samego początku: nigdy nie było żadnej zmowy. T-Mobile przeprowadziła własną kalkulację opłacalności wdrożenia usługi telewizji mobilnej w oparciu o technologię DVB-H. Wynik tej analizy był jednoznaczny i wskazywał, że usługa ta nie będzie cieszyła się dostatecznym zainteresowaniem klientów i w konsekwencji wprowadzenie jej do oferty będzie nieopłacalne. Najlepszym dowodem na to, że ocena ta była słuszna, jest fakt, że podobne usługi nie osiągnęły sukcesu w żadnym z krajów europejskich i szybko zostały wyparte przez serwisy VOD działające w oparciu o streaming za pośrednictwem transmisji danych, takie jak np. Strefa T-Mobile w Player.pl

- poinformował Wojciech Strzałkowski z Biura Prasowego T-Mobile Polska.


UOKiK podał natomiast, że stanowisko w kwestii ewentualnego złożenia apelacji podejmie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku i zapoznaniu się z nim.

Przypomnijmy, iż w 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych do świadczenia hurtowych audiowizualnych usług medialnych, w tym rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych w technologii DVB-H. Wzięły w nim udział dwa podmioty: spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, zawiązane specjalnie w tym celu przez Polkomtel, PTC, PTK Centertel i P4. UKE rozstrzygnął przetarg na korzyść Info-TV-FM (więcej tutaj). Koncesja udzielona zwycięzcy miała umożliwić m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w lepszym standardzie niż możliwym dotychczas. Aby móc świadczyć usługi dla odbiorców indywidualnych na szeroką skalę, Info-TV-FM musiał podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej. Ci jednak nie byli tym zainteresowani.

W 2012 roku spółka Info-TV-FM została zakupiona przez Cyfrowy Polsat (więcej tutaj), który na jej bazie uruchomił w ramach czwartego multipleksu (MUX 4) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) płatną usługę pod nazwą TV Mobilna (więcej tutaj). W jej ramach abonenci, obok powszechnie dostępnych, bezpłatnych kanałów naziemnych, mogą również oglądać płatne stacje telewizyjne, takie jak: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Comedy Central i Nickelodeon. Ponadto odbiorcy zyskują dostęp do kanałów radiowych, takich jak: Muzo.fm, RMF FM, RMF Maxxx, Radio Zet, Antyradio, Radio Eska Rock, Radio Plus, Radio Tok FM, Rock Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Bajka i Moje Polskie Radio.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV Mobilna


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Rolka kabla Teleste 113 Ultra HD Cu 100m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

350 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...
reklama