reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prezes TVP o programie „Wiadomości” TVP1

dodano: 2015-08-25 13:44 | aktualizacja: 2015-08-25 14:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

Wiadomości TVP1 Prezes TVP Janusz Daszczyński spotkał się w poniedziałek, 24 sierpnia br. z kierownictwem, dziennikarzami i wydawcami „Wiadomości” TVP1, by omówić pierwsze, bardzo obiecujące wyniki pracy zespołu po widocznej dla widzów zmianie przesłania i konstrukcji programu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Komunikat Centrum Informacji TVP:

Godzinna narada nowego szefa TVP z reprezentacją zespołu „Wiadomości” odbyła się dwa tygodnie po szeroko komentowanej w mediach dyskusji w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI), podczas której nowy prezes TVP Janusz Daszczyński zwrócił się do dziennikarzy i wydawców o podjęcie próby zmiany zawartości i kształtu tworzonych przez nich programów (więcej tutaj - red.). Prezes Daszczyński podkreślał wówczas, że oczekuje przede wszystkim zerwania z tabloidyzacją oraz epatowaniem sensacją i patologiami - zjawiskami, które niebezpiecznie upodabniały czołowe programy informacyjne Telewizji Polskiej do serwisów stacji komercyjnych. Argumentował, że rośnie grupa odbiorców, którzy nie życzą sobie „wyścigu” telewizji publicznej z komercją i chcą, by TVP poważnie, rzetelnie i obiektywnie prezentowała rzeczywistość. Oczekiwania nowego szefa TVP wobec programów informacyjnych zostały szybko zrecenzowane przez ekspertów medialnych. Część z nich przyjęła je ze sceptycyzmem, dowodząc, iż ten model działalności programowej skutkował będzie gwałtownym spadkiem oglądalności i porażką rynkową.

Poniedziałkowa narada u prezesa TVP przyniosła interesującą weryfikację tych recenzji. Najnowsze dane Nielsen Audience Measureme (NAM) potwierdziły tezę, iż - wbrew obawom niektórych obserwatorów - odejście od tabloidyzacji i sensacji nie powoduje spadku oglądalności „Wiadomości”. Wręcz przeciwnie - ich widownia wzrosła. Średnia wielkość widowni „Wiadomości” od 8 sierpnia do 23 bm. jest o ponad 46 tysięcy większa niż średnia oglądalność w okresie od 1 lipca do 7 sierpnia, a udział zwiększył się o 0,73 punktu procentowego. Tym samym „Wiadomości” zwiększyły swoją przewagę nad „Faktami TVN” o blisko 61 tys. widzów!

Czołówka „Wiadomości”, foto: TVP


- Te wyniki są potwierdzeniem, że jesteśmy na dobrej drodze - stwierdził prezes Daszczyński i podziękował nowemu kierownictwu TAI i zespołowi „Wiadomości” za pracę, jaką włożyli w przebudowę programów informacyjnych.

Prezes TVP zwrócił się także do nowego szefa TAI Tomasza Syguta i dziennikarzy, by kontynuowali ten kierunek i sformułowali jasne kryteria doboru informacji, standardów i sposobów ich realizacji. Precyzyjnie określone kryteria i zasady mają obowiązywać wszystkie programy TAI i wszystkich wydawców.

- Pamiętajmy, że w programach informacyjnych telewizji publicznej, zwłaszcza najważniejszego programu informacyjnego w Polsce, nie ma czegoś takiego jak autorskie wydanie - mówił prezes Daszczyński. - W odbiorze społecznym to nie jest osobisty program redaktora wydania, lecz program TVP.

Prezes zaapelował, by „Wiadomości” i pozostałe programy informacyjne TVP pamiętały o podstawowej roli telewizji publicznej, jaką jest „szeroko rozumiana edukacja obywatelska, w tym wspomaganie społeczeństwa demokratycznego w objaśnianiu i rozwiązywaniu jego istotnych problemów”.

- Jestem przekonany, że nadawca publiczny nie powinien oglądać się na komercyjną konkurencję - konkludował prezes Daszczyński. - Powinien wyznaczać własne standardy - standardy misji publicznej, nie tylko w sferze technologii, ale przede wszystkim koncepcji i jakości intelektualnej nie tylko programów informacyjnych.

Podczas kończącej spotkanie dyskusji z dziennikarzami „Wiadomości” powrócił temat poszerzenia bazy ekspertów, objaśniających i komentujących polską i międzynarodową rzeczywistość.


„Wiadomości” - emisja od poniedziałku do piątku o 8:00, 12:00 i 15:00 oraz codziennie o 19:30 w TVP1 (TVP1 HD) oraz od poniedziałku do piątku o 12:35 i codziennie o 20:00 i 2:00 w TVP Polonia. „Dziś wieczorem” - emisja codziennie około 19:50 w TVP Info.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...