reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ekipa TVP kręciła w Peru

dodano: 2015-08-25 14:08 | aktualizacja: 2015-08-25 20:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: Centrum Informacji TVP

Samsung i TVP Ponad 11 tys. km od Polski, w peruwiańskich Andach, zakończyły się zdjęcia ekipy TVP do filmu dokumentalnego „Życia nie można zmarnować”. To opowieść o życiu i działalności ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ojca Michała Tomaszka, dwóch polskich zakonników, franciszkanów konwentualnych, zamordowanych w 1991 r. w Peru. Ekipa TVP realizowała zdjęcia w Polsce i w Peru.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji „Świetlisty Szlak”. Zostaną beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Będą pierwszymi polskich misjonarzami – męczennikami. 

Ekipa TVP realizowała zdjęcia w Polsce i w Peru.
W filmie widzowie zobaczą m. in. wypowiedzi ostatniego świadka porwania polskich zakonników – siostry zakonnej Berty Hernandez, a także emerytowanego biskupa, który zaprosił polskich zakonników Luisa Bambarena, mieszkańców Pariacoto i polskich misjonarzy obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z mamą Zbigniewa Strzałkowskiego, która od wielu lat nie chciała się wypowiadać o tych dramatycznych wydarzeniach. 

Zdjęcia filmowe w Peru ekipa TVP  realizowała w Limie, Chimbote, w Barrance nad Oceanem Spokojnym i w parafii Pariacoto. Pariacoto to obecnie miasteczko, w którym mieszka 2 tys. osób, natomiast teren parafii to 73 wsie znajdujące się w peruwiańskich Andach. 

Film to również opowieść o efektach pracy pierwszych polskich misjonarzy – męczenników. Pokazane zostaną wypowiedzi osób, które zmieniły swoje życie pod wpływem polskich męczenników, m. in. rozmowa z o. Dariuszem Mazurkiem, który po zamordowaniu zakonników postanowił wstąpić do zakonu i obecnie jest misjonarzem w Peru. Po 24 latach od śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego zobaczymy  Peruwiańczyków, którzy każdego dnia dziękują za pracę zamordowanych Polaków.

Pariacoto - zdjecia zamordowanych polskich zakonników fot. K. Tadej

 
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof  Tadej 
Zdjęcia: Wojciech Kozłowski
Dźwięk: Wojciech Zająkała
Światło: Sławomir Dębkowski
Montaż: Paweł Gołdziński
Oprawa muzyczna: Joanna Fidos
Kierownicy produkcji: Tomasz Rychter, Katarzyna Ragu – Pokropek
Producent: Ryszard Urbaniak
Redakcja: ks. Rafał Sztejka SJ, Joanna Ładzińska – Molak


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...