reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kanał popularnonaukowy i dla seniorów od TVP?

dodano: 2015-08-10 10:52 | aktualizacja: 2015-08-10 11:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: press.pl/wirtualnemedia.pl/satkurier.pl

TVP Trwają prace nad uruchomieniem ósmego multipleksu (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), w MUX 8 znajdą się 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD od TVP oraz 4 stacje SD od nadawców wyłonionych w konkursie (więcej tutaj). Telewizja Polska dotąd planowała umieścić w nowym multipleksie dwie stacje, takie jak TVP Kultura HD i TVP Dokument (więcej tutaj). Nowy prezes TVP może to jednak zmienić.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Janusz Daszczyński w rozmowie z mediami przyznał, iż na razie waha się z decyzją. Powiedział, że marzy mu się raczej kanał popularnonaukowy (więcej tutaj) i kanał dla widzów 50+. Dodał jednak, że po kilku dniach od rozpoczęcia przez niego pełnienia funkcji prezesa TVP za wcześnie jest jeszcze na decyzje w tej sprawie (więcej tutaj).

TVP Dokument to kanał zapowiadany przez TVP od wielu lat. W 2011 roku nadawca chciał, by zajął on miejsce TVP Historia (więcej tutaj), ale ostatecznie z tego pomysłu się wycofano (więcej tutaj i tutaj). W 2012 roku TVP wystąpiła o koncesję dla TVP Dokument (więcej tutaj). Telewizja miała ruszyć do końca 2012 roku, a potem kilkukrotnie pojawiały się informacje o kolejnych możliwych terminach startu (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Z uwagi na brak możliwości przesunięcia startu, w 2014 roku nadawca zrezygnował z koncesji na TVP Dokument (więcej tutaj i tutaj).

Janusz Daszczyński, foto: TVP


W naziemnej telewizji cyfrowej Telewizja Polska ma obecnie takie kanały jak: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Info, TVP Regionalna (wszystkie w bezpłatnym MUX 3), TVP ABC (bezpłatny MUX 1) i TVP Seriale (płatny MUX 4, tzw. TV Mobilna Cyfrowego Polsatu).

Dodajmy, iż wraz z przeniesieniem kanału TVP Kultura z MUX 3 na MUX 8, nadawca rozważał uruchomienie TVP Info HD w multipleksie trzecim (więcej tutaj).

Więcej o tym, jakie kanały TVP może umieścić w MUX 8 można przeczytać tutaj.

Obok kanałów TVP, w MUX 8 znajdą się również stacje wyłonione w konkursie przez KRRiT. Regulator rynku ogłosił ostatnio, jakie 4 kanały, wyłonione w konkursie, mają pojawić się w nowym multipleksie (więcej tutaj). Będą to stacje uniwersalne, ale każda z dokładnie określonym charakterem. Wśród nadawców, którzy w ostatnich miesiącach sygnalizowali zainteresowanie konkursem są m.in.: Cyfrowy Polsat (więcej tutaj), A+E Networks Poland (więcej tutaj), Telewizja Puls (więcej tutaj), Agora (więcej tutaj), Polcast Television (więcej tutaj), TVS (więcej tutaj), Michał Winnicki Entertainment (więcej tutaj), BBC Worldwide (więcej tutaj), Discovery Communications (więcej tutaj), Telewizja Republika (więcej tutaj), Wirtualna Polska Holding (więcej tutaj), Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) (więcej tutaj), Grupa ZPR Media (więcej tutaj), Grupa TVN (Scripps Networks Interactive), Fratria (więcej tutaj), Kino Polska TV (SPI International B.V.) (więcej tutaj) czy Turner Broadcasting System (Time Warner) (więcej tutaj). Startu na razie nie planuje Grupa 4fun Media (więcej tutaj). Dodajmy, że z przeprowadzonych przez Dom mediowy MEC badań wynika, iż w MUX 8 chcemy nowych stacji a nie wersji HD już istniejących (więcej tutaj).

A kiedy MUX 8 może ruszyć? Wstępnie planowano jego start na połowę 2016 roku (więcej tutaj i tutaj). W związku z odwołaniami w konkursie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na operatora MUX 8 pojawiły się głosy, iż jego uruchomienie może się jednak opóźnić (więcej tutaj).

W portfolio Telewizji Polskiej są obecnie: TVP1 (TVP1 HD), TVP2 (TVP2 HD), TVP HD (w przygotowaniu zmiana w TVP Premium HD - więcej tutaj), TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura (w przygotowaniu TVP Kultura HD? - więcej tutaj), TVP ABC, TVP Sport (TVP Sport HD), TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info (w przygotowaniu TVP Info HD? - więcej tutaj), programy 16 ośrodków regionalnych TVP skupione we wspólnym paśmie TVP Regionalna i Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem” i „TVP Tatry” (w przygotowaniu). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. W przygotowaniu są natomiast TV Polska (więcej tutaj), TVP Rozrywka International (więcej tutaj) i TVP Dokument (?) (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...