reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Serial „Janosik” po cyfrowej rekonstrukcji w TVP

dodano: 2015-07-14 19:43 | aktualizacja: 2015-07-14 22:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP W Telewizji Polskiej zakończyła się cyfrowa rekonstrukcja 13-odcinkowego, popularnego serialu „Janosik”, w reżyserii Jerzego Passendorfera. Prace nad jego rewitalizacją rozpoczęto w grudniu 2014 roku (więcej tutaj).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Cyfrowa rekonstrukcja „Janosika”, serialu trwającego 580 minut, wymagała wręcz benedyktyńskiej pracy, a przede wszystkim, umiejętności i wiedzy z dziedziny sztuki filmowej i telewizyjnej - podkreśla Jerzy Kaźmierczak, zastępca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. - W odróżnieniu od digitalizacji, proces cyfrowej rekonstrukcji poklatkowej obrazu filmowego jest znacznie bardziej skomplikowany i pracochłonny - dodaje.


Rekonstrukcja poszczególnych odcinków cyklu polegała na usunięciu wszelkich deformacji widocznych na ekranie - rys, zadrapań i odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, braku stabilności kadru, migotania tła, uszkodzeń czy też artefaktów. Cyfrowa rekonstrukcja „Janosika” pozwoli na jego emisję na antenach TVP w znacznie lepszej jakości niż dotychczas, a także umieszczenie na nośnikach BD i DVD.

Kadr z serialu „Janosik”, foto: TVP


W realizacji projektu cyfrowej rewitalizacji serialu „Janosik” uczestniczyli specjaliści-realizatorzy techniczni efektów specjalnych Wydziału Digitalizacji i Rekonstrukcji Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej. Nadzór autorski nad cyfrową rekonstrukcją w zakresie korekcji barwowej i przeformatowania obrazu sprawował autor zdjęć Stefan Pindelski.

W czasie rewitalizacji cyfrowej „Janosika” wykorzystano następujących systemy i narzędzia pracy:

• skanowanie materiału filmowego – skan w jakości 4K 16 bit wykonano na skanerze filmowym Lasergraphic-Director 4K/2K,
• korekcję barwno-tonalną i przeformatowanie obrazu do formatu 16:9 wykonano z wykorzystaniem systemu Nucoda,
• rekonstrukcję poklatkową obrazu, przeprowadzono z wykorzystaniem systemu, PFClean,
• stabilizację obrazu wykonano z wykorzystaniem systemów Phoenix Finish i daVinci Revivel oraz PF Clean ( odcinek IX),
• odziarnianie obrazu zostało wykonane z wykorzystaniem systemu Dark Energy,
• remastering dźwięku został wykonany z wykorzystaniem systemu ProoTools.

„Janosik”, serial Telewizji Polskiej jest osadzony w realiach końca XIX, luźno nawiązując do postaci słynnego karpackiego zbójnika Juraja Jánošíka, który żył na przełomie XVII i XVIII w. Fabuła serialu zawiera wiele elementów humorystycznych. „Janosika” kręcono od maja 1972 do marca 1973 roku. Premierę w Telewizji Polskiej miał 26 lipca 1974 r. Reżyserem serialu jest Jerzy Passendorfer, autorem scenariusza - Tadeusz Kwiatkowski, autorem zdjęć Stefan Pindelski, a twórcą muzyki Jerzy Matuszkiewicz.

Na sukces jaki odniósł ten serial na małym ekranie miał wpływ zarówno klimat, humor, jak i świetne zagrane postacie przez czołówkę ówczesnych polskich aktorów, takich jak: Marek Perepeczko (Janosik), Bogusz Bilewski (Waluś Kwiczoł), Witold Pyrkosz (Jędruś Pyzdra), Marian Kociniak (Murgrabia), Anna Dymna (Hrabianka), Ewa Lemańska (Maryna) i Jerzy Cnota (Gąsior). - Przygoda, klimat i humor sprawiają, że „Janosik” nawet po latach nie nudzi, a po każdym odcinku i tak zapada nam w pamięci słynne „A miedza jest moja” - czytamy w komunikacie.

W TVP kończą się także prace nad rewitalizacją serialu „Kolumbowie”, a także filmów reżyserowanych przez Wojciecha Wójcika: „Prywatne śledztwo”, „Trójkąt bermudzki” i „Zabić na końcu”. Ponadto w trakcie rekonstrukcji są tak popularne seriale jak „Czterej pancerni i pies”, „07 zgłoś się”, a także przyrodnicza seria „Saga prastarej puszczy”.

„Janosik” - emisja w TVP Seriale.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...